Neztrácejte motivaci k běhu

Neztrácejte motivaci k běhu

Začali jste běhat, ale po týdnu či dvou se vám prostě nechce pokračovat? Hrozíte se při pomyšlení, že budete muset nazout boty a vyběhnout? Tak na to si dávejte pozor, můžete se nacházet v počáteční „běžecké“ krizi.

Běháte moc rychle, zvolněte.

Problém takového charakteru nejčastěji vzniká přeceněním svých schopností, na jaké tempo a vzdálenost momentálně skutečně máte. Vzpomeňte si na své první vyběhnutí, také jste se snažili běžet hned naplno, a brzo vám došlo? Vaše tělo je na běhání absolutně nepřipravené, zvláště pokud jste mnoho let nedělali žádnou fyzickou aktivitu. Začínejte zlehka, pomalu, pokud se vám zdá, že běžíte pomalu, tak ještě zpomalte :-). Přesně jak je napsáno v článcích rubriky Začátečníci, kde vám to neustále vštěpujeme. Zkuste to znovu, stačí střídat běh s rychlou chůzí a pak budete sledovat zlepšení, získáte ve svém počínání větší jistotu, a tím i motivaci.

motivace k běhu muž v přírodě

Pohodlnost, pohodlnost, pohodlnost…

Na druhou stranu za ztrátou motivace může stát pohodlnost, celkem obvyklá vlastnost obyvatelstva, nejen českého!. Pokud si zkusíte přiznat, že jste trochu pohodlný/á (kdo není, že?), v této chvíli si uvědomte, že se přece nechcete zadýchávat po pár rychlých krocích ve spěchu na tramvaj. A také si vzpomeňte na ručičku váhy, která neukazuje váhu, kterou byste si zrovna představovali. Pár dalších důvodů se jistě ještě najde a vy pochopíte, že pravidelná, nejlépe každodenní, fyzická aktivita je důležitá. V tom případě nezbývá než obout boty, zatnout zuby, zase se zkusit rozběhnout a svou pohodlnost a lenost překonat.

Nachlazení, další nemoci a zranění nepodceňujte

Pokud vás však trápí nachlazení nebo kašel, rozhodně si dejte několik dnů a klidně i týdnů od běhání pauzu, podle povahy onemocnění. Běhat nemocný se zrovna dvakrát nevyplácí, jen si dobu nemoci prodloužíte, takže si odpočiňte, pravděpodobně to potřebujete, protože nachlazení bývá někdy i známkou přetrénování. Po vyléčení znovu hurá na to! V tomto případě vaši pauzu v běhání neberte jako ztrátu motivace. Musíte být zdraví, abyste zase mohli běhat.

Jestli jste si způsobili zranění, ať při běhu nebo jiné aktivitě, a vaše vyléčení si žádá ještě delší odpočinek, nezoufejte. Určitě nebudete moci běhat, ale mohli byste si najít vhodnou alternativu k běhání – plavání nebo cyklistiku, to vám částečně zaručí, že o svou vytrénovanost nepřijdete. A udržíte si potřebný návyk ke sportování a budete se na běhání pak těšit ještě mnohem více…

Výmluvy, proč běhat nebudete – prokrastinace v běhu

„Nejzávažnějším“ problémem znechuceného běžce spolu s pohodlností a nechtěním nic dělat, je postupné vymlouvání a hledání záminky, jakou další činnost kromě běhání budete dělat. Takzvaně běžecky prokrastinujete :-). Odsouváte váš trénink kvůli jiným činnostem (sociální sítě, internet, filmy, televize, …), až na něj zkrátka nedojde, protože je půlnoc. Je smutné, že se to tak často děje.

Někdo se vymlouvá na zaměstnání – kvůli němu běh prostě nestíhá. Existuje však spousta možností a řešení, třeba ranní běh nebo běhání o polední pauze v práci, nebo při cestě do / z práce. Další nechce kvůli běhu „zanedbávat“ rodinu. Ale proč? Na běhání není nic špatného, můžete brát členy své rodiny s sebou, ať třeba jedou vedle vás na kole, zkrátka jde o to, aby jste si pohyb užívali společně s rodinou.

motivace k běhu nikdy se nevzdávej

Běh nemusí být jen individuální a nespolečenská záležitost, právě naopak.

Motivaci k běhu můžete získat i tím, že při něm potkáte nové zajímavé lidi. Určitě si nemyslete, že je běh jen pro individualisty a musíte běhat sami… Proč si myslíte, že běžecké závody a akce zažívají takový boom? Z toho důvodu, že chtějí všichni vyhrát? Ale kdepak, jedním z největších důvodů je radost, že běžec patří do nějaké širší komunity, potkává nové kamarády se stejným zájmem…

Pokud jste dočista ztratili motivaci k běhu, ale cítíte, že běhat chcete, máme tu ještě krátkou rekapitulaci:

 • Jděte se jen projít a občas u toho třeba popoběhněte. Vzpomeňte si, jestli jste byli spokojení, když jste pravidelně běhali a jestli jste se celkově cítili lépe.
 • Jestliže se vracíte pozdě domů kvůli práci, běhejte o poledních přestávkách nebo těsně po práci; případně zkuste běhat z práce / do práce, pokud máte tuto možnost. Alespoň o víkendech však běhat stoprocentně můžete.
 • Najděte si někoho, kdo by s vámi běhal, je to výborná motivace. Staňte se součástí nějaké širší běžecké komunity, vyrážejte na společné tréninky či výlety.
 • Kupte si něco šíleně drahého (boty, sporttester, běžeckou soupravu), co vás donutí nenechat tyto věci jen tak ladem ve skříni.
 • Stoupněte na váhu a úhel ručičky vás třeba donutí :-).

Přáli bychom si, aby ti, co ztratili motivaci, nezanechali sportu. Pokud vytrváte, vaše úsilí se vyplatí a vy budete rádi, že jste nakonec tuto krizi překonali.

Poprvé publikováno: 12. 3. 2008

Napsat komentář – 3 komentářů

Neztrácejte motivaci k běhu – 3 komentářů

 1. jiří napsal:

  chtel bych se zeptat jak to řešíte s během po tmě

 2. Tomáš napsal:

  Tvoje oči si na tmu přivyknou, takže to zase takový problém není, případně to můžeš řešit čelovkou. spíše zajisti, aby bylo vidět tebe, zvlášť pokud běháš po silnici – vhodná je třeba červená blikačka na pásce na pravé ruce, případně reflexní oblečení

 3. Mira napsal:

  Tak motivace je moc důležitá, mě tedy úplně nejvíc pomohlo to že jsem si koupil prostě suprové boty, v kterých se mi moc dobře běhalo a nechtěl jsem aby jen tak ladem lěželi ve skříni. Když opadlo počáteční nadšení z bot, tak jsem si koupil hodinky s měřením tepové frekvence… 🙂 paráda!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »