Jak často běhat? Užitečné tipy do začátků s běháním.

Jak často běhat? Užitečné tipy do začátků s běháním.

Dnešní článek by vám měl odpovědět na poměrně hodně otázek, co se týká běhání, když začínáte. Jdeme na to!

1. Co je to běhání?

Začneme polopatě. I když je to trochu úsměvná otázka, ne každý na ni dokáže odpovědět. Takže. Běh je fyzická aktivita, při které se v určitých fázích pohybu ani jedna končetina nedotýká povrchu, po kterém se běží. Jiné je to při chůzi, tam bývá vždy jedna dolní končetina na zemi. To je hlavní rozdíl.

Běhání jinak patří k poměrně oblíbeným fyzickým aktivitám mužů i žen po celém světě. Již dávno neplatí to, že by Česká republika při srovnání s jinými zeměmi zaostávala, co se týká oblíbenosti běhu, právě naopak. Běh je dnes i trochu módní záležitostí a je velmi populární napříč všemi věkovými skupinami.

Běh může být jednat výkonnostní profesionální sport v rámci atletických disciplín (nejčastěji běh na dráze – sprinty, střední a dlouhé tratě), nás však zajímá především jeho rekreační podoba – běh pro radost, pro dobrý pocit, soutěží se většinou jen na amatérských úrovních a cílem je spíše překonávat vlastní osobní rekordy a mít radost z postupného zlepšování.

2. Proč běhat?

Existuje spousta důvodů, proč začít běhat ještě dnes:

  • Běhání je naprosto přirozený sport. Každý ví, že by se měl nějakému sportu věnovat, hlavně kvůli svému zdraví, tak proč nezkusit běh?
  • Zlepšíte si svou celkovou fyzickou i psychickou kondici.
  • Běhání je velmi efektivní sport, pomůže vám s hubnutím.
  • Lépe budete zvládat stres.
  • Posílíte srdce, imunitu, pohybový aparát.
  • A spousta dalších důvodů…

3. Opravdu se při běhání dá zhubnout?

Samozřejmě, ale je to věc zcela individuální. Tak jako u ostatních sportů platí, že pokud se dané sportovní činnosti věnujete dostatečně dlouhou dobu, výsledky se dostaví. Tukové zásoby se začínají spotřebovávat cca po 20 minutách intenzivního pohybu (65% z maximální tepové frekvence), čehož při běhání není žádný problém dosáhnout – klíčový je tedy pomalejší běh o nízké intenzitě v optimální délce 30 minut a více. Tudíž ano, při běhání se dá celkem rychle zhubnout, ale nesmí se zapomínat na několik zásad.

  • Pokud máte špatnou životosprávu (kouření, nadměrné pití alkoholu, stravování se ve fast foodech, přijímaní nadbytečného energetického příjmu z nezdravé potravy), snažte se ji napravit nebo aspoň částečně eliminovat.
  • Jestli se vám podaří zlepšit vaši životosprávu a začnete běhat, nesmíte se odradit tím, že neuvidíte výsledek okamžitě. Každý návyk a každá změna chce svůj čas.
  • Jestli má být hubnutí efektivní, tak celkový energetický příjem by se měl rovnat celkovému energetickému výdeji. Myslete na to. Jednoduchý zákon o zachování energie.

4. Dá se zhubnout i při jiných fyzických aktivitách stejně výhodně? Co třeba chůze?

Při každém sportu se dá zhubnout, pokud je splněn výše zmíněný bod.

Třeba se budete divit, ale i chůze významně pomáhá s hubnutím. Je prakticky jedno, co děláte, musíte se té fyzické aktivitě ale pravidelně věnovat. Důležité je opravdu něco dělat, to je ten hlavní klíč k úspěchu. Pokud zatím nemáte moc dobrou fyzičku, nenechte, aby vás to odradilo od dalšího snažení, a vyzkoušejte indiánský běh.

5. Existují nějaké nevýhody běhání?

Nevýhod je oproti výhodám opravdu minimum. Zkusme však ty nejzásadnější nastínit.

Velká nevýhoda běhání je v tom, že lidé s obezitou nebo lidé s větší nadváhou běhat zkrátka nemohou. Hodně by trpěl celý pohybový systém (klouby, hlavně kolena) a taky kardiovaskulární systém. Taky si myslíme, že člověk s velkou nadváhou by nemohl běžet i z toho důvodu, že by např. nemohl po chvilce popadnou dech a bolelo by ho celé tělo, i když by se řídil nejdůležitější zásadou, tedy běhat velmi, ale opravdu velmi pomalu. Avšak i tak se dá něco dělat, doporučili bychom rychlou chůzi nebo plavání, zkrátka opět něco dělat.

Dále, při nedostatečném rozehřátí organismu, při špatné technice běhu a neúměrném objemu naběhaných kilometrů, hrozí riziko zranění, ať už to je natažení či natržení svalu. Nejčastějším zraněným a poškozovaným místem bývá běžcovo koleno a svaly poblíž něj. Pro rozehřátí stačí začít trénink několika minutami rychlé chůze. Techniku běhu a jak si poskládat trénink najdete v dalších článcích.

6. Jak často běhat?

Jak často běhat záleží jednak na vaší kondici, jednak na vašich cílech. Vás však pravděpodobně zajímají konkrétní a užitečné zobecňující tipy, a nikoliv neustálá relativizace. Uděláte dobře, pokud se budete držet těchto zásad:

  • Běhat 4–5x týdně. Minimálně jeden den v týdnu mít úplné volno a jeden den v týdnu nějakou kompenzační pohybovou aktivitu (posilovna, jóga, plavání).
  • Intenzita tréninku by se měla pohybovat v rozsahu 55–85 % z maximální tepové frekvence.
  • Délka běhu u začátečníků 30–60 min.

7. Jak na správnou techniku běhu?

Buďte při běhu přirození, držte své tělo rovně, nijak se nekruťte a nehrbte. Hlavu mějte vzpříma se svým tělem a dívejte se před vás do horizontu nebo s mírně pokrčenou hlavou, a dívejte se před vaše nohy. Ramena držte také uvolněně, pažemi pohybujte zcela přirozeně, protože přehnané pohyby a kroucení by vám zbytečně odebíralo energii.

8. Jsou pro běhání důležité boty?

Samozřejmě, k běhání potřebujete kvalitní boty. To je jediná větší investice, kterou budete muset podstoupit, ale vyplatí se. (Věnujte pozornost rubrice Vybavení v menu).

9. Jak začít běhat?

Hodně informací už znáte, ale nikdy jich není tolik, kolik by mělo. Proto pravidelně navštěvujte www stránky o běhání a zdravém životním stylu, kde najdete spoustu dalších informací, které byste měli vědět. Třeba v našem článku Jak začít běhat.

Takže teď stačí, když si nazujete boty a vyběhnete. Nezapomeňte ale ještě na pár věcí – jedna z nich je dobrý běžecký plán.

10. Jaký běžecký plán si mám vybrat?

Základ je prostě překonat svůj prvotní ostych, jít ven a běhat 5–10 minut. Pokud se vám v průběhu běhu nebude dostávat dechu, klidně zpomalte do chůze a za cca 5 minut zkuste znova běžet. Takto to opakujte třeba 30 minut. Před vyběhnutím však nezapomeňte na rozehřátí, je vhodné začít 5 minut rychlou chůzí. Poté se pomalu rozběhněte, pokud vám po nějakém čase dech nebude stačit, zase v klidu přejděte do chůze.

Pokud pokročíte ve vašem běhání dál a budete-li chtít, naplánujte si svůj běžecký plán třeba na několik týdnů dopředu. Můžete zkoušet třeba intervalové tréninky. Pár dní v týdnu běhejte zcela volně podle vašeho tempa. Do jednoho dne z týdne můžete zařadit tzv. rychlostí běh, kdy budete běhat třeba 4×800 m za předem určený čas se snahou jej dodržet a v posledních úsecích ještě zrychlit. To znamená, že poběžíte 800 m v tempu, nebudete však zastavovat a po zdolání této vzdálenosti pokračujete pomalým během cca 400–500m, potom poběžíte zase v tempu 800 m a tak to stále opakujete… Můžete různě experimentovat, ale pokud jste začátečník, zkuste najít nějaký běžecký plán již sestavený.

11. Kde běhat?

Dobrá zpráva je ta, že můžete běhat prakticky kdekoliv. Najděte si trasu třeba v blízkém lese nebo po ulicích od vašeho domu. Kde ještě se dá běhat?

Závěrem

Pokud jste se tedy rozhodli, že začnete běhat, skvělé! Začínejte pomalu, zvolna běžte pár minut, zpomalte do chůze, když nebudete moci dál a opakujte to. Časem se budete zlepšovat, ucítíte to. Pokud běhu přijdete na chuť, máte téměř vyhráno. Nejdůležitější je začít.

Napsat komentář – 57 komentářů

Jak často běhat? Užitečné tipy do začátků s běháním. – 57 komentářů

  1. julie napsal:

    bydlím v malé vesnici v horách, takže musim běhat budto z kopce nebo do kopce a protože je tahle vesnice malá každý se tu s každym zná a mě přijde divné běhat když nikdo ostatní z vesnice neběhá.

  2. David napsal:

    Asi už jsem trošku starší anebo jiné povahy. Že nikdo jiný neběhá (nebo jste nikoho běhat jen neviděla) nic neznamená. Takhle se na to nedívejte. Jestli běhat máte chuť, tak choďte běhat, třeba se k vám časem i někdo přidá. Hodně věcí dělám sám, dokonce i běhám. Nejdřív jsem běhal v době a trasy „jen aby mě nikdo neviděl“. Teď na to kašlu, běhám když mám chuť a hlavně čas. Potkám několik lidí, které většinou neznám, s běžci se pozdravíme a každému je jedno, jestli běhám, jezdím na motorce, chodím na ryby nebo doma ležím na gauči a piju pivo. Pokaždé je někdo s nečím první. Vy třeba bude první u vás běhat. Hodně zdaru a s kopcema se poperte 🙂
    David

  3. AnnaH napsal:

    Začli jsme se ségrou běhat na podzim, v zimě jsme se na to vykašlali a na jaře zas začli. Je to supr a ani se tím nijak netajíme, chodíme navečer ale i tak je všude dost lidí.:-)

  4. gabby napsal:

    Uz pul roku se premlouvam ze zacnu, ale mam cas jen rano. Od 05.45 uz neni moznost az do 21.00. potom vecere, vana a pak uz se mi chce spat, jsem unavena. Bude behani takhle brzy rano mit nejaky efekt? Poradte mi nekdo prosiiiim.. mam snidat pred nebo po behani? zhubnu?

  5. Michal napsal:

    gabby: Ráno je k běhání nejlepší, právě i kvůli hubnutí. Přivstaň si, rozcvič se a nalačno si zaběhej. Budeš se celý den cítit skvěle, tělo vyplaví spoustu endorfínu a nastartuje tě to do nového dne. Pak nějakou dobrou snídani, sprchu a uvidíš že je to pak opravdu znát. Pocitově i fyzicky, časem.

  6. Lucie napsal:

    Ahoj, přemýšlela jsem, že začnu běhat, ve škole a doma pořád jen sedím. Nikdy jsem nebyla ale uplně fanoušek, takže mám otázku. Mám asi nohy do X, takže když běžím, lýtka mi tak nějak ulétávájí do stran :). Lze nějak ovlivnit techniku běhu, nebo se to naučit?
    Moc děkuju!

  7. Monika napsal:

    Dobry den, behani mne bavilo…pak prisla operace, nyni se snazim chodit „ostrou chuzi“. Neprijemne po OP bylo pribrani 6kg, ktere mi hodne vadi. Merim 163, mela jsem 64-65kg….(kdyz mene, nebylo to take ono…nyni mam pri 163/71kg, je mi 40let 🙁 Nasla jsem si hodne clanku, ale lisite se napr. ve frekvenci chozeni (behani) pro hubnuti. napr..
    „Optimální pro účinné hubnutí by bylo, vyhradit si na běhání 3 dny v týdnu. .5 je moc a 1 málo, ale vše závisí na vašich osobních možnostech. Pokud budete běhat 3x týdně 45 minut, zlepší se vám fyzická kondice asi za 14 dní a na postavě uvidíte první změny zhruba za měsíc Pro hubnutí je ale také důležité, aby jste do svého programu zařadily také minimálně jednu další aktivitu, např. plavání,aerobic,posilování…a alespoň trochu omezili konzumaci sladkých a tučných jídel.“

    Jak je to tedy opravdu s frekvenci, aby hubnuti bylo ucinne? Chodim na cviceni do bazenu 3x tydne (15min aquaerobic, 15min plavani) , obcas posilovna v ramci moznosti. Diky Monika

  8. tomas napsal:

    dobrý den chtěl bych také začit behat 2 roky se věnuji aktivně posilování a chci trochu svoji fyzičku posunout na lepši urověň proto sem se rozhod pro běh který mě baví ale moc o tom nevim a ani moc dlouho nevydržim bežet chci to zlepšit jako pořadný sportovec

  9. Tom83B napsal:

    Ahoj, je mi 19 a poslední dobou poměrně často sportuju (kolo, plavání, běh, doma kliky atd…). Řekl bych, že mám poměrně dobrou kondici, ale trochu mě děsí různé články jako příprava na 10km. Nedělá mi problém tuto vzdálenost uběhnout (včera jsem běžel asi 11), ale když vidím tyto články, tak nevím, jestli to s tím trochu nepřeháním, jestli bych se neměl na tuto vzdálenost dostávat postupně (kdykoliv jsem byl během posledních pár měsíců běhat, běžel jsem pouze tak 3-5km).
    Po včerejším běhu jsem se cítil celý den naprosto skvěle, takže to mluví pro abych dále běhal takovéto vzdálenosti, ale nejsem si jistý, jestli si tím nemůžu nějak ublížit…
    Mohl by mi prosím tedy někdo zkušenější poradit? Dík,
    Tom

    • malytenisovymicek napsal:

      Ahoj, neřekla bych, že to přeháníš. Běhám sice jen dva týdny, takže jsem taky začátečník. Ale podle mě by měl člověk dělat to, co zvládne. Pokud se potom cítíš dobře, no problemo, tělo si samo řekne když je něco špatně. Každý začíná běhat s jinou kondicí…já běhám 8 km a je to v pohodě a akorát, včera jsem například ale běžela 10 abych si to vyzkoušela a zjistila jsem, že je to už moc (ačkoliv jsem to doběhla). Být tebou, tak se zaměřím na nějaký druh tréninku..na těchto stránkách jsou o nich dobré články.

    • klaristka napsal:

      Zdravím všechny běžce 🙂 mám takový dotaz, zda má někdo podobný problém. Běhám asi tak půl roku, nejdříve né moc pravidelně, až teď poslední měsíc poctivě 3-4x týdně. Ze začátku jsem běhala jen na běžícím pásu a to z důvodu že jej mám doma, takže jsem na něm mohla kdykoliv vyběhnout. Délka běhu 40 min. A teď k mému problému – začala jsem běhat i venku a to převážně na betonu (okruh kolem přehrady 4 km) a musím říct, že mě vždy tak po 2 kilometrech začnou bolet příšerně kotníky, takže musím přejít do chůze 🙁 aspoň na chvíli, než se to uklidní…. tohle z běž.pásu neznám, tak nevím zda něco nedělám špatně, možná je to tím tvrdým povrchem (betonem)…. no prostě jestli má někdo podobnou zkušenost, nebo radu, tak ji moc ráda uvítám…

    • kuboslav napsal:

      Kup si pořádné boty na běhání. Je to strašný nápor na kotníky, když běháš po betonu. Časem si nohy zvyknou a nebude to bolet.

  10. Zdeňka napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, začala jsem s kamarádkou asi tak před měsícem běhat. Nikdy před tím jsme tento sport nepreferovaly. Většinou to byla jízda na kole, plavání nabo doma orbitrek. Teď na posledy mě začalo píchat kolem vnitřní strany levého kolena. Běžet s tímto problémem moc nešlo, protože při zvedání této nohy jsem tento problém vždy cítila. Chtěla bych se zeptat, co s tím mám udělat, zda klid než to odezní, nebo nějak posilovat jiným způsobem a kdy můžu zase vyběhnout? Myslím si, že váhou to není jak píšete v některých článcích, při výšce 169 cm vážím 63 kg.
    Děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den.
    Zdeňka

  11. jitka napsal:

    Ahoj,Zdeňko, znám ten problém velice dobře, z dob, kdy jsem začínala běhat. Pomohla koňská mast ( lékárna) a klid, potupně chůze a potom běh. Byl to zánět úponů svalú, způsobený nevhodnou obuví na tvrdším terénu. Koupila jsem boty ve sportu a od tý doby klid. Třeba ti moje rada pomůže.

  12. Táňa napsal:

    Dobrý den,
    začala jsem běhat před pěti týdny, min. 3x týdně 3-4km. Poslední dobou mě bolí při běhu, a potom i celý den vnější strany kotníků. Je chyba v technice běhu? Boty mám ze sportu běžecké. Táňa

  13. Josef napsal:

    Dobrý den Táňo,
    příčin může být více, zejména povrch na kterém běháte. Zpočátku je výhodnější volit měkký terén, jako tráva, polní a lesní cesta. Také hraje podstatnou roli tempo běhu a zmíněná obuv pozor na obuv sálovou běžeckou, která není vhodná do terénu. Určitě ba bylo dobré konzultovat tyto problémy s ortopedem popř. sportovním lékařem. Je také možné si nechat vyšetřit došlap chodidel, zda se nejedná o supinaci – tedy vybočení kotníku ven. K tomu jsou přímo vyráběné boty pro běh s těmito problémy, popřípadě ortopedické vložky. To musí posoudit lékař. Pokud problémy nepřestávají ani po snížení dávek běhu tedy vzdálenosti a tempa, raději trénink přerušte. Je divné, že Vás trápí takto oba kotníky současně a navíc celý den tedy i v klidu bez běžeckého zatížení. Také se někdy může ozvat zranění z dřívější doby, např. podvrtnutí kotníku – výron.
    Méně je zde někdy více a proto určitě vyhledejte lékaře ke konzultaci. Také sdělte výsledek.

  14. Táňa napsal:

    Děkuji za radu,
    běh jsem skoro na dva týdny přerušila a cvičila doma na stepperu, ať neztratím rychle fyzičku. Včera jsem se honila se synem cestou ze školky a bolesti se vrátili, tak snad to budu muset vyřešit s tím ortopedem.

  15. Ema napsal:

    Dobrý den,
    vážím 74kg a měřím 161cm..myslíte že bych běhaním mohla zhubnout stehna a zadek ? do 6 měsíc?

  16. Miki napsal:

    To: Ema….co je to za otázku??? Samozřejmě že pokud budeš běhat pravidelně, alespoň 4x týdně, tak se ti celkově zpevní a zhubne ne jen zadek a stehna, ale rovněž i břicho, lýtka, boky a vůbec celé tělo se perfektně zformuje a zpevní. Poznal jsem to na sobě. A nebude to trvat ani těch 6 měsíců, ale projeví se to již v polovině udávané doby–po 3 měsících. Co je ale důležité, neběhat jen kvůli hubnutí, ale hlavně kvůli dobrému pocitu, pak to jde opravdu samo.

  17. Zdeněk napsal:

    AHOJKY,
    většina poranění je způsobena špatnou technikou běhu, především jde hlavně o délku kontaktu se zemí a špatné uvolnění. Např. v případě, že napínáte kolení vazy právě při dopadu mohou tím trpět a obdobně je to s kotníky. Mohu jen doporučit: kolena mírně pokrčte snažte držet kotníky, kyčel a ramena v jedné přímce a lehce se předkloňte tak aby jste nespadla (zpočátku vám to bude dělat problém soustředit se na to, ale trénujte to doma třeba před zrcadlem a jednou rukou se opřete o zeď – to aby jste vše viděla) nohy zvedejte nikoliv dávejte před tělo a soustřeďte se na odraz – nohy musí být uvolněné i v kotníku a oporová fáze – dopad je veden pod kyčlí , kolena u sebe. Dalším problémem je disbalance způsobená pronací, supinací.. To poznáte tak, že se postavíte rovně uvolníte se a půjdete do dřepu pokud se při dřepu nebudou moc vychilovat ven nebo dovnitř je to dobré (tzv.neutrál) pokud dovnitř budete mít pronační došlap tedy boty určitě budete sešlapávat na vnitřní straně. Supinace je opak. Sám jsem kdysi trpěl dost velkou supinací ani boty to nespravili jen technika běhu v kombinaci s cvičeními. Sám mám naběháno tisíce kilometrů „Bez úrazu“ a tomu vděčím jen tomu, že jsem pečlivě studoval detaily běž.techniky a přešel jsem na tzv. Pose running technique a běh je zábavou, ale bez znalostí se této techniky nepouštějte. najdete to např.na stránkách posetech.com.
    Do nového roku všem hodně naběhaných kilometrů bez úrazu.
    Nezapomeňte při běhu se vždy uvolněte.

  18. Ema napsal:

    Miki : a jak dlouhou dobu běháš? vím že je to blbá otázka,ale všichni tvrdí že běháním se zhubnout nedá.

  19. Miki napsal:

    Ema: Klidně to prozradím–nestydím se. Běhám od 13 prosince 2012 to znamená něco přes rok. (předtím jsem sportoval, ale ted´ již delší dobu ne) Nyní mám odběháno přes 2000 Km.
    Začínal jsem s váhou 95 Kg a první měsíc se nedělo skoro nic. Pořád jsem se vážil, ale žádné kolosální úbytky kil se nekonaly. Tak jsem přestal a říkal si, že neběhám kvůli vážení, ale kvůli dobrému pocitu, kondici a hlavně mě to taky začalo bavit. Moje hmotnost byla rázem nepodstatná. Pak jsem si ale najednou den uvědomil, že si pásek u riflí zapínám o dírku míň. Že mě nějáko míň obepínají okolo stehen a že mě kalhoty jaksi podivně visí na zadku. Tak jsem se na víc zvážil. Z 95 kg jsem měl najednou 89kg. To bylo asi tak po dvou měsících. Nedokázal jsem tehdy uběhnout víc jak 7,5 km v kuse, ale vydržel jsem:-)).
    Koupil jsem si běžecký boty, sportester, funkční triko….zkrátka jsem tomu propadnul. Abych to zkrátil, tak během půl roku jsem shodil 15 kilo, obměnil šatník z XL na L a některý věci dokonce mám i ve velikosti M. Dnes běhám takřka denně okolo 10km, někdy dám 15-20km a v roce 2014 bych chtěl naběhat okolo 3 tisíc Km……………ale to je už jiná debata.

    Každopádně opakuji, že běháním se dá zhubnout, vím to sám a celkově si člověk zlepši kondici, pozná další „blázny“ se kterejma je mu fajn a cítí se prostě líp. A naposled, určitě je potřeba upravit krapet jídelníček. Základem je (aspoň u mě) nejíst po 18 hodině večer, omezit čokolády, smetany, brambůrky…….prostě všechny strašně dobrý věci, který jsou ale zároveň strašnou pakárnou pro tělo a jíst více zeleniny, ovoce, jíst méně, ale pravidelně…………zkrátka si o tom něco přečíst a upravit i jídlo.

  20. Ema napsal:

    takže když běham půl hodiny deně tak mi to asi moc nepomůže co?

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »