Recenze: Silniční běžecké boty Adidas Response Cushion 22

Recenze: Silniční běžecké boty Adidas Response Cushion 22

Těžko hledat na mnoha běžci odzkoušeném modelu Cushion 22 (do řady Response patří ještě například Snova Glide a Questar) nějaké vady výraznějšího charakteru – vždyť rovnou v názvu mají „polštářek“ (překlad slova cushion). Boty na nohách běžce opravdu skutečný polštářek poskytují a lze je tedy rozdělit a hodnotit v rámci dvou kategorií. Do první kategorie spadají pomalejší hobby běžci střední až těžší váhy a do druhé běžci pokročilejší – i těm mají boty co nabídnout? Ano, ale na rychlejších tratích může polštářek a z určitého pohledu naddimenzovaný střed vadit!

Kolébající polštářek? Přednost i slabina modelu

Co po prvním zhlédnutí a prozkoumání bot a co teprve po prvním vyběhnutí okamžitě zaujme? Je to zesílený střed boty tvořící doslova kolébku z celé podrážky, který lze vidět i na fotografii.

02

Všimněte si na vnitřní straně bot zesíleného středu a významně zvýšené paty „do kolébky“.

Silniční boty Adidas Response Cushion 22 se s cenou kolem 2500 Kč nacházejí v již tradiční hladině „střední třídy“ běžeckých bot a běžcům, kteří si potrpí na různé technologické vychytávky, nabízejí hned několik lákadel. Patří mezi ně především množství využitých technologií jako Adiprene, Adiprene+, Torsion systém, Formotion, Sprintweb, MiCoach. Výčet technologií běžce v Adidas produktech nepřekvapí, protože je na všechny zvyklý a může je pokládat v podstatě za standard (všechny technologie vysvětleny v dřívějších recenzích). Jaké další aspekty však napomáhají tomu, že se jedná v současnosti o jeden z nejoblíbenějších modelů běžeckých bot vůbec?

Na rozdíl od těch nejlevnějších modelů (již jsme recenzovali například zde značně „očesané“, ale přitom lehké boty) o nich lze uvažovat jako o primární botě pro každodenní běžecký trénink. Lze je doporučit jak začátečníkům, tak zdatnějším sportovcům jako sekundární tréninkovou botu na běhání objemů. Pro začátečníky důležitá informace – jako u většiny Adidas bot je zacíleno na trochu „užší“ chodidlo, běžce s ideálním došlapem až s mírnou pronací (supinaci lze samozřejmě řešit i u těchto bot vložením speciálních vložek) a došlapující na prostředek boty. Konstrukce díky technologii Sprintweb k tomu přímo vybízí. Což je v pořádku. Bohužel při vyšších rychlostech „polštářek“ vadí a neslučuje s ideou, aby se tato bota stala lehkou a závodní. Avšak i pro pokročilejšího běžce, vymezeného na začátku recenze druhou kategorií, mohou být vhodnou tréninkovou botou. Jsou však pomalé na rychlejší tréninky kvůli středové konstrukci, která se projeví ve vyšších rychlostech, jsou měkčí a tudíž své „midfoot friendly“ vlastnosti ztrácejí. Jak jsem však již zmínil, nemusí to být nevýhoda pro delší tréninky o vyšších objemech, tempo cca 4:30 – 6:00 na kilometr. Pro běžce s nějakou vadou chodidla také nemusí být zesílený střed výhodou a naopak mohou způsobit bolení klenby, kotníků.

Testovaný model je především vzhledově velmi povedený – svým designem se Adidas konečně přibližuje klasickým běžeckým botám, ale přitom si zachovává svou vlastní tvář. Vyniká zejména reflexními tkaničkami a vložkou (náš model je modré barvy a má fosforové tkaničky), výraznými barvami a zajímavým povrchem tvořeným mnoha materiály.

04

Testované boty si zaběhly i tréninkový půlmaratón, jejich perfektní vlastností je, že se velmi rychle „rozběhají“ a pokud vyberete správnou velikost, puchýřů na nohou a nedostatkem prostoru při delším běhu se obávat nemusíte. Obecně mají všechny boty Adidas, se kterými jsem se setkal, relativně menší šířku než je tomu u značky Mizuno (ty jsou asi nejširší) nebo Asics. Materiál podrážek je poměrně dost odolný (Adiprene, Adiprene+), za deště neklouže a tvrdší a robustnější pata by neměla vadit ani běžcům běhající přes patu – konstrukce modelu je však uzpůsobena tomu, aby se běžec snažil běhat středem a aby se pata jen „kolébala“ v poslední fázi dopadu.

Materiál: textil, syntetika

FotografieSponzorováno – placená spolupráce

Napsat komentář – 3 komentářů

Recenze: Silniční běžecké boty Adidas Response Cushion 22 – 3 komentářů

  1. Tomáš napsal:

    Ahoj, nějak nechápu tu pronaci případně supinaci. Trochu se mi bortí noha dovnitř a mám tendenci našlapovat i vnitřní stranou chodidla tam kde je tzv vykrojené. Pochopil jsem zprávně že by tyto boty pro mne byly vhodnější než neutrální?

  2. robert napsal:

    pochopil si správne, ze by bylo pro tebe vhodnejsi mit boty pro pronaci , ne supinaci. je jedno jakou znacku. neutral si musis vyskouset

  3. Tomáš napsal:

    Ještě mne zajímá když se všude uvádí že jsou kompatibilní s miCoach. Znamená to že mají v podrážce pod vložkou prostor pro umístění tohoto čipu speed_cell nebo se čip musí připevnit na tkaničky? U jednych bot Adidas sem viděl napsanou kompatibilitu miCoach ale taky tam bylo uvedeno že čip se připevňuje na tkaničky.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »