Seriál o běhání: Máte tu správnou motivaci?

Seriál o běhání: Máte tu správnou motivaci?

V minulém dílu tohoto seriálu jsme se seznámili úplně s prvními kroky začínajícího běžce. V dnešním článku se zaměříme, proč je dobré mít motivaci, proč vůbec běhat.

Lidé začínají s běháním nebo s jakýmkoli jiným sportem z různých a individuálních důvodů. Co běžec, to jiný důvod, odlišná motivace, odlišné cíle. Někteří běžci chápou souvislosti mezi sportováním a hubnutím, někteří si chtějí jen udržet nebo vylepšit svou fyzickou kondici nebo začít třeba závodit. Nehledě na tyto důvody a počáteční impulzy, většině začínajícím běžcům se najednou otevře plno možností, jak ze sportování vytěžit maximum, tedy výbornou fyzickou i psychickou kondici.

Uvedeme si několik příkladů, které vám mohou pomoci pravidelně nazout běžecké boty a vyběhnout.

Zdraví je nejdůležitější

Běhání nebo jakýkoliv jiný aerobní sport je především velmi prospěšný lidskému zdraví. Běháním se posiluje srdce a celá oběhová soustava lidského těla, krev dokáže lépe „roznášet“ kyslík do buněk, klesá riziko různých kardiovaskulárních onemocněních, především se zmenšuje riziko infarktu a dochází ke snižování krevního tlaku. To však zdaleka není všechno. Běhání posiluje imunitu, pomáhá při snižování cholesterolu, posiluje svaly, šlachy a zpevňuje kosti. Samozřejmě, že těchto výhod sportování se dá docílit pouze v tom případě, pokud je daná činnost prováděna správně. Klíčové je i ze začátku nezanedbat byť na první pohled malé zdravotní problémy, které mohou sportování v pozdější době omezit či zcela znemožnit. Proto v každém případě doporučuji návštěvu lékaře a možnost sportu v klidu prodiskutovat a nechat si poradit, zda je běh ve vašem konkrétním případě vhodný.

Co je nejdůležitější, pokud chce úplný začátečník běhat pro zdraví? Jakých pravidel by se měl minimálně 6 měsíců držet?

 • Běh o nízké intenzitě do 75 % max. TF. Příklad: Běžec (40 let) má maximální tepovou frekvenci cca 180 tepů/minuta, kterou si vypočítal podle vzorce 220–věk. Jeho tepová frekvence by tedy měla být do 135 tepů/minuta.
  Pokud se běhá příliš ve vysoké intenzitě: vyčerpávání a přetěžování organismu, který není na tuto zátěž zvyklý (metabolismus a kardiovaskulární systém), rychlé pálení cukrů místo tuků, nastupující rychlá únava a bolest svalů.
 • Relativně nízká kilometráž. Tzn. spíše se zpočátku soustředit na uběhnutý čas. 30 minut je minimum, 45 minut optimum, 1 hod maximum.
  Pokud se volí vysoká kilometráž: hrozí riziko zranění pohybového ústrojí, riziko stoupá, pokud se spojí nevhodný běžecký styl a běží se o vysoké intenzitě.
 • Pravidelnost. Tělo potřebuje ke zlepšování pravidelný stimul. Ideální je běhat 3–4x týdně.
  Pokud se běhá nepravidelně: běžec může být i roky na bodu nula, nebude se zlepšovat a běh pro něj bude spíše trápením než příjemnou aktivitou.
 • Nemít přehnaně ambiciózní cíle.
  Mít přehnané cíle znamená pro organismus nežádoucí stres. Pokud chce úplný začátečník (a navíc nesportovec) uběhnout třeba za 2 měsíce maraton (a ještě za určitý nereálný čas), neuvěřitelně tím stresuje psychiku i tělo.

Běhání jako velmi dobrý nástroj na hubnutí

Zcela právem mnoho lidí začíná s běháním právě proto, že chtějí shodit přebytečná kila. Je však důležité podotknout, že u jakéhokoliv hubnutí je důležitá trpělivost. Člověk s 20 kg nadváhou zcela jistě nepřibral za 3 měsíce. Byl to proces probíhající třeba 5 nebo 10 let. Proto si musíme uvědomit, že cesta ke zdravému hubnutí musí být také postupná a vytrvalá. Nicméně, pokud se člověk pro běhání rozhodne, vybere opravdu velmi efektivní způsob hubnutí, protože bilance mezi spalováním tuků a dobou pohybu je velmi dobrá. Běháním si také můžete udržet stávající váhu.
Základním pravidlem pro zaručené hubnutí zůstává, že člověk musí vydat více energie, než které přijme v potravě. A pro zdravé hubnutí sportování platí stejné pravidlo jako u předchozího bodu:

 • Běh o nízké intenzitě do 75 % max. TF.
 • Relativně nízká kilometráž, pro spalování tuku je důležitý čas aktivity – cca nad 25 minut.
 • Pravidelnost.
 • Nemít přehnaně ambiciózní cíle.

Možnost potkat spoustu běžců – kamarádů

Při svém běhání také můžete poznat spoustu nových lidí. Ať už při společných bězích, trénincích, kurzech či na závodech. Někteří lidé dávají přednost pouze „běhání na vlastní pěst“, ale menší společnost neškodí nikdy a z běhání se rázem může stát velmi zábavná činnost i s kamarády po boku. Motivace je také určitě větší a plnění tréninků svědomitější – nenecháme přece partu na holičkách.

Pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu

Není skvělé díky běhání znovu objevovat kouzlo přírody a přirozené krajiny? Mít možnost „vypadnout“ aspoň na chvíli z města a nechat tam všechen stres a shon? Někteří už pomalu ani neví, jak vypadá pěkný les či hory, kvůli dlouhodobému pobytu mezi panelovými sídlišti. Běhání dává poznávání přírody nový rozměr. Většina běžců říká, že jednou z největších motivací k běhání, je právě možnost pozorovat přírodu kolem – i stejná trasa, kterou běhají pořád a pořád dokola, se neustále mění v závislosti na ročním období či jinou dobu dne. Běháním lze také pozitivně „nabourat“ váš dosavadní životní stereotyp a chopit se možnosti zkusit zase něco zcela nového, zdravého a zábavného.

Dobrý pocit

To, že běháte nebo děláte jakýkoliv podobný sport, vám dává oprávněný prostor k tomu, být sami se sebou spokojení. Mnoho běžců potvrzuje, že díky běháním se jim zvýšilo sebevědomí a podařilo se odbourat spoustu stresových situací.

Finančně nenáročné sportování kdekoliv chcete

Na úplném začátku potřebujete jen kvalitní běžecké boty a ani sportovní oblečení není moc drahé. Po nazutí bot poté můžete běhat ve městě v parku, po cyklostezkách, v lese, z vesnice do vesnice, po polních cestách. Možnosti jsou opravdu téměř neomezené. Běhat můžete také v jakoukoliv denní dobu a jakoukoliv roční dobu.

Plán na následující týden 28. 9. 2020 – 4. 10. 2020:

Pokud jste předchozí plán zvládali plnit na jedničku (rychlá chůze + běh), zkuste si ještě trochu přidat:

4x týdně: 10 min velmi pomalý běh na rozehřátí, potom 20 min pomalý běh.

Další díl: Seriál o běhání: Nejčastější chyby

Napsat komentář – 2 komentářů

Seriál o běhání: Máte tu správnou motivaci? – 2 komentářů

 1. MARTIN napsal:

  Čau chci se zeptat na běhání a křečové žíly jde to dohromady?

 2. tea napsal:

  zdravím, chci se zeptat, jak je to s tím hubnutím, všude se dočítám, jak by si člověk při hubnutí měl udržovat vhodnou tepovou frekvenci na spalování tuků (u mě asi 130 tepů za minutu), což mi absolutně nejde, i když běhám pomalu, tepovkou se v žádném případě nedostanu pod 160, a to podotýkám sportuju docela dost a myslím, že nemám špatnou kondici. nechci aby se mi zvětšoval objem stehen, s tím bojuju, chtěla bych zhubnout tak max 5 kilo a právě ze stehen, ale hraju squash a tam je běhání prostě nutnost. no každopádně mě zajímá, jestli zhubnu i když mám při běhání vyšší tepovku, nebo budu místo toho pravděpodobně nabírat svaly. mohli byste mi prosím odpovědět na mail t.nytrova@email.cz? díky moc

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »