Běžecké boty, jejich kvalita a typy došlapu – 2. díl

Běžecké boty, jejich kvalita a typy došlapu – 2. díl

Kvalitní běžecké boty patří k nejdůležitější výbavě běžce, ať už se jedná o naprostého začátečníka nebo profesionálního atleta. Na ničem jiném z výbavy tolik nezáleží, než právě na nich.

Někteří běžci-začátečníci si myslí, že jim budou bohatě stačit jen nějaké staré ošoupané tenisky. To je naprosto špatně. Výběrem zcela nevhodné obuvi riskují problémy s klouby, svaly, šlachami, mohou si způsobit zánět achilovky či okostice a řadu dalších zranění.

Pokud si na druhou stranu vyberete běžecké boty správně, budete mít z běhání radost, nehledě na to, že nákup dražších běžeckých bot také může být velmi slušná motivace, proč nepřestávat běhat, objeví-li se trocha té únavy nebo lenosti.

Nabídka sportovní běžecké obuvi je však velmi široká a její výběr se může pro běžce-začátečníka stát snadno neřešitelnou situací… Cílem tohoto článku je poskytnout návod, jak k výběru běžecké obuvi přistupovat.

Proč je důležité běhat v kvalitní běžecké obuvi?

Důvodů, proč koupit právě kvalitní a značkovou obuv, existuje nespočet. Uveďme ty nejzásadnější:

  • Dobré boty dokáží dobře zafixovat kotník, tím pádem je pravděpodobnost zranění mnohem nižší, než při běhu s obyčejnými botami, když například neopatrně došlápnete.
  • Při běhu došlapujete na zem dvojnásobnoutrojnásobnou silou, než je vaše skutečná hmotnost. Proto je velmi důležité vybrat si boty s dostatečným tlumením a konstrukčně přesně stavěné na vaši hmotnost, typy povrchů, po kterých běháte a pro váš běžecký styl.

Typ došlapu

Právě typ vašeho chodidla a běžecký styl bude klíčový při nákupu správných bot. Ne všichni běžci při běhu došlapují stejně. Nikdo nemá zcela ideální typ došlapu.

Při běhu by správně měl jako první dopadnout na zem střed chodidla z vnější strany, po kterém se chodilo přirozeně odvaluje, a za dobu odvalení dojde v jednom k okamžiku k úplnému kontaktu chodidla s povrchem.

Mylná je představa, že má pata při běhu dopadnout jako první. Rovněž se při rekreačním běhání ani nemá cenu řídit profesionálními sprintery, kteří běhají tzv. „přes špičky“ a patami se země téměř nedotýkají.

Našlápnout středem chodila je sice ideální, někteří běžci však preferují běh přes patu nebo naopak běh výrazně v 1. polovině chodidla. A aby toho nebylo málo, ve všech případech ještě může do hry vstoupit to, pod jakým úhlem chodidlo v rámci těchto možností dopadá. Rozlišujeme tyto typy došlapů:

  • Pronace – nohy do X – boty bývají více sešlapané na vnitřních stranách („plochá chodidla“)
  • Supinace – nohy do O – boty bývají více sešlapané na vnějších stranách
  • Neutrální došlap – téměř ideální stav, protože dopadá chodidlo na povrch správně a zcela přirozeně

Jak zjistit typ došlapu?

Abyste zjistili, jaký typ došlapu máte, podívejte se na své boty, se kterými např. chodíte do práce. Pokud budou více sešlapané na vnitřních stranách, jde o PRONACI, pokud více na vnějších stranách, hovoříme o SUPINACI. Jestliže boty nosíte již dlouho a ani jedna strana sešlapaná není, je pravděpodobné, že máte neutrální došlap, tudíž ideální stav. V ideálním případě toto zkontrolujete na více párech své obuvi, čím víc jich máte pro kontrolu k dispozici, tím lépe. I tak je tato pomůcka spíše primitivní a velmi orientační. Nejlepší možností je stavit se v běžecké speciálce, kde vám typ došlapu stanoví pomocí přístroje, nebo u svého ortopeda, kde po pár testech lehce zjistí, jaký typ došlapu máte, a tedy jaký typ obuvi bude pro vás optimální. A zde bude případně vhodné stav korigovat speciálními vložkami.

A co následuje, pokud víme náš typ došlapu? Pak podle něj pak máme možnost vybrat specifickou běžeckou botu na tento typ došlapu, nebo alespoň speciální ortopedické běžecké vložky. Ty nám umožní trénovat bezpečně, případně postupně alespoň do nějaké míry umožní došlap vylepšovat. Někteří výrobci běžeckých bot se přímo specializují na běžce se specifickými typy došlapu.

Na co si při nákupu běžeckých bot dávat pozor?

  • Upřednostňujte kvalitní prodejce – najděte si známý a oblíbený specializovaný obchod blízko vašeho bydliště, kde boty koupíte, případně e-shop, který nabízí velikostní tabulky modelů běžeckých bot a možnost snadné výměny bot, pokud byste si objednali nesprávnou velikost. Vezměte s sebou ten typ ponožek, se kterým chodíte běhat.
  • Pokud máte jedno chodidlo o trochu menší než druhé, kupte samozřejmě tu větší velikost.
  • Nekupujte boty, na kterých vidíte odlepující se materiály, párající se švy nebo jiné vady. Každé boty, které se chystáte koupit, pečlivě zkontrolujte. Předejdete tak případné reklamaci. Platí to i při nákupu běžeckých bot na e-shopech – dříve, než v nich vyběhněte, zkontrolujte viditelné vady, pokud totiž boty již nazujete a vyběhnete s nimi, bude se vám dokazovat velmi obtížně, že jste toto nezpůsobili běžným opotřebením.
  • Pokud máte úzké chodidlo nebo naopak široké, vybírejte boty podle toho. V botách se musíte cítit pohodlně, prsty u nohou vás nesmí tlačit a prostor pro všechny prsty musí být v botě dostatečný.
  • Kupte si boty o půl čísla nebo i o číslo větší, než máte skutečnou velikost nohy. Při běhu se do prstů bude dostávat více krve a budou trochu otékat a mírně se zvětší. Stejně tak se při únavě klenba nohy přirozeně snižuje, tzn. celé chodilo se natahuje jako na „skřipci“.
  • Pokud chcete běhat hlavně v lese nebo v jiném těžším terénu, kupte si podle toho také boty. V dnešní době už je to tak, že boty na silnici se dělají pouze s menším vzorkem podrážky a boty do terénu jsou s vyšším vzorkem. Je to individuální. Pokud opravdu běháte jen v těžkém terénu, hledejte vhodné trailové boty ve více obchodech. Někde vám poradí, a někde nikoliv. Silniční boty seženete vždycky, ve sportovních obchodech jich je většina. Boty do terénu (trailové boty) by měly ještě více držet chodidlo pevně v kotníku a jejich vnitřní okraje by měly být také větší. Jestli budete hledat, najdete ty správné.
  • Vybírejte boty dražší, jsou většinou kvalitnější. Nebude na škodu, když si koupíte nějaký známý model od značky jako New Balance, Mizuno, Nike, Asics, Adidas.

Kdy je potřeba boty vyměnit?

Běžecké boty ztrácí své tlumící schopnosti po cca 500–1000 kilometrech či po 7 až 12 měsících užívání. Záleží ale na mnoha aspektech, např. jak často běháte, kde běháte, kolik kilometrů, jaké jsou to boty, jaký používají typ tlumení atd… Výrobci obuvi uvádějí limity o něco přísnější, protože jim (samo)zřejmě záleží na tom, aby si běžci kupovali jejich modely častěji. Obecně ze zkušenosti běžců lze vyvodit, že je tato záležitost velmi individuální. Někomu nevadí běhat ve starších botách, které již nesplňují své původní požadavky, někdo to při svém běhání okamžitě pozná a boty vymění.

Měli byste to také sami vypozorovat, kdy se v botách už nebudete cítit tak, jak tehdy, když byly nové. V tom případě si kupte nové boty a zbytečně neriskujte případné zranění nebo jiné problémy.

Kam dále – jak vybrat běžeckou obuv:

Napsat komentář – 12 komentářů

Běžecké boty, jejich kvalita a typy došlapu – 2. díl – 12 komentářů

  1. Peter napsal:

    Chcem sa spytat, ze teda budem musiet kazdy pol rok kupovat topanky za dajme tomu 2500sk? Hmm

  2. admin napsal:

    Dobrý den, doba, která je potřebná k výměně bot se individuálně u každého mění. Pokud koupíte hodně kvalitní boty, vydrží vám klidně rok nebo i více… Hlavně záleží na tom, jak často běháte, pokud vyběhnete „pouze“ 3x týdně, boty vystačí. Pokud budete běhat častěji, vydrží také dlouho, jejich „životnost“ se jen málo zmenší. Někdy u koupených bot bývá uvedeno, počet doporučených naběhaných kilometrů, takže se lze řídit třeba tímto.

  3. Peter napsal:

    Ahoj tak nakoniec som kupil topanky za 1100sk(zlacnene 1600sk) znacka new balance(kvalita) a som spokojny. Beham takmer denne tych cca 5km hlavne po ceste, ziadny les. Tak uvidime!

  4. Barcelona napsal:

    Mno – já bych viděl rok jako maximální dobu po kterou se dá běhat s jedním párem bot. Vím že jsou běžci kteří běhají v jednom páru bot i dva nebo tři roky (můj táta je v tomto odstrašující případ – pět let v jednom páru bot :))) Ale já bych řekl že po 1500 km se začne tlumivost výrazně snižovai i u sebekvalitnějších bot. New balance je značka s výbornou cenou, to se musí nechat i když kvalitativně jsou v mých očích lepší Mizuno a Asics.

  5. Aleš napsal:

    Dobrý den, rád bych se dozvěděl kde v Praze je kamenný obchod, kde by měly velký výběr bot i textilu na běhání fy Mizuno. Děkuji.

  6. barcelona napsal:

    Ahoj, v Praze se nedá doporučit jinak než Triexpert – jsou na ulici Táboritská 5, na netu bys to měl bez problémů najít.

  7. david napsal:

    K těm botám lze dodat jen toto Boty na cestu Adidas Boty do terénu Salomon.Jsem aktivní běžec 3x Beskydská sedmička cca 80km za 19,5hod není třeba řešit gore tex protože pokud vas chytne děšt a bude valit 3 hod tak vám nepomuže nic.Ale doporučuji značku Salomon jak v oblečení tak v botech

  8. Simča napsal:

    Mám takový dotaz ohledně pronace a supinace. Asi před rokem jsme ve škole o bižuli dělali laborky, kde jsme si chodidlo pomalovali nějakejma barvama a pak jsme je obtiskli na papír. Podle toho člověk taky zjistí, jestli má pronaci, nebo supinaci, ne?

  9. Lucie napsal:

    Dobrý den,
    začala jsem běhat před rokem a dlouho jsem vybírala dobrou obuv na běh. Pak jsem narazila na eshop, kde jsem koupila boty značky Asics, se kterýma jsem naprosto spokojená a za výrazně nižší cenu než v kamenném obchodě…

  10. Pepa napsal:

    Hezký den přeji.
    Dnes jsem si zakoupil běžecké boty Nike Zoom Vomero 9. (2500Kč.) A3 Sport. Běhám už delší dobu,přes 20 let,něco kolem cca 10 až 20 km týdně. Jinak jsem byl fanda bot Salomon. A za tu dobu,jsem běžeckých bot vystřídal už řadu. NB,Reebok,Adidas,Salomon,Nike… Při obutí a po pár krocích,obuv seděla naprosto dokonale. Jak bych řekl,za málo peněz hodně muziky. Bota neuvěřitelně tlumí dopad,je velmi příjemná a pohodlná. Jsem z těch běžců,kteří mají širší chodidlo a váhu (90-100kg) Takže na silnici tyto boty jen doporučuji. Do terénu jsou dle mého velmi dobré Adidas Adistar Raven 3 M (2190Kč.) Jak je psáno,svršek boty jako by byla vaše druhá kůže. Oboje boty byly zlevněny z původní ceny 3500Kč. Možná se někomu ta cena přeci jen může zdát vyšší,ale uvědomte si,že na botách se šetřit rozhodně nevyplácí a tím spíše určených pro běhání! Na nohou stojíte a chodíte. Za pneu k vozu dáte tisíce a na botách by jste šetřili? Rozhodně vám za to kolena budou vděčná. Mě osobně,se s dobrými botami běhá báječně.

  11. LubosHa napsal:

    Já si většinou kupuju na běhání Nike, který beru tam, kde všechny ostatní boty. Každopádně moc hezký článek, který mi rovněž pomohl ujasnit si pár věcí pro příští koupi 🙂

  12. TomikMessi napsal:

    Dobrý den chtěl bych od vás poradit které z těchto bot jsou lepší na běhaní.

    top4running.cz/p/642198-002-nike-free-5-0

    sportisimo.cz/adidas/sonic-boost-m/100033/

    Dopředu děkuji za odpovědi

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »