Typy běžeckých bot – 3 díl

Typy běžeckých bot – 3 díl

V článcích Jak vybrat běžecké boty – 1. díl a Běžecké boty, jejich kvalita a typy došlapu – 2. díl byly popsány základní tipy a postřehy, kterými bychom se měli řídit při nákupu běžeckých bot. Pokud si však chceme vybrat obuv, která nám bude nejlépe vyhovovat, neměli bychom ponechat nic náhodě a zaměřit se na konkrétní typy běžeckých bot.

Každý, kdo už někdy sháněl běžeckou obuv ví, že nabídka je velmi široká a výběr se může pro běžce-začátečníka snadno zvrhnout v jedno velké trápení. Pojďme si tedy vyjmenovat nejzákladnější členění běžeckých bot. Nejdříve si rozdělíme obuv podle typu běžeckého výkonu, k jakému účelu je určena.

Pozor: Kupujte vždy takovou obuv, aby byla přímo určená pro váš sport a fyzickou aktivitu. Např. pokud chcete začít běhat, určitě ne v sálových „kopačkách“. Jestli chcete hrát tenis, určitě ne s obuví do terénu. Každý výrobce proto nabízí nespočet modelů pro různé sporty, aby si každý mohl vybrat.

1) Závodní obuv

adidas adizero boston 4
Boty Adidas Adizero Boston 4 jako ideální příklad krásných závodních bot, které vynikají nízkou hmotností a rychlým odrazem.

Tato obuv je určena výhradně pro pokročilé výkonnostní běžce na závody a velmi rychlé tréninky. Pro nás, rekreační běžce sportující především pro radost a zdraví, jsou podle našeho názoru vhodnější lehké tréninkové boty, které poskytují lepší a odolnější tlumení, lepší podporu chodidel, lepší pohodlí a šetří tak znatelně více naše nohy i pohybový aparát.

Výhody:

 • váha
 • aerodynamický tvar

Nevýhody:

 • nízké váze je obětována vyšší kvalita tlumení i jeho trvanlivost
 • neposkytuje chodidlu v podstatě žádnou podporu při došlapu a běžcům s došlapovými disfunkcemi může tedy velmi snadno způsobit problémy vyústěné zraněními

2) Terénní obuv

Trailová obuv na podzimní běhání: Adidas Kanadia
Všimněte si speciálních podrážek u této trailové obuvi – je tvořena velmi tvrdými gumovými hroty (podobně jako kopačky). Ty jsou ideální do lesa a trávník, naopak na asfalt a chodníky se vůbec nehodí.

Jak již název napovídá, druhým typem v pořadí je obuv určená do náročnějšího terénu. Náročnějším terénem se rozumí každý nerovný a nezpevněný terén, u kterého hrozí vysoké riziko poškození běžné silniční tréninkové obuvi, nebo kde je zapotřebí zpevněná obuv, aby nedocházelo ke zraněním vlivem nerovností. Asi nejtypičtějším terénem jsou lesní cesty (šišky, kameny, kousky dřívek, nerovný terén), kde mnohdy hrozí i zvrtnutí nohy v kotníku.

Výhody:

 • extrémní odolnost proti poškození
 • silná podrážka skvěle zneutralizuje nerovnosti terénu, takže na čem byste v běžné obuvi trpěli, na tom často proběhnete v trailové obuvi bez problémů.
 • dobré protiskluzové vlastnosti (ideální boty i na zimu)
 • hůře promokají, nebo jsou nepromokavé úplně

Nevýhody:

 • tvrdá podrážka sice není v žádném případě nesnesitelná, nicméně některým běžcům může připadat nepohodlná
 • horší odvětrávání oproti klasickým silničním modelům
 • vyloženě nevhodný typ obuvi na silnici

3) Silniční tréninková obuv

Pánské běžecké boty On Running Cloudflow
Nedávno recenzovaný model bot On je typickým příkladem silniční tréninkové obuvi „závodnějšího“ ražení. Mráčky dobře tlumí, ale zároveň jsou i tvrdší pro nekompromisní odraz.
běžecké boty Asics GT-2000
Oproti Onům si u těchto asicsek všimněte masivní podrážky, podešve i mezipodešve. Je určena pro těžší běžce, pomalejší tréninky, dlouhé kilometráže. Tento typ obuvi nabízí bezkonkurenční tlumení, ale v závodech a rychlejších úsecích člověka brzdí. Na těchto dvou ukázkách můžete vidět, jak velký může být v největší kategorii – silničních běžeckých bot – rozdíl patrný na první pohled.

Silniční boty jsou nejpoužívanější, nejprodávanější a je tudíž k dispozici nejširší sortiment. Používají se na zpevněné hladké povrchy (silnice, hladké polní cesty, obstojí také na prašnějších površích jako jsou antuka nebo škvára).

Výhody:

 • maximální pohodlí, nejlepší kompromis u odpružení / tlumení
 • individuální výhody podle kvality jednotlivých modelů
 • nepřeberný sortiment pro různé typy běžců (tělesná váha, typ došlapu supinace / neutrální / pronace, …)

Nevýhody:

 • relativně snadno se poškodí
 • nevhodné do terénu
 • některé nejsou vhodné kvůli slabé síťovině a větrání do mrazivého počasí, pozor je třeba dávat i za deště

Většina běžců si kupuje silniční tréninkovou obuv. Bohužel vybrat si v této kategorii je mnohem náročnější než se začátečníkovi může zdát. Už mnoho lidí si koupili obuv a poté zjistili, že se jim zhoršuje technika došlapu a začali mít potíže s bolestmi kloubů. Silniční tréninková obuv se totiž vyrábí ve třech typech:

a) Neutrální (tlumivá) obuv – tento typ bot klade důraz na poskytnutí maximálního tlumení, podrážka je tedy většinou měkčí a boty jsou méně stabilní, což pomáhá běžcům s méně pohyblivým chodidlem. Tlumivé boty jsou proto doporučovány také pro běžce s vysokou nožní klenbou, která neumožňuje dostatečnou pronaci (supinaci), a účinně tak tlumit dopad. Tento typ doporučujeme také pro ty, kteří nevědí, jaký nášlap mají. Neutrální obuv doporučujeme pro běžce s neutrálním nášlapem až extrémní supinací.

b) Stabilní obuv – nabízí kombinaci tlumení, odolnosti a podpory nožní klenby. Tento typ je vhodný pro běžce s mírnou až střední pronací. Některé boty (např. Asics Gel Kinsei) jsou určeny pro běžce s neutrálním až středně pronačním nášlapem. My jsme zastánci toho, že pro neutrální nášlap se má volit neutrální obuv. Nedokážete si ani představit, jakou neplechu umí stabilní boty s neutrálním došlapem udělat. Stabilní boty bychom tedy opravdu doporučili pouze pro běžce se sklony k pronačnímu došlapu.

c) Obuv s kontrolou pronace – cílem je omezit extrémní vnitřní naklánění chodidla a kotníku (tzv. nadměrná pronace). Tento typ bot je většinou těžší, podrážka je velmi tuhá a nabízí maximální podporu vnitřní straně nohy. Kromě běžců s nadměrnou pronací se tento typ doporučuje i pro těžší běžce vyžadující vysokou odolnost boty a zejména pak běžce s plochýma nohama. Další variantou k řešení nadměrné supinace nebo pronace jsou také speciální ortopedické vložky, které jsou tou nejlepší volbou pro správné zkorigování disfunkcí došlapu, protože jsou tvořeny přesně na míru běžce. Málokomu se však chce chodit po odbornících, takže boty na kontrolu pronace jsou prodávány hojně.

typ nášlapu běžecké boty

Také terénní a závodní obuv někdy podléhá dělení podle typu nášlapu (pro lidi s pronací, neutrálním došlapem apod.), není to však pravidlem a neobjevuje se to u všech značek, jak tomu je u silniční tréninkové obuvi, proto jsme takto rozdělili pouze tuto kategorii.

Věříme, že díky vypsanému přehledu získali nezasvěcení lepší přehled o druzích a typech běžecké obuvi. Hodně zdraví a mnoho naběhaných kilometrů v ideálně zvolené obuvi!

Kam dále – jak vybrat běžeckou obuv:

Recenze běžeckých a lifestylových tenisek najdete na Sneakerstenisky.cz.

Napsat komentář – 24 komentářů

Typy běžeckých bot – 3 díl – 24 komentářů

 1. Simons napsal:

  Dobry den, ja zacala behat asi pred mesicem a koupila sem si boty od firmy Skatchers novou radu.Jsou lehoucke a nohy z nich neboli, vubec je pri behu necitite.Vazim 49kg a beham po asfaltu.Opravdu mohu doporucit ale jsou spis pro lehci bezce..

 2. Ola napsal:

  Dobrý den,
  co se bot týká, běhala jsem dlouho v různých botaskách a kopačkách na orientační běh. Měla jsem často výrony a celkově dost „vykloktané kotníky. Před třemi lety jsem objevila Five fingers.. Boty pro bosé chození/běhání a po počátečním utrpení a naučení se technice běhu, musím říct, že lepší boty nejsou (alespoň pro mě)..

 3. Markéta napsal:

  Myslíte, že i některé kousky určení primárně pro tenis, můžou být vhodné k běhání? Příteli se docela líbí tyhle, tak by mě zajímalo, jestli si v tom nezničí nohy. teamstore.cz/boty-nike-air-courtballistec-4-1.html

 4. Simona napsal:

  Na jaře jsem začala s běháním, abych zhubla do plavek, a doopravdy mě to chytlo. Boty které jsem měla na počátku, už nejsou dostačující, tak teď hledám něco kvalitnějšího.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »