Jaký sport je nejvhodnější?

Jaký sport je nejvhodnější?

Jaký sport je nejvhodnější zrovna pro mě? Tuto otázku si snad položil každý z nás. Kdo si tuto věc pořádně promyslel a našel odpověď, udělal rozhodně dobře, ale nemusí mít zdaleka vyhráno. Nejtěžší, ale zároveň nejpřirozenější, je zkrátka začít. Začít ideálně co nejdříve v co nejnižším věku.

Horší by bylo, kdyby někdo automaticky rezignoval a sport bral jako něco odpudivého, nepřirozeného a zavřel by před sportem dveře definitivně. Tím ovšem zavře dveře i možnosti žít zdravým životním stylem, protože bez pohybu jsou veškeré filozofické úvahy a „vyrovnanost“ ducha k ničemu. Bohužel je takových případů spousta a stále více mezi dnešními dětmi. Velmi těžko se rychlost, vytrvalost i zcela potřebná fyzická motorika v dospělosti hledá, deficit není možné srovnat. Už od nízkého věku by se měla, pro každé dítě individuálně, hledat vhodná pohybová aktivita, která se pro něj hodí a hlavně ho baví. To ale ve zvyku není. Hodně rodičů radši vidí své ratolesti doma v teple u počítače, kde nad nimi mají určitou kontrolu a jsou rádi, že nelítají nikde po venku. Kdyby se dětem ale více věnovali, mohli by v nich probudit přirozenou soutěživost a zájem o pohyb. Podpora rodičů (popř. pedagogů) ve sportovních a pohybových aktivitách dětí je stále velmi potřebná a důležitá.

Jaký sport si vybrat?

To nejdůležitější, pokud chcete u sportu vydržet déle než týden, zní: člověk by se měl věnovat sportovní aktivitě, která ho baví a cítí se po ní dobře. Paradoxně je to všechno, co potřebujeme. Pokud vás momentálně nic nenapadá, pokuste se vzpomenout na vaše dětství a připomenout si, doufám příjemné chvíle, kdy jste hráli s kamarády fotbal nebo jezdili na kole. Prostě znovuobjevte sport, který vás bavil či jinak naplňoval. Když ani to nepomůže, nevadí, hledáme jinde. Promyslíme si, co mohlo způsobit, že jsme určitou část života neprovozovali žádný sport. Pokud je to kvůli zdravotním problémům, zajděte k lékaři a ten jistě poradí, jaká aktivita by váš stav nezhoršila, ale naopak zlepšila. Jestli jste celkem zdraví, ale trpíte nadváhou, nezoufejte. Stačí začít zlehka a zhubnout pár kil. Třeba pravidelnými procházkami do lesa, parku nebo jízdou na kole či plaváním. Samozřejmě zde hraje roli místo vašeho bydliště, vaše zaměstnání a jaké máte celkové možnosti – od toho se však odvíjí úplně všechno další jako je strava, okruh vašich známých a komplexně kvalita života. Když žijete na vesnici, máte určitě spoustu možností, ideální je začít běhat na lesních cestách nebo chodit s přáteli na procházky do přírody na výlety. Jestliže jste z města, najde se taky spousta možností. Zajít do fitka či si zaskočit na bazén není rozhodně na škodu. Jasná věc je ta, že pokud budete chtít zhubnout, musíte změnit jídelníček a celkovou životosprávu. O této problematice můžete najít nějaké informace v rubrice Zdraví a výživa.

Držím palce, abyste v hledání svého NEJ sportu vytrvali a našli ten pravý, kterému budete věnovat dostatek času. Udrží vás to jak ve fyzické, tak psychické pohodě.

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

Jaký sport je nejvhodnější? – Jeden komentář

  1. Klára napsal:

    Je pravda, že člověka to hlavně musí bavit, jinak se na ten sport vykašle. Já to tak měla s plaváním i s atletikou. Nakonec to dopadlo tak, že jsem skončila u florbalu. Ani nevím, jak jsem se k němu dostala, ale byla to láska na první pohled :-D. Jako sport ho doporučuji i pro holky…není moc finančně náročný…

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »