Recenze: Špičkové běžecké boty Asics GT-2000

Recenze: Špičkové běžecké boty Asics GT-2000

Dnes již velmi známý a oblíbený model běžecké boty ASICS GT-2000 je úspěšným pokračovatelem série tréninkových bot pro širokou škálu běžců. Někteří novému modelu vyčítají, že starší typ obuvi GT 2170, ze kterých tento vychází, byl mnohem lepší a vývoj jde o krok zpět. Jak v textu však níže rozebíráme, tyto boty jsou více univerzální, velmi důmyslně konstruované a opravdu vhodné téměř pro každého.

První dojem z bot je velmi příjemný. Stále atraktivní design (dostupný až v šesti barevných variantách – náš model měl barvu s označením Silver / Neon Yellow / Blue), použité materiály, reflexní prvky, kvalitní otěruvzdorná podrážka, Asics technologie a další aspekty dělají z bot zajímavý model, se kterým musíme určitě počítat.

Podle informací od výrobce je bota určena pro běžce s neutrálním došlapem až s mírnou pronací i střední pronací – díky tomu se právě boty hodí pro takovou škálu běžců. Navíc i v případě neutrálního došlapu pomáhají ve stabilitě a přirozenému došlapu na povrch. Boty byly navrženy s ohledem na poměrně mnoho technologií Asics (Guidance Trusstic System®, Dynamic DuoMax®), zejména co se podpory stability týká. Na fotografiích si můžete všimnout „robustnější“ vnitřní strany bot s výraznou klenbou, na straně vnější plošší profil podporující midfoot.

Boty se skvěle hodí i na delší tratě (10 km+), boty při této vzdálenosti nabízí dostatečné pohodlí a tlumení. Na kratší tratě se samozřejmě hodí také, ale možná kvůli technologii – gelovému systému tlumení – se bota zdá být při došlapu až moc měkká a pohodlná příliš, zatímco by rychlejší běžec ocenil spíše rychlejší odraz, jako jsme zvyklí u podobných bot v této cenového kategorii od Mizuna (paralelní vlnová deska).

V jedné věci však tato bota nad konkurencí vyniká. V tom, jak dokáže skloubit nový trend minimalistické obuvi, kdy je pata snížena na úkor posílení v oblasti středu boty – midfootu. Tento trend se ukazuje i mezi amatérskými běžci jako velmi účinný (oproti dříve preferovanému došlapu přes patu). Co z toho vyplývá? Boty díky své konstrukci zajišťují 100% komfort klasické běžecké obuvi, ale zároveň neznemožňují midfoot styl došlapu, protože vysoká pata zkrátka nezavazí a nenutí nás na ni našlápnout jako první.

Boty jsou určeny pro téměř všechna roční období. Při běhu v dešti nás překvapilo, jak dobře dokážou udržet nohu v suchu. V teplém počasí naopak poměrně obstojně odvádí teplo z bot díky síťovině, v extrémním horku však pochopitelně topí (jako téměř většina klasických). Díky tomu však budou rozhodně vhodné i do podzimního počasí, možná po nich sáhneme i v zimě. Boty také obsahují reflexní prvky, takže při snížené viditelnosti nebudete zcela neviditelní.

Shrnutí

Boty mají odběháno přibližně 200 km za každého počasí (zatím samozřejmě letního). Celkový dojem z bot: zapůsobily na nás velmi dobře, až na některé drobnosti bychom je doporučili pro delší běhy i kratší regenerační běhy po silnici i v lehčím terénu a možná i jako plně tréninkovou botu pro téměř všechny typy tréninků. Oceňujeme podporu v midfoot nášlapu při zachování dostatečného množství tlumícího gelového systému v oblasti paty a ostatně byste ocenili i všechny výhody klasické běžecké boty, pokud se nechcete „zvrhnout“ rovnou minimalistickým směrem. K dokonalosti a využití i pro náročnější běžce jako model č. 1 schází lepší odrazová reakce, celková pružnost a trochu nižší váha. Pro začínající běžce nebo mírně pokročilé však toto mohou být naopak výhody k pohodlnějšímu tlumenějšímu běhání.

Přibližná cena modelu: 3 600 Kč

Poprvé publikováno: 12. 7. 2013

Napsat komentář – 7 komentářů

Recenze: Špičkové běžecké boty Asics GT-2000 – 7 komentářů

 1. Valheru_KOKr napsal:

  Ahoj všem,
  Rád bych se podělil o příjemnou zkušenost ze včerejšího nákupu na prodejně v INTER****T.

  Původně jsem chtěl boty dvoje, jedny na běh, druhé na chození. Proběhl zdlouhavý výběr z vystaveného sortimentu, kde se snažil být maximálně nápomocný jeden z pracovníků a ochotně nosil vše v mé velikosti 46-47, které na place povětšinou neměli :-).

  V podstatě jsme zabíjeli čas a dělali jsme přehled toho, co by asi tak mohlo být. To důležitý však přišlo o trochu později a výběr všech bot, které jsem si vybral do užšího výběru byl pasé.

  Uvolnila se analýza chodidla, běhu a došlapu.
  Výsledek? Pane, Vaše noha je dost úzká, v těchto botách by jste měl volnou část ve špičce, v těchto by se vám propadala pata. Nárazy jsou tlumený v jiné části boty než došlapujete….

  Odešel jsem s jedněmi botami, které ještě o 300 Kč překročily můj limit na dvoje boty…

  A to nejmilejší rozčarování? To přišlo až doma, když jsem se chtěl podívat, kde je seženu příště „levně na netu“
  Zadám do vyhledávače ASICS GT-2000 a ceny? 3400 a vyšší přitom mě včetně provedené analýzy přišly na 2800,-

  Tak kdyby náhodou někdo hledal dobrý poměr cena servis kvalita 😉

  • silacek napsal:

   Zajímal by mě i verdikt s používání a celková spokojenost, až budou trochu otestovány 😉

  • Valheru_KOKr napsal:

   Bohužel nepovím jak jsou dobré a to ze dvou důvodů 🙂
   1) tohle jsou moje první běžecké boty ze kterých mě nebolí kolena.

   2) S běháním začínám po mnoho letech a operacích kolen takže z mého pohledu jsou úchvatné 🙂

   A teď trochu z praxe. Boty jsem kupoval 10.8. s ortézou na noze a při bolestech kolen od té doby drobné procházky kolem 5 km za den. V dalším týdnu jsem už zkoušel najet na tréninkový plán od Endomondo – indiánská chůze a procházky k tomu 5-10 km a noha? Bolí… ale ne v koleni. Pobolívají zatuhlé svaly.

   Boty používám v kombinaci s ponožkami VOXX (teplotní kat. A) a při teplotě kolem 12°C, které podvečer bývají nemám pocit chladu (ve srovnání s prvními botami NEWBALANCE, kde za pohybu byl znát „průvan“ přes odvětrávání)

   Ale je to vše jen subjektivní dojem bez možnosti porovnání.

 2. hanka napsal:

  Dobrý den,

  peoiaím o radu. Tyto boty (ASICS GT-2000) jsem si koupila a v obchodě jsem z nich byla nadšená. Krásně seděly, lehké, odpružené, noha jako v pokojíčku. Tentýž den jsem si je vzala na krátkou první procházku. A ouha. Začalo mírně poprchat a zjistila jsem, že boty na vlhkém chodníku neuvěřitelně kloužou. Asi jako byste se procházeli po mokré skluzavce bosí s namydlenýma nohama.

  Řekla jsem si, že asi dělám chybu a že boty jsou určené do terénu a ne na chodník. Tak jsem uhnula na dosud téměř suchý udupaný hliněný svah pod stromem. Zatímco na vodorovném chodníku se dalo v botách zůstat stát, tak na šikmém hliněném mírně navlhlém terénu už nikoli, takže jsem letěla na zadek.
  Upozorňuji, že sice nešika jsem, ale nachozeno a naběháno v terénu už něco málo mám, včetně zimních velehor a podobně, a opravdu není mým zvykem pro nic za nic padat.

  Tak bych se ráda poradila: Na podrážkách těch bot je něco, co se má odřít a pak se ty boty budou chovat slušně? Nebo jsou od začátku určeny jen pro suchý drsný vodorovný terén a byla moje hloupost, že mě nenapadlo se před koupí zeptat?
  Boty jsem si koupila pro běhání opravdu v terénu, tj. tráva, větve, kamení, les, pole, cesta, prostě všechno a za celkem libovolného počasí, a na to opravdu použít nejdou, pokud si nechci ublížit. Kde je chyba, prosím?

  Velmi děkuji za odpověď.

 3. DP napsal:

  nevím mám GT-2120 a ty se tak nechovají, ale je fakt že 90% běhám v lese

 4. cedi napsal:

  Asics GT-2000 jsou boty určené na silniční běh ne do terénu. Mám stejné boty a mně nekloužou, může to být třeba tím, že byly úplně nové, či vada zrovna jen vašeho koupeného páru

 5. Pepa napsal:

  Koupil jsem si boty v dubnu a po dvou měsících tréninku cca 200 km mi na obou botách nad palci povolila jedna řádka stehů. Včera jsem je dal na reklamaci tak uvidím jak dopadnu. Jinak jsem s volbou těchto bot maximálně spokojenej. Běhám cca 5 km jak na tartanu, tak po asfaltu i v terénu.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »