Seriál o běhání: Rozbíháme seriál o běhání a zdravém životním stylu

Seriál o běhání: Rozbíháme seriál o běhání a zdravém životním stylu

Tento seriál o běhání je určen pro všechny nadšené začínající běžce, kteří se chtějí věnovat běhání pokud možno správně a efektivně. Budeme se snažit ulehčit cestu běžcům v jejich začátcích, ale i těm trochu pokročilejším dodávat potřebnou motivaci.

Nebude to však ani z 1 % naše práce, vše bude záležet na vás.

Proč začít běhat?

Léto pomalu končí, většinou od začátku září teploty vzduchu již značně klesají a den se pomalu ale jistě zkracuje… Možná si říkáte, proč začít s běháním nebo jinou sportovní aktivitou právě v tomto období, když krásné slunné léto skoro skončilo a bude nás čekat v příštích měsících jen krutá zima. Je totiž naprosto ideální doba. A vy máte jedinečnou příležitost osvojit si pro někoho zcela novou činnost ve svém režimu dne – sport. Pokud nejste na fyzickou aktivitu zvyklí a nesportujete, určitě zapřemýšlejte, proč tomu tak je. Jestli dojdete k závěru, že se občas trochu „strašíte“ větami typu „Proč vlastně nesportuju? Neměl/a bych se líp, kdybych třeba trochu zhubl/a?“, ale zároveň se hbitě zvládnete obhájit: „Nemám čas, musím chodit do práce. Musím se starat 24 hodin denně o rodinu a na sebe nemůžu mít čas.“, věřte, že nejste zdaleka jediní.

Proč tedy začít sportovat? Dobré zdraví patří k nejdůležitějším faktorům kvality našeho života. A pravidelná fyzická aktivita nejenže dopomáhá k hubnutí, ale i ke zlepšení celkového zdravotního stavu (oběhová soustava, pohybová soustava atd.), a také je skvělým pomocníkem proti stresu. Kompletní okysličení buněk, vyplavování pozitivně působících hormonů, to vše je velmi přínosné pro náš celkový psychický a fyzický stav i jako prevence proti civilizačním chorobám.

Samozřejmě ne každý může jen tak lehce vyběhnout. Pokud trpíte velkou nadváhou nebo nějakým onemocněním pohybového ústrojí, od svého lékaře máte jistě doporučen vhodný fyzický pohyb ušitý na míru. Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, měli byste také navštívit lékaře a vše s ním prokonzultovat. Ten rozhodne, zda je běh správnou variantou nebo jestli by pro vás nebyla lepší „obyčejná“ chůze, jízda na kole, případně plavání. Nebo kombinace těchto sportů prokládaná dlouhými procházkami.

V každém případě nemusíte hned házet flintu do žita. Každý fyzický pohyb je pro člověka velkým přínosem. A tím nejzákladnějším pohybem je chůze. Klidně se tedy vydejte na cestu za zdravým životním stylem s námi, jen místo běhu choďte a uvidíte, že brzy na sobě budete pozorovat zlepšení. A to i po psychické stránce, protože pravidelnou sportovní aktivitou budujete sebe sama na této ose:

 • motivace – pravidelnost – disciplína – psychická odolnost – fyzická odolnost a zdravotní benefity (zlepšení imunity, nastartování metabolismu, lepší kloubní pohyblivost)

Je nutné si však uvědomit, že změna životního stylu je dlouhodobý proces a skládá se z mnoha dílčích kroků. Jako u ostatních věcí v životě je jednou z nejdůležitějších faktorů správná MÍRA. Aneb přemíra sportovní aktivity může být ještě více nebezpečná než neaktivita. Hledání rovnováhy a naslouchání svému tělu je nedílnou součástí provozování jakékoliv fyzické aktivity.

Jak začít?

 • Začínejte zvolna. Pokud jste dlouho nevykonávali žádnou fyzickou aktivitu (nebo jen zcela minimálně), vaše svaly, šlachy, úpony a kosti nejsou připraveny na žádnou velkou tělesnou zátěž! Mnoho svalů je zkrácených a ztuhlých, tím, že po takové době hned vyběhnete nebo si vyjdete na kole na pětihodinovou vyjížďku, si můžete spíše ublížit!
 • Popřemýšlejte, čeho sportováním chcete dosáhnout – někoho láká štíhlá linie, někdo se chce jen trochu uvolnit a protáhnout, další chce zvládat lépe stresové situace a jiný má touhu být hodně dobrý a vyhrávat závody – vše záleží na motivaci.
 • Vypracujte si pro sportování alespoň orientační harmonogram. Zpočátku vám bude bohatě stačit pohyb 3–4x týdně po půl hodině. 1,5 h za týden. Týden má 168 hodin, tj. necelé jedno procento svého času!
 • Snažte se stravovat zdravě, rozumně a podle zásad zdravé výživy.

Snažte se také celkově zvolnit, trochu zpomalit. Hlavně se nestresujte kvůli samotnému sportování. Pokud s během teprve začínáte, dejte vašemu tělu čas si zvyknout na tuto specifickou fyzickou zátěž. Pokud chcete začít současně s tímto seriálem, skvělé, můžete se pustit do plnění tohoto plánu:

Doporučený běžecký plán na tento týden (7. 9. – 13. 9. 2020):

3–4x v týdnu začněte rychlou chůzí o délce 30 minut. Běžte se projít třeba s pejskem nebo s rodinou či přáteli. Vezměte si nějakou kvalitní sportovní obuv a oblečení nejlépe z funkčního materiálu, abyste se cítili příjemně.

V dalších dílech se postupně dostaneme ke kompletní problematice běhání (výběr obuvi, strečink, oblečení, …).

Další díl: Seriál o běhání: Začínáme pěkně zvolna

Napsat komentář – 4 komentářů

Seriál o běhání: Rozbíháme seriál o běhání a zdravém životním stylu – 4 komentářů

 1. Simča napsal:

  Tak to už se moc těším, hlavně na strečink a oblečení, no vlastně na všechno. Sice už nejsem úplný začátečník, přesto by se mi podrobné rady na oblečení (blíží se zima) a jak se správně protáhnout hodily. O protahování je sice na netu dost rad, ale hodně protichůdné, tak jsem zvědavá, co na to téma napíšete vy..:-)

 2. Petr napsal:

  pěkný článek a už se těšim na další. Já začal před 2 měsíci a chytlo mě to a nechci přestat, ale už teď řeším co v zimě?

 3. lucie napsal:

  ty jo, diky za tyhle stranky.mam dost pohybu v praci a snazim se alespon 2x tydne chodit plavat, o behani premyslim uz tydny,ne-li mesice a o vikendu sem to porpve zkusila,koupila sem si boty…a vyběhla si..strecink sem nepodcenila,snazim se kazdy den rano protahnout podle knihy joga v dennim zivote:-)
  No,chci rict hlavne to,ze sem rada ze sem nasla tyhle stranky a nejsem na behani sama. trebas dobra rada pro me je,ze se mam oblekat jako kdyby bylo o 10 stupnu vice.
  diky!!

 4. Mirka napsal:

  Skvělé stránky!I díky nim jsem se konečně odhodlala začít s běháním. Jediný nedostatek je, že všechny moje kamarádky jsou lenošky a tak musím chodit sama i když“ve dvou se to lépe táhne“. Děkuji adminům a přeji nám běžcům hodně dalších zajímavých článků ke čtení.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »