Běžecká výbava – co je třeba

Běžecká výbava - co je třeba

Tak jako u ostatních sportů i na běhání potřebujete nějakou výbavu, bez které se neobejdete. Naštěstí je potřeba poměrně málo věcí a vyjdou za směšnou částku oproti jiným sportům.

Samozřejmě kvalita a četnost výbavy je dána zkušenostmi běžce. To ovšem neplatí pro běžecké boty! Každý, kdo běhá, potřebuje kvalitní boty, bez nich se neobejde. Pokud jste se opravdu rozhodli, že začnete běhat, nešetřete na nich. U začátečníků jsou kvalitní běžecké boty obzvlášť důležité kvůli silnějším došlapům na povrch a ne zcela vytříbenému běžeckému stylu. Samozřejmě si hned nemusíte kupovat nejdražší modely, ale opravdu se vyplatí koupit kvalitní a známé boty (od 2000 Kč). Kupte si je ve specializovaných, ale třeba i normálních sportovních obchodech. Existuje spousta značek, např. Mizuno, Asics, Adidas, atd. Čím dražší boty budete mít, tím vás budou více motivovat k tomu, abyste je po týdnu jen nehodili do skříně. Přece nenecháte takové pěkné a drahé boty jen tak ležet ladem.

Dejme tomu, že už boty máte. A co dál? Další důležitá výbava se skrývá pod pojmem běžecké oblečení. Pokud začínáte, třeba v tuto roční dobu, bude vám stačit tričko (nejlépe bavlněné) a kraťasy. Ale po nějakém čase (2–3 měsíce) určitě zatoužíte po tzv. funkčních materiálech. Těm se ale budeme věnovat jindy.

Ale jak již bylo uvedeno, ze začátku stačí tričko a kraťasy. Ne ale ledajaké tričko, i tady je důležité si pár věcí uvědomit. Tričko by mělo být spíš úplé, ale ne úplně. Materiál má být příjemný na kůži, nesmí nikde škrtit ani se po něm nemůžou dělat žádné vyrážky. Kraťasy volte také spíše úplé. Pokud vyběhnete v kraťasech volných, „plátěných“, může se vám stát, že po chvíli z nich budete mít rozedřeny vnitřní strany stehen. Opravdu nepříjemný problém, který na začátku může hodně od dalšího běhu odradit.

Boty i oblečení tedy máte, teď už jenom vyběhnout. I když ze začátku měřit kilometry nemusíte, vemte si s sebou hodinky, abyste věděli, jak dlouho běžíte. Pro pokročilejší je vhodný sporttester, šikovná věcička, která slouží nejenom jako stopky s různými funkcemi, ale i jako měřič tepu. Tím se ale zatím nemusíte zatěžovat, stačí jen obyčejné digitální hodinky.

I v teplých měsících nás může překvapit samozřejmě studený déšť nebo vítr. Proto je vhodné do takového počasí si pořídit běžeckou nebo sportovní bundu, třeba nepromokavou větrovku, což je skvělá věc.

Pokud to s běháním myslíte opravdu vážně, kupte kvalitní boty. To je ta nejdůležitější věc a ty ostatní vymoženosti poznáte časem.

Napsat komentář – 6 komentářů

Běžecká výbava – co je třeba – 6 komentářů

 1. M!R! napsal:

  Chybí vám tu ta NEJDULEŽITĚJŠÍ VÝBAVA A TO SLUCHÁTKA! Bez nich to nejde 🙂

 2. Pavli H. napsal:

  jo no, nejdulezitejsi je prece muzika!!! 😀

 3. klaaarka napsal:

  Boty od 3000 jsou možná přehnané a někoho to může trochu odradit, já jsem si pořídila NB v akci za 1600 (z původních asi 2000, jen proto, že to je barevně loňský model) a jsem s nimi naprosto spokojená.

 4. klaaarka napsal:

  Ještě by mě zajímaly zkušenosti ostatních, jak řešíte při běhu další nezbytnosti, které taháte s sebou. V mém případě tedy hlavně mobil a klíče. Hlavně v létě, kdy člověk nemá ani mikinu s kapsou, kam to dáváte. Do nějaké ldvinky apod.? Případně na běhy např. hodinu nebo víc řešíte nějak pití? Díky.

 5. Marcellus napsal:

  To klaaarka:
  Já si pořídil na běhání takové pouzdro, které se suchým zipem zapně okolo ruky a v něm mám mobil, občanku a vyvádím z něj i sluchátka, takže pohoda.Dodavatel SOLID.

 6. SadAdamJogger napsal:

  vždycky se při běhu rozbrečím…nikdo by to na mě neřekl ale jsem hrozná citlivka.. písničky mě nutí běhat dále a motivují mě.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »