Po čem se hubne – jaro je tu

Po čem se hubne - jaro je tu

Jaro je v plném proudu, s delším slunečním svitem přichází i více radostí a starosti se hází za hlavu. Nebo ne? Tak či onak, i zvířátka se pomalu probouzejí ze zimního spánku a lidé by měli udělat to samé.

V zimním období, v civilizovaných zemích, tráví lidé až 85% svého času v uzavřených prostorách bez jakéhokoliv pohybu. V zimě a na jaře lidé jí energeticky hodnotnější pokrmy a méně je v jídelníčku zastoupena zelenina a ovoce, tudíž přijímáme méně vlákniny, minerálů a vitamínů.

Na jaře by se měla provádět detoxikace, tedy pročištění organismu. Existují různé diety, ve kterých se pár prvních dní jí pouze zelenina a ovoce, ale většinou to stejně málo lidí vydrží.

Pro efektivitu vaší „detoxikace“ však stačí pár jednoduchých zásad. Pokud při tom chcete zhubnout ještě nějaké přebytečné kilo, je to naprosto v pořádku. Ale nevěřte „zázračným dietám“, kde máte údajně zhubnout více než kilogram týdně, protože takové diety nemají většinou dlouhodobý efekt a mnohdy lidé přiberou ještě více.

Hubnout se má pomalu, hubnutí spočívá v celkové změně životního stylu, tzn. má se zdravě jíst, více se pohybovat a nestresovat se.

Ve správném jídelníčku by neměly tuky tvořit více než 1/3 celkové denní přijaté energie a rostlinné tuky musí hodně převažovat nad živočišnými. Jíst hodně ovoce a zeleniny, celozrného pečiva, nízkotučných mléčných výrobků, drůbežího a rybího masa, je samozřejmost. Také jíst pravidelně, 3–5x denně, v žádném případě ne nárazově! Nezapomeneme dodržovat pitný režim, minimálně 1,5 l (lépe 2 l) a při větších fyzických aktivitách až 3 l, nejlépe neslazených nápojů bez bublinek.

Snažte se co nejvíce času trávit venku, nejlépe při sportovních činnostech. Bude vám líp, odbouráte spoustu stresu a je to nezbytnost pro hubnutí.

Při hubnutí nám také pomáhá spousta dobrých potravin. Nebudete mít hlad a bude vám to dokonce i chutnat.

Rajčata

Tak to jsou jedničky – skvěle zasytí, dají se upravovat na mnoho způsobů a obsahují mnoho prospěšných látek. Zejména vitamin C a lykopen. Chrání také před civilizačními i jinými nemocemi. 100 g rajčat obsahuje pouze 100 kJ. Vybírejte pouze kvalitní rajčata!

Ryby

Musí být nepostradatelnou součástí našeho jídelníčku. Mořské ryby obsahují tuky omega 3, které pomáhájí buňkám při jejich funkcích. Jsou skvělé na hubnutí a doporučuje se 2x týdně konzumace tohoto masa. (Nejlépe mořské ryby: treska, losos, tuňák, makrela). O blahodárnosti konzumace rybího masa svědčí třeba zdraví Japonců, kteří se průměrně dožívají o dost vyššího věku než v Evropě, právě i kvůli rybám.

Mléko

Mléko je užitečné pro svůj obsah vápníku a také bílkovin. Vápník je velmi důležitý. Nízkotučná mléka jsou ideálním zdrojem se správným poměrem bílkovin, tuků a sacharidů.

Brokolice

Brokolice se pefektně hodí do polévek, jako hlavní jídlo, ale i jako příloha. Obsahuje důležitou kyselinu listovou, minerály a spoustu dalších potřebných látek, které obsahuje právě jen brokolice (případně špenát).

V dalších článcích se opět podíváme trochu pod pokličku i ostatním potravinám.

Jaro je tu = ideální doba pro hubnutí. Pokud budete dodržovat pár jednoduchých pravidel, stane se pro vás vaše hubnutí zábavou. Nezapomínejte na pravidelný pohyb. Pro lidi s nadváhou je ideální rychlá chůze, jízda na kole či rotopedu nebo plavání.

5. 5. 2008 / Zdraví a výživa / Autor: fv-admin

Přečteno: 23 174x / Jeden komentář

Sdílet článek

Hodnotit článek

(4 hlasů, průměr: 4,25 z 5)
Loading...

Po čem se hubne – jaro je tu – Jeden komentář

  1. Lucinka napsal:

    Aloha,
    moc hezky napsané a vysvětlené. S během teprve začínám a díky Vašim stránkám určitě i zvládnu a vytrvám 🙂 Díky

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Nejnovější komentáře

09. 11. 2018 / Alenka
O sportovní výživě i dalších potřebách pro efektivní cvičení se dozvíte v tomto článku....

01. 11. 2018 / adrian
Běh je super ale v kombinaci s dietou je ještě účinnější....

20. 10. 2018 / Martin Hakl
Recenze na skvělou knihu Matt Fitzgerald: Vítězství je v hlavě. Mohu jen doporučit. Přečt...