Běhání a zranění. Jak pomoci rychlejší rekonvalescenci?

Téměř každý běžec se někdy musel ve svém běžeckém životě potýkat s nějakým typem zranění, které si přivodil při sportu nebo při nějaké běžné každodenní činnosti. Proto nám dáte určitě za pravdu, že se jedná o velmi nepříjemnou věc, zvláště když jste měli v tréninku zrovna tak dobře našlápnuto. Objemová fáze tréninku se podařila, jde se do rychlosti, vyhlížíte první závody… Na závodech překonáváte všechny své osobní rekordy, cítíte se skvěle, máte úžasnou životní formu. A pak stačí jen malá nepozornost – drobné zaškobrtnutí v lese přes větev nebo na nerovném povrchu, uklouznutí na ledovce, propadnutá dlažební kostka – lze si dosadit další varianty, které běžecký život někdy přináší… A zranění je na světě.

Nemusíte se však zranit jen při běhání, ale i při jiných sportech… Pád z kola, zranění v posilovně při zvedání neadekvátní zátěže a další obdobné situace jsou také z tohoto pohledu rizikové. A mnoho sportovců se zraní nejen při sportování, ale při každodenních činnostech…

Co s tím? Jistě, mnoho rizik můžeme eliminovat tím, když budeme více myslet na to, co právě děláme, budeme se soustředit na tady a teď a dávat si větší pozor, ať už při sportu nebo při všem ostatním. To ovšem neznamená, že budeme imunní vůči naprosto všem nehodám, protože ty prostě k životu patří. Co však lze ovlivnit je to, jak se s daným zraněním vypořádáme a jak dlouho bude trvat, než se zase vrátíme k plnému tréninku…

Pokud se zraníte při běhu, je potřeba pátrat po příčině problému

Potýkáte-li se s nějakým chronickým problémem, který vyústí ve zranění (a nejedná se v tomto případě o úraz z nepozornosti), je po uzdravení nutné v prvé řadě pátrat po jeho příčinách. Těmito příčinami může být:

Nesprávná technika běhu – špatný typ obuvi, vadný běžecký styl apod., to vše může vyústit v řadu zranění:

  • Bolesti chodidla a paty (zánět vazivové tkáně vedoucí od paty až k prstům nohou)
  • Úrazy kotníků – vymknutí, zvrtnutí

Dlouhodobé přetěžování a přetrénování – při návratu k tréninku neběhejte více, než na co momentálně skutečně máte, abyste se již k těmto typickým běžeckým zranění nevraceli:

  • Zánět achillovky
  • Zánět holenní kosti, okostice
  • Běžecké koleno (femoropatelární syndrom či bolest předního kolena) – dlouhodobé přetěžování, objevuje se u běžců při běhání velkých objemů (příprava na maraton, ultramaraton). Bolest vzniká, když čéška začne více třít o spodní okraj stehenní kosti. Dlouhodobé přecházení bolesti může způsobit značné opotřebování kolenní chrupavky.

Nedostatečné rozehřátí a příprava organismu před náročným tréninkem

  • Nejrůznější svalová zranění

Jak se po zranění rychleji obout zpět do běžeckých bot?

Každá delší pauza v tréninku znamená pokles výkonnosti. To však neznamená, že se na svou původní formu už nedostanete – právě naopak, pokud na to půjdete chytře.

Nechcete-li o svou těžce vybudovanou formu rychle přijít, máte několik možností, jak negativní důsledky zranění zmírnit. Vždy samozřejmě záleží na povaze problému, ale některé tipy jsou univerzální:

  • Dbát na správnou životosprávu: nezanedbávat důležitost dostatečného spánku a zdravého stravování. Jak dlouho spíte a jaké potraviny jíte, ovlivní to, jak Vaše tělo bude schopné se zregenerovat. Dbejte na dostatečný přísun všech důležitých živin z kvalitních potravin, minerálů (především hořčík, vápník, zinek) a vitamínů.
  • Věnovat se jiné šetrnější sportovní aktivitě: pokud nemůžete kvůli zranění běhat, ale máte od lékaře dovolené například jezdit na kole nebo plavat, věnujte se v rozumné míře těmto sportům. Díky pravidelnému pohybu nepřijdete o všechnu těžce vydřenou formu, a zároveň posílíte nové svalové skupiny.
  • Dle doporučení lékařů či fyzioterapeutů věnovat velkou pozornost rehabilitacím a doplňkovým kompenzačním cvičením, masážím…

Zlomeniny, zranění kloubů a svalů, klouby či svaly po operaci – rehabilitace pomocí motodlah

Při léčbě kotníků a zejména kolen se vyplatí s návratem k běhu nespěchat a čekat na plné zotavení. Je však možné dobu rekonvalescence zkrátit a hlavně zkvalitnit pomocí různých způsobů a pomůcek. K jedné takové pomůcce patří velmi užitečné motodlahy, které si můžete dokonce pronajmout.

Co jsou to motodlahy a jak mohou pomoci při rekonvalescenci?

Motodlahy pomáhají zkrátit délku rehabilitace, zamezují ztuhlosti kloubů, podporují hojení chrupavek, šlach a měkkých tkání, snižují bolestivost. Výhodou je, že plně elektronickou motodlahu můžete ovládat pomocí dálkového ovladače a dovolí vám cvičit i 3–4 hodiny denně.

Motodlaha na koleno a kyčel Artromot K1

Motodlaha Artromot K1 se využívá k rehabilitaci po operaci kolene nebo kyčle, zejména po operaci totální endoprotézy kyčelního kloubu, kolene nebo po plastice křížového vazu. Dále pomáhá po operativně zajištěných frakturách, zásazích na měkkých tkáních poblíž kloubu a proběhlých zánětech.

Motodlaha na kotník Artromot SP3

Moderní motodlaha Artromot K3 pro plynulé pasivní rozhýbání kotníku po operativně zabezpečených frakturách, pseudoartrózách a rekonstruktivních zásazích na kostech, chrupavkách, šlachách nebo vazech.

Závěrem

Ať už za vaším vynuceným běžeckým půstem vězí jakékoliv zranění, máte řadu možností, jak jej můžete zkrátit či hojení urychlit nebo alespoň zkvalitnit. Tak ať to běhá!Sponzorováno – placená spolupráce

Přemýšlíte o nákupu běžeckého pásu?

Podzim tu bude co nevidět. Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu z pohodlí vašeho domova.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...