Typy běžeckých bot

Typy běžeckých bot

V minulých článcích Správný výběr běžeckých bot a Běžecké boty byly popsány základní tipy a postřehy, kterými bychom se měli řídit při nákupu běžeckých bot. Pokud si však chceme vybrat obuv, která nám bude nejlépe vyhovovat, neměli bychom ponechat nic náhodě a nespoléhat v plné míře na prodavače a prodavačky.

Každý, kdo už někdy sháněl běžeckou obuv ví, že nabídka je velmi široká a výběr se může pro běžce-začátečníka snadno zvrhnout v jedno velké trápení. Pojďme si tedy vyjmenovat nejzákladnější členění běžeckých bot. Nejdříve si rozdělíme obuv podle typu běžeckého výkonu, k jakému je určena:

1) Závodní obuv – tato obuv je určena výhradně pro pokročilé výkonnostní běžce a výhradně na závody. Pro nás, rekreační běžce sportující především pro radost a zdraví, jsou podle mého názoru vhodnější lehké tréninkové boty, které poskytují lepší a odolnější tlumení, lepší podporu chodidel, lepší pohodlí a šetří tak znatelně více naše nohy i pohybový aparát.

Výhody:

 • váha
 • aerodynamický tvar

Nevýhody:

 • nízké váze je obětována vyšší kvalita tlumení i jeho trvanlivost
 • neposkytuje chodidlu v podstatě žádnou podporu při došlapu a běžcům s došlapovými disfunkcemi může tedy velmi snadno způsobit problémy vyústěné zraněními

2) Terénní obuv – jak již název napovídá, druhým typem v pořadí je obuv určená do náročnějšího terénu. Náročnějším terénem se rozumí každý nerovný a nezpevněný terén, u kterého hrozí vysoké riziko poškození běžné silniční tréninkové obuvi, nebo kde je zapotřebí zpevněná obuv, aby nedocházelo ke zraněním vlivem nerovností. Asi nejtypičtějším terénem jsou lesní cesty (šišky, kameny, kousky dřívek, nerovný terén), kde mnohdy hrozí i zvrtnutí nohy v kotníku.

Výhody:

 • extrémní odolnost proti poškození
 • silná podrážka skvěle zneutralizuje nerovnosti terénu, takže na čem byste v běžné obuvi trpěli, na tom často proběhnete v trailové obuvi bez problémů.
 • hůře promokají, nebo jsou nepromokavé úplně

Nevýhody:

 • tvrdá podrážka sice není v žádném případě nesnesitelná, nicméně některým běžcům může připadat nepohodlná
 • horší odvětrávání oproti klasickým silničním modelům

3) Silniční tréninková obuv – nejpoužívanější, nejprodávanější a nejširší sortiment. Používají se na zpevněné hladké povrchy (silnice, hladké polní cesty, obstojí také na prašnějších površích jako jsou antuka nebo škvára).

Výhody:

 • maximální pohodlí, nejlepší odpružení i tlumení
 • individuální výhody podle kvality jednotlivých modelů

Nevýhody:

 • relativně snadno se poškodí
 • nevhodné do terénu
 • některé nejsou vhodné do mrazivého počasí

Většina běžců si kupuje silniční tréninkovou obuv. Ovšem vybrat si v této kategorii je mnohem náročnější než se začátečníkovi může zdát, znám několik lidí, kteří si koupili obuv a poté zjistili, že se jim zhoršuje technika došlapu a začali mít potíže s bolestmi kloubů. Silniční tréninková obuv se totiž vyrábí ve třech typech:

a) Neutrální (tlumivá) obuv – tento typ bot klade důraz na poskytnutí maximálního tlumení, podrážka je tedy většinou měkčí a boty jsou méně stabilní, což pomáhá běžcům s méně pohyblivým chodidlem. Tlumivé boty jsou proto doporučovány také pro běžce s vysokou nožní klenbou, která neumožňuje dostatečnou pronaci (supinaci), a účinně tak tlumit dopad. Tento typ doporučuji také pro ty, kteří nevědí jaký nášlap mají. Neutrální obuv doporučuji pro běžce s neutrálním nášlapem až extrémní supinací

b) Stabilní obuv – nabízí kombinaci tlumení, odolnosti a podpory nožní klenby. Tento typ je vhodný pro běžce s mírnou až střední pronací. Některé boty (např. Asics gel Kinsei) jsou určeny pro běžce s neutrálním až středně pronačním nášlapem. Já jsem zastáncem toho, že pro neutrální nášlap se má volit neutrální obuv. Mám osobně vyzkoušeno jakou neplechu umí stabilní boty s neutrálním došlapem udělat. Stabilní boty bych tedy opravdu doporučil pouze pro běžce se sklony k pronačnímu došlapu.

c) Obuv s kontrolou pronace – cílem je omezit extrémní vnitřní naklánění chodidla a kotníku (tzv. nadměrná pronace). Tento typ bot je většinou těžší, podrážka je velmi tuhá a nabízí maximální podporu vnitřní straně nohy. Kromě běžců s nadměrnou pronací se tento typ doporučuje i pro těžší běžce vyžadující vysokou odolnost boty a zejména pak běžce s plochýma nohama. Další variantou k řešení nadměrné supinace nebo pronace jsou také speciální ortopedické vložky, které jsou tou nejlepší volbou pro správné zkorigování disfunkcí došlapu, protože jsou tvořeny přesně na míru běžce. Málokomu se však chce chodit po odbornících, takže boty na kontrolu pronace jsou prodávány hojně.

Také terénní a závodní obuv někdy podléhá dělení podle typu nášlapu (pro lidi s pronací, neutrálním došlapem apod.), není to však pravidlem a neobjevuje se to u všech značek, jak tomu je u Silniční tréninkové obuvi, proto jsem takto rozdělil pouze tuto kategorii.

Věřím, že díky vypsanému přehledu získali nezasvěcení lepší přehled o druzích a typech běžecké obuvi.

Hodně zdraví a mnoho naběhaných kilometrů v ideálně zvolené obuvi.

Recenze běžeckých a lifestylových tenisek najdete na Sneakerstenisky.cz.

24 komentářů

Typy běžeckých bot – 24 komentářů

 1. zacatecnice napsal:

  Dobrý den teprve asi pred 1 mesicem sem zacala behat a behám v normalnich botaskách ale pak mě bolej nohy potebovala bych poradit jaké boty behám asfalt a obcas terén jináč díkx

 2. Josef napsal:

  Dobrý den, rád bych se vás zeptal jestli máte zkušenosti s botami Nike Free Run+2. Provozuji nordi walking a chtěl bych začít běhat.
  děkuji Josef

 3. David napsal:

  Simono, zkuste se obrátit na nějakou běžeckou speciálku. Velmi dobré zkušenosti mám např. s Triexpertem. Jestli tátu bolí klouby, možná by stálo zato udělat před koupí vyšetření došlapu (v prodejnách často se dělají, buď statické nebo na pásu) a podle toho mu doporučí i boty. Roli bude hrát i váha (u mě výběr omezila 🙂 ). Já osobně běhám hodně na tvrdém povrhu a mám Brooks Glycerin, hodně odpruží. Na nevhodných botách mě bolely kolena, tyhle jsou OK.

 4. Simona napsal:

  ahojte, prosím o radu. Chtěla bych koupit lepší běžecké boty pro tátu k Vánocům.. běhává tříkrát týdně cca po 6 kilometerech spíše po polních cestách, trošku po silnici.. jenžě už je starší a bolívají ho klouby. Jsou nějaké běžecké boty, které by pro něj byly vhodné ? Děkuji, Simona

 5. bezec1980 napsal:

  Ahoj denně cca 3 km 🙂 terén i silnice… 🙂

 6. tomajko napsal:

  Ahoj bezec1980, raději nám řekni na jaký běhání boty sháníš? Do terénu, na silnici, na pás, … ? Kolik asi naběháš apod. Potom ti už bude jednodušší poradit 🙂

 7. bezec1980 napsal:

  Ahoj lidicky, poradite mi, co za botky? Docela se mi líbí hlavně Adidas, tak kdyby měl někdo čas a poradil mi něco třeba z http://adidasboty.eu budu rád 🙂

  Díky Běžec1980 🙂

 8. Marek napsal:

  ahoj, dik za vycerpavajici informace ohledem bezeckych bot. Taky si nekdy chodim zabehat a uz dlouho rozmyslim nad koupou novych bot. Mohu odporucit taky stranku http://hezke-boty.cz, kde najdete informace taky o dalsich ruznych typech bot

 9. Baruš napsal:

  ahoj, mám problémy s čéškou v levém koleni, 2-3 x v týdnu jezdím na koni, asi 3 x týdně chodím běhat (podle nálady 2-10 km), se starými botami (Nike, ovšem měla jsem pouze z tělocvičny halovky) byl problém na tvrdém povrchu, nevyřešila ani bandáž kolene, dočasným řešením bylo běhání pouze po stezkách vysypaných štěpkou. Nyní zakoupeny boty Nike Air Retaliate, v pátek jsem s nimi byla běhat 10 km po asfaltu, koleno to vydrželo lépe než v předchozích botách, zase ale po štěpce se mi s nimi běhá o dost hůř. Mám plošší nohu, relativně měkký došlap a váhu 60 kg ke 168 cm, mám kratší nohy – kratší kroky, a úhel sklonu takzvaně do „X“. Užívám kloubní preparáty, bohužel s přicházejícím jarem jsem začala více sportovat a koleno – hlavně při rozběhu a po zátěži, mě docela často bolí. Problém budu řešit s ortopedem, jsem již objednaná. Jsou tyto boty vhodnou volbou?

 10. Joujou napsal:

  Běžče, to běháš 12km týdně, lidi, kteří si kupují boty za 3000,- běhají klidně 5-8x větší objem. Smát se mohou oni tobě.

 11. běžec napsal:

  No tak nevím, běhám od nového roku pravidelně tři dny v týdnu 4 km v křuskách ze sportisima za 700 a problémy žádný nejsou. Musim se pak smát když lidi kupujou boty za 3000 aby se jim líp běželo

 12. Pafka napsal:

  Dobrý den,,potřeboval bych poradit,,jaké botky by byly asi tak nejlepší,,běhám cca 3x týdně cca 10km převážně asfalt,,mám lehčí supinaci nášlapu a cca 80kg,,se starými botamy sem měl po delším běhání problém s koleny,,můžete mi poradit? děkuji moc za odpověď

 13. Klára napsal:

  Dobrý den, začínám s běháním a chtěla bych vás poprosit o radu, zda se dá běhat po silnici a příležitostně v terénu v trailových botech, koktrétně Mizuno Wave Galaxy 08KN87707 dámské, aniž by z toho bolely kotníky? Nebo je v mém případě lepší běhat spíš v botech určených na silnice?
  Děkuji za odpovědˇ 🙂

 14. admin napsal:

  Dobrý den,
  na běžecký trenažér samozřejmě potřebujete normální běžecké boty, jako kdybyste běhala venku. Doporučuji zajít do specializované prodejny, kde Vám při výběru obuvi poradí. Velmi dobré jsou boty jako Mizuno Rider 10 (nebo 11), prakticky většina bot od značky Mizuno, Asics, … Kupte boty silniční, protože na trenažér třeba nějaké trailové boty nejsou zcela ideální….

 15. Martina napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký typ bot je vhodný pro běhání na běžeckých trenažérech? Jsem začátečník, ale chtěla bych se přes rychlou chůzi dopracovat k běhu, navíc mám po dětech a asi 10 kg nadváhu. Děkuji.

 16. letní obuv napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za přínosný článek, rada by jsem se zeptala, jaký máte názor na běžeckou obuv Puma. Mám možnost jí koupit se slevou 10% oproti běžné ceně, ale nevím jestli nemám jít do profesionálnějších značek…

  Děkuji,
  Květa Jírová

 17. Barcelona napsal:

  Opět bych doporučil Asics gel Nimbus 10. Myslím, že na silniční boty jsou do terénu uzpůsobeny dobře, ale ze silničních bot trailovky neuděláte. Zkuste daný terén proběhnout v silničních botech, pak si představte, že byste v nich danou trasu měl běhat 3x týdně. Pokud si budete umět představit, že Vám boty takto alespoň půl roku vydrží, zkuste to odběhat v Nimbusech a mohlo by to být v pořádku…triexpert osobně neznám, mají vysoké ceny ale pokud budete mít do Prahy cestu, doporučuji tam zajít…

 18. Rivec napsal:

  Zdravím! Potřeboval bych trochu nasměřovat k výběru správných bot. Podle tabulky „Typy nášlapů..“ se tipuji na prostřední políčko (popř. jedno vpravo nebo jedno pod..). Dle stávajících bot (a díky fotbalové minulosti) to vypadá na „supinaci“ (sešlapané vnější okraje). Mám širší chodidlo a cca 90kg. Běhám (rekreačně..) po zpevněných površích (většinou asfalt), ale později bych to chtěl zkombinovat s přírodním povrchem (lesní cesty) – dvoje boty nebo to nějaké jedny zvládnou?Je „Triexpert“ v Praxe ona prodjena, kde mi nohu „změří“? Jsem sice z Brna, ale jestli se to vyplatí… Díky!!

 19. Barcelona napsal:

  Zdravím, nevím jaký máš nášlap, ale doporučuji Asics gel Nimbus 10, která má přímo luxusně jemnou a šetrnou gelovou absorbci nárazů. Nevýhodou je vyšší cena (náš eshop 3190,-). Nic podobného neznám a ostatní možnosti vidím jako o třídu horší. Přesto pokud chcete zvolit levnější variantu, doporučuji Mizuno wave Rider 11 (náš eshop 2399,-)

 20. Penny napsal:

  Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom bezeckej obuvy. Mala som zlomeninu clenka+subezne vyvrtnutie, uz su tomu cca 3 roky. Teraz som zacala behat len tak light, ale clenok ma mierne pobolieva…Vedeli by ste mi poradit nejaku dobru stabilnu obuv, ktora by utlmila narazy? Dakujem.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Nejnovější komentáře

09. 09. 2019 / fv-admin
Dobrý den i vám, možnost registrace a všechny další informace o tomto závodu najdete na we...

07. 09. 2019 / Stanka Ruzickova
Dobry den, jak prosim probiha online registrace? Nikde nemuzu najit odhaz,kde se registrov...

26. 07. 2019 / Artus
Jiz pres rok jsem vlastnikem Gear Fit 2 Pro a za mne se jedna o zklamani. Na trenink je na...