Typy běžeckých bot

Typy běžeckých bot

V minulých článcích Správný výběr běžeckých bot a Běžecké boty byly popsány základní tipy a postřehy, kterými bychom se měli řídit při nákupu běžeckých bot. Pokud si však chceme vybrat obuv, která nám bude nejlépe vyhovovat, neměli bychom ponechat nic náhodě a nespoléhat v plné míře na prodavače a prodavačky.

Každý, kdo už někdy sháněl běžeckou obuv ví, že nabídka je velmi široká a výběr se může pro běžce-začátečníka snadno zvrhnout v jedno velké trápení. Pojďme si tedy vyjmenovat nejzákladnější členění běžeckých bot. Nejdříve si rozdělíme obuv podle typu běžeckého výkonu, k jakému je určena:

1) Závodní obuv – tato obuv je určena výhradně pro pokročilé výkonnostní běžce a výhradně na závody. Pro nás, rekreační běžce sportující především pro radost a zdraví, jsou podle mého názoru vhodnější lehké tréninkové boty, které poskytují lepší a odolnější tlumení, lepší podporu chodidel, lepší pohodlí a šetří tak znatelně více naše nohy i pohybový aparát.

Výhody:

 • váha
 • aerodynamický tvar

Nevýhody:

 • nízké váze je obětována vyšší kvalita tlumení i jeho trvanlivost
 • neposkytuje chodidlu v podstatě žádnou podporu při došlapu a běžcům s došlapovými disfunkcemi může tedy velmi snadno způsobit problémy vyústěné zraněními

2) Terénní obuv – jak již název napovídá, druhým typem v pořadí je obuv určená do náročnějšího terénu. Náročnějším terénem se rozumí každý nerovný a nezpevněný terén, u kterého hrozí vysoké riziko poškození běžné silniční tréninkové obuvi, nebo kde je zapotřebí zpevněná obuv, aby nedocházelo ke zraněním vlivem nerovností. Asi nejtypičtějším terénem jsou lesní cesty (šišky, kameny, kousky dřívek, nerovný terén), kde mnohdy hrozí i zvrtnutí nohy v kotníku.

Výhody:

 • extrémní odolnost proti poškození
 • silná podrážka skvěle zneutralizuje nerovnosti terénu, takže na čem byste v běžné obuvi trpěli, na tom často proběhnete v trailové obuvi bez problémů.
 • hůře promokají, nebo jsou nepromokavé úplně

Nevýhody:

 • tvrdá podrážka sice není v žádném případě nesnesitelná, nicméně některým běžcům může připadat nepohodlná
 • horší odvětrávání oproti klasickým silničním modelům

3) Silniční tréninková obuv – nejpoužívanější, nejprodávanější a nejširší sortiment. Používají se na zpevněné hladké povrchy (silnice, hladké polní cesty, obstojí také na prašnějších površích jako jsou antuka nebo škvára).

Výhody:

 • maximální pohodlí, nejlepší odpružení i tlumení
 • individuální výhody podle kvality jednotlivých modelů

Nevýhody:

 • relativně snadno se poškodí
 • nevhodné do terénu
 • některé nejsou vhodné do mrazivého počasí

Většina běžců si kupuje silniční tréninkovou obuv. Ovšem vybrat si v této kategorii je mnohem náročnější než se začátečníkovi může zdát, znám několik lidí, kteří si koupili obuv a poté zjistili, že se jim zhoršuje technika došlapu a začali mít potíže s bolestmi kloubů. Silniční tréninková obuv se totiž vyrábí ve třech typech:

a) Neutrální (tlumivá) obuv – tento typ bot klade důraz na poskytnutí maximálního tlumení, podrážka je tedy většinou měkčí a boty jsou méně stabilní, což pomáhá běžcům s méně pohyblivým chodidlem. Tlumivé boty jsou proto doporučovány také pro běžce s vysokou nožní klenbou, která neumožňuje dostatečnou pronaci (supinaci), a účinně tak tlumit dopad. Tento typ doporučuji také pro ty, kteří nevědí jaký nášlap mají. Neutrální obuv doporučuji pro běžce s neutrálním nášlapem až extrémní supinací

b) Stabilní obuv – nabízí kombinaci tlumení, odolnosti a podpory nožní klenby. Tento typ je vhodný pro běžce s mírnou až střední pronací. Některé boty (např. Asics gel Kinsei) jsou určeny pro běžce s neutrálním až středně pronačním nášlapem. Já jsem zastáncem toho, že pro neutrální nášlap se má volit neutrální obuv. Mám osobně vyzkoušeno jakou neplechu umí stabilní boty s neutrálním došlapem udělat. Stabilní boty bych tedy opravdu doporučil pouze pro běžce se sklony k pronačnímu došlapu.

c) Obuv s kontrolou pronace – cílem je omezit extrémní vnitřní naklánění chodidla a kotníku (tzv. nadměrná pronace). Tento typ bot je většinou těžší, podrážka je velmi tuhá a nabízí maximální podporu vnitřní straně nohy. Kromě běžců s nadměrnou pronací se tento typ doporučuje i pro těžší běžce vyžadující vysokou odolnost boty a zejména pak běžce s plochýma nohama. Další variantou k řešení nadměrné supinace nebo pronace jsou také speciální ortopedické vložky, které jsou tou nejlepší volbou pro správné zkorigování disfunkcí došlapu, protože jsou tvořeny přesně na míru běžce. Málokomu se však chce chodit po odbornících, takže boty na kontrolu pronace jsou prodávány hojně.

Také terénní a závodní obuv někdy podléhá dělení podle typu nášlapu (pro lidi s pronací, neutrálním došlapem apod.), není to však pravidlem a neobjevuje se to u všech značek, jak tomu je u Silniční tréninkové obuvi, proto jsem takto rozdělil pouze tuto kategorii.

Věřím, že díky vypsanému přehledu získali nezasvěcení lepší přehled o druzích a typech běžecké obuvi.

Hodně zdraví a mnoho naběhaných kilometrů v ideálně zvolené obuvi.

Recenze běžeckých a lifestylových tenisek najdete na Sneakerstenisky.cz.

24 komentářů

Typy běžeckých bot – 24 komentářů

 1. Simona napsal:

  Na jaře jsem začala s běháním, abych zhubla do plavek, a doopravdy mě to chytlo. Boty které jsem měla na počátku, už nejsou dostačující, tak teď hledám něco kvalitnějšího.

 2. Markéta napsal:

  Myslíte, že i některé kousky určení primárně pro tenis, můžou být vhodné k běhání? Příteli se docela líbí tyhle, tak by mě zajímalo, jestli si v tom nezničí nohy. teamstore.cz/boty-nike-air-courtballistec-4-1.html

 3. Ola napsal:

  Dobrý den,
  co se bot týká, běhala jsem dlouho v různých botaskách a kopačkách na orientační běh. Měla jsem často výrony a celkově dost „vykloktané kotníky. Před třemi lety jsem objevila Five fingers.. Boty pro bosé chození/běhání a po počátečním utrpení a naučení se technice běhu, musím říct, že lepší boty nejsou (alespoň pro mě)..

 4. Simons napsal:

  Dobry den, ja zacala behat asi pred mesicem a koupila sem si boty od firmy Skatchers novou radu.Jsou lehoucke a nohy z nich neboli, vubec je pri behu necitite.Vazim 49kg a beham po asfaltu.Opravdu mohu doporucit ale jsou spis pro lehci bezce..

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Nejnovější komentáře

16. 10. 2019 / Ondřej Bábíček
Rozhodl jsem se zlepšit si fyzickou kondici behanim. Zatím mám za sebou dva týdny trénink...

02. 10. 2019 / Lubo
Existuji nekde propozice/mapa/trasa jednotlivych zavodu? Bohuzel jsem to na strankach orga...

30. 09. 2019 / Stano
Ahoj, v rámci dovolené na Bali jsem měl tu možnost zaběhnout si Bali Maybank Maraton a mus...