Správný výběr běžeckých bot

Správný výběr běžeckých bot

Správný výběr běžeckých bot je přímo klíčový v začátcích Vašeho běhání. Na obuvi nešetřete. Obecně platí, že čím dražší boty, tím jsou kvalitnější. Samozřejmě to nemusí být vždy pravda, ale v zásadě pokud se držíte známých značek a jejich modelů – většinou jsou odzkoušené několika tisíci běžci – chybu neuděláte. Samozřejmě nemusíte kupovat nejlepší boty za několik tisíc, ale šetřit se rozhodně nevyplatí. Výběr obuvi je totiž jeden z mála faktorů, který při začátcích běhání můžete ovlivnit a vyvarovat se tak negativních zkušeností s běháním kvůli rychle se opotřebujícím botám, propadlé klenbě a podobně.

Zkusíme se vnořit do této jednoduché situace.

Jsem rozhodnutý něco pro sebe dělat a po zvážení několika pohybových aktivit (s lékařem) je běh správnou volbou. Uvědomil jsem si, že výběr obuvi je důležitý a nebojím se investovat.

Správný pohled na věc, poradit se s lékařem určitě stojí za to.

Dnes po obědě si udělám čas, zajdu do města a zapadnu do nějaké prodejny se sportovním zbožím. A jsem tu. Podívám se letmo po obchodě, nacházím nějaký stojan a regál se sportovní obuví. Přistupuji k němu a vyvaluji oči z důlku při pohledu na cenu! Musím se vzpamatovat, přece platí pravidlo, že na běžeckých botách se nešetří. Pokračuji tedy v koukání a záhy se začínám orientovat. U každé boty je napsáno o jakou obuv se jedná. Nadpisy jako: „Pro volný čas“ mě nezajímají. Hledám a následně nacházím sekci s nadpiskem Běžecká obuv. Letmo kouknu na cenu a hlavně na značku. Nějaké značky znám, ale ostatní mi nic neříkají.

Ocitl se v momentu, který je dobře známý všem „nezasvěceným“. Samozřejmě že zná značky jako Adidas, Nike, Puma… Existují však společnosti, které se přímo specializují na běžeckou obuv a vyvíjí špičkové modely běžeckých bot. Takovými jsou např. Mizuno, Asics, New Ballance a další.

Nezbývá mu nic jiného, než se obrátit na personál obchodu.

Nejlepší bude, když se zeptám nějakého odborníka, kdo tomu rozumí. Jdu k jedné pěkné slečně s červeným tričkem a nápisem nějaké značky. Ptám se jí, jestli by nebyla tak hodná a neporadila mi při výběru běžeckých bot.

Pozor na několik věcí. Slečna sice může být pěkná, ale nemusí to znamenat, že problematice rozumí. Rozlišujeme prodavačku a „podavačku“. Prodavačka své práci rozumí a nejen, že dokáže dobře poradit, ale zváží s vámi všechny aspekty volby zboží. Podavačka vám jen sundá botu z regálu a nejlépe ještě takovou, co se nejmíň prodává a nejvíc stojí.

V našem případě uvažujeme, že se jedná a prodavačku, která oboru rozumí. Pokud je tomu jinak, ihned opouštíme obchod a hledáme opravdovou speciálku.

Cestou k regálům se mě ptá, jestli jsem začátečník nebo už nějakou dobu běhám. Odpovídám: „Začátečník se vším všudy.“ Slečna povídá a výhodách modelů a jejich využití. Řekne mi, zda se jedná o boty na silnici nebo spíš do terénu a celkově se zmíní o povrchu podrážky. Celkem jejímu výkladu rozumím a chápu ho. Vybírám kvalitní boty na silnici s odpružením podrážky podle rad prodavačky a o trochu větší velikost než má moje noha. Zaplatím u pokladny a jsem spokojen. Už se těším na zítřek, kdy poprvé vyběhnu v nových botech.

Odborník v prodejně by se měl zmínit o pár věcech:

 • do kterého terénu jsou boty určeny (lesní cesty / silnici; popř. léto / zima)
 • váha běžce, z toho plyne typ odpružení podrážky, popř. celé boty
 • specifické vlastnosti modelu
 • všeobecné vlastnosti značky
 • perfektní vyzkoušení obou bot a krátká procházka nebo klus po obchodě
 • cena modelu
 • možnost uplatnění reklamace při poškození obuvi, jak je to s opotřebovaností
 • o botách můžete mluvit a následně zkoušet klidně přes půl hodiny, takže s tím počítejte

Doufám, že jsem na nic důležitého nezapomněl, a tyhle rady vám pomohou při výběru bot. Konzultace s odborníkem je důležitá, nezapomeňte na to.

Snad vám bude po koupi tak dobře, jak pánovi v naší modelové situaci.

19 komentářů

Přečteno: 120 585x / 19 komentářů

Správný výběr běžeckých bot – 19 komentářů

 1. Martina Králová napsal:

  Já jsi si nedávno pořídila tyto eobuv.cz/polobotky-asics-gel-zaraca-4-t5k8n-turquoise-slate-blue-black-4042.html, a přestaly mě při běhání bolet kyčle a kolena. Vřele doporučuju všem. Jsou navíc lehoučké a opravdu pohodlné. 🙂

 2. Michael napsal:

  Dobrý den, já si pořídil běžecké boty REEBOK PREMIER ZIG a nemůžu si je vynachválit. Kdyby měl někdo také zájem, tak tady jsem je kupoval já: ksporting.cz
  Pěkný den

 3. Radka napsal:

  Doporučuju boty ploché, takové ty bez jakéhokoliv podpatku, je to dobré kvůli správnému držení těla.

 4. vydra napsal:

  Dotaz, co si myslíte asi bude jasné, ale neviděli jste nějaké názory na sportovní potřeby co mají v lidlu funkční trička a nedávno tam měli i běžecké boty. ta cena je tam úplně jiná než ve sportu, ale jestli i kvalita? pár obyč věcí oblečení odtud mám a kvalita jako z jiných normálních obchodů.

 5. Hedwik napsal:

  Pokusím se také přispět s pár poznámkami, které jsem na sobě vypozoroval při běhání. Rozhodně nejsem žádný profík, jen nadšený amatér, který pravidelně běhal, když byl ještě ve svém rodném městě, ale díky přestěhování do Prahy, mé nadšení opadlo a to jen díky novému prostředí, nyní začínám odznova. Zkuste být odvážnější, nevzdávejte se, vždyť běhání je o pohodě, o pročištění hlavy a uspořádání myšlenek, o nastartování dne a nebo jeho pohodové zakončení.Boty jsou jistě důležité, zkoušel jsem také běham ze znouzectnosti v „čínách“ a rozhodně to nebylo mé nejlepší rozhodnutí, neudělalo mi to dobře na chodidlo a i když nejsem žádný stařík, byl jsem vyřazený na dlouhou dobu z běhání a opět, zlenivěl jsem. Tedy, hlavně dobré boty. Určitě rozhoduje doba spánku a také s čím v žaludku usínáte, tedy pokud máte naplánováno běhání po ránu. Rozhodně neporučuji jít spát s bramborákem, to je pak ráno běh o život a o záchodovou mísu 🙂 Jistě vyzkouším i postup pana Targuse, je dobré se zajímat o vztahy ke běhání a jeho vývoj. Běhejme 🙂

 6. Targus napsal:

  Opovážil bych se navázat na Michala z 10. 2. 2013.
  Nikdy jsem nějak zvlášť nesportoval, běh jsem doslova nenáviděl. Pak jsem před 5 lety docela dost onemocněl a i přes značný odpor lékařů jsem se rozhodl, že buď natáhnu bačkory nebo neposlušné nožky rozhýbám během. Začátky byly doslova strašné, nicméně dostal jsem se až na 5 km, což je při mé diagnóze doslova fantastické. Kolosální problém samozřejmě nastal v zimě. Byl jsem tak odhodlaný, že jsem běhal i v půlmetrovém sněhu v pohorkách. Postupně jsem přicházel na to, že moje technika je doslova zoufalá, výsledky rozhodně neodpovídaly vynaložené námaze. Posléze jsem vymazal jsem z paměti vše, co mi kdo kdy nakukal o běhu a začal jsem podvědomě běhat jako maličké děti – po špičkách, říkal jsem si, že ony přece musejí mít zakódováno v mozku, jak je to správně.
  Postupně jsem přecházel k jednodušším botám a skončil jsem až v obyčejných „čínách“ za stovku a nakonec jsem se odhodlal pro běh naboso, samozřejmě zpočátku jen v trávě.
  Pak se mi dostala do rukou kniha Born to the run, kde se autor dopátral v podstatě k témuž, akorát mu to trvalo o pár let déle.
  Zkuste zapracovat na technice došlapu, ze začátku vás budou pekelně bolet nohy, ale nevzdávejte to. Nakonec zjistíte, že nejlíp se opravdu běhá naboso.

 7. Miki napsal:

  Já jsem zkoušel nejdříve běhat s botami značky Wilson..byly a jsou to dobré boty, ale spíš takové „botasky“ na chůzi atp. Po cca měsíci jsem koupil Mizuno Leaser ve Sportissimu——-snad nevadí, když sem napíšu přímo značku a věřím, že to třeba někomu pomůže při rozhodování.
  S těmito botami určenými především na silnici mám nohu opravdu jako v bavlně. Běh je radostí a určité bolesti, které mě dříve provázeli už neexistují. Vyrábějí se jak pro ženy, tak pro muže a mají poměrně veliký rozsah co se týká váhy běžce atd.
  Mimochodem, byť se jedná o japonskou značku, na krabici bylo „made in vietnam“ .

  Do bot se opravdu vyplatí investovat a osobně vím, že je to nejdůležitější součást výbavy. Běhání pak člověka víc baví, cití se líp a kolikrát mě to dost i psychicky pomůže, když vím, že mám na noze opravdu kvalitní a špičkovou botu.

 8. Michal napsal:

  Ahoj, vyzkoušel někdo z Vás běhat bez bot? Dává to běhání úplně jiný rozměr.

 9. zuzana napsal:

  A co dětské boty? Mám 152 cm, kolem 46 kg (postava zhruba 12-14 děcka 🙂 ), věk jemně nad 30. Mám pocit, že by to nemělo být škodlivé. Nebo? Díky.

 10. libor napsal:

  Možná to sem nepatří ale nekupujte si kvalitní boty v českých obchodech, jsou předražené. zkuste nakoupit buď v zahraničních Eshopech nebo přímo např v Rakousku, Německu a nejlíp v Londýně.

 11. lucy napsal:

  Ahoj,rozhodně doporučuju investovat do běžeckých bot. Je to fakt rozdíl. Nikdy bych nevěřila,dokud jsem si běžecké tenisky nekoupila a nezjistila,že mám paty jak v papuckach. Do té doby jsem měla pouze obyčejné tenisky,sice značkové,ale tzv.obuv na volný čas. Teď už bych na běhání nesla do ničeho jiného. Pokud to s behanim myslíte vážně, pak je volba jasná. V nejhorším případě vám boty zůstanou na procházky lesem. A i tam se vyplatí mít paty v mekoucku.

 12. Aneta napsal:

  Doteď jsem běhala v obyč sportovních botaskách a po měsíci mě úplně odrovnala bolest kolen i zad, zkrátka konec. Koupila jsem si kvalitní běžecké boty (cena kolem 1.500) a už bych v životě neměnila, můžu jedině doporučit! tereze bych doporučila investovat do pořádných bot, protože běh v obyč „teniskách“ nadělá víc škody než užitku

 13. marketa napsal:

  no vzhledem k tezke financni situaci si nemuzu dovolit boty se znackou,ale zkusim najit pohodlne dobre padnouci,sportovni boty v obchode s vyrobou made in china

 14. Bohajeho napsal:

  Terezo, prusvih hlavne bude, kdyz se budes ridit clankem a budes pri behani dopadat na paty. Zkus si, jak behas na boso, budes dopadat na zevni cast chodidla. A tak se ma behat.

 15. Alice napsal:

  Nedávno jsem si koupila trekové boty s vibramovou podrážkou – opravdu jsem měla v plánu jen chodit. Asi po dvou měsících pravidelné rychlé chůze čím dál častěji přecházím do běhu a baví mne to. Jak moc vadí, že boty nejsou běžecké? Zatím se v nich cítím dobře, ale nerada bych si nějak uškodila. Jaké pocítím, že boty nejsou správné? Nevím, jestli s běháním vydržím, v plánu jsem to opravdu původně neměla :-), tak se mi nechce hned běžet koupit další nové boty… A co případně přez zimu do tělocvičny? Lze pořídit něco univerzálního, nebo je nutné mít na všechno (chůze, běh, aerobik) jiné boty?

 16. David napsal:

  Tak jsem včera koupil boty na běhání. Na podzim jsem začal s „běháním“ a díky sněhové nadílce udělal několik týdnů pauzu. Párkrát mi to nedalo a projel se na rotopedu, ale k mému překvapení jsem se těšil, až půjde vyběhnout (v mém případě je to s tím během hodně nadnesené 🙂 ).
  Musím říct, že je opravdu rozdíl v jakých botách běžíte. Nemyslím značku, ale běhat v botách určených k běhu je fakt zážitek. Ani jsem nechtěl věřit, že mě nebolí kolena.

  Terezo, jestli chcete aby vás běhání bavilo, nečekejte týdny, jestli si boty koupit. Já čekal a už bych to neudělal. Navíc, už teď se těším až v nich budu moci zase vyběhnout…

 17. Tereza napsal:

  Bude to hedně velký průšvih když budu chvíli ze začtáku (tak pár dnů..týdnů) běhat v naprosto obyč teniskách po lese??

 18. lubo napsal:

  No sem som cakal nejake vety o prievzdusnosti bot.. Trocha viac detialne ale nevadi…ja som si kupil hlavne prievzdusne :). Vyhovuju mi ale bez specialnych uprav nevydrzia dlho :). Trocha improvizacie vsak stacilo.

 19. Peter napsal:

  Vdaka za clanok prave toto som teraz potreboval. Dnes idem pozriet do obchodu na nejake boty 😉

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Nejnovější komentáře

03. 06. 2019 / Míra
Měl jsem možnost vyzkoušet jeden z huma gelů příchuť jahoda-citron a musím říct, že mě pře...

23. 04. 2019 / Dandy
Děkuji za velice užitečný článek :) Ještě bych se rád zeptal, jaké proteiny bych měl využí...

09. 11. 2018 / Alenka
O sportovní výživě i dalších potřebách pro efektivní cvičení se dozvíte v tomto článku....