Rychlá chůze

Rychlá chůze

Hledáte naprosto ideální sport, který je nejméně náročný na vybavení, podmínky, v nichž se provozuje, zároveň má blahodárné účinky na tělo a je k němu co nejvíce šetrný? Pak si určitě zamilujete dlouhé procházky rychlou chůzí.

Mnoho výzkumů prokázalo, že lidé, kteří pravidelně chodí pěšky, jsou zdravější a méně trpí kardiovaskulárními problémy (například vysoký krevní tlak) či obezitou. To však není všechno. Nejenže si díky chůzi lze významně zlepšit kondici, chůze působí také velmi pozitivně na mysl, radost a celkovou spokojenost. V Japonsku ohledně pobytu v přírodě vznikají rozsáhlé studie, které sledují, jaký pozitivní vliv na nás procházky v přírodě mají. V Japonsku tomu krásně říkají Shinrin-Yoku, „lesní koupele“. Účastníci studie byli po dlouhou dobu sledováni a díky procházkám v přírodě u nich nastávaly velmi pozitivní změny – třeba i lepší výsledky krevních testů.

Proč chůze?

Chůze je pro člověka nejpřirozenější druh pohybu. Každý z nás ujde tisíce kroků denně a vůbec si to neuvědomuje. Při vyšší intenzitě však dokáže rychlá chůze zázraky: posílí vaše srdce, klouby, zlepší náladu.

Nedostatek pohybu naopak může zvyšovat riziko vzniku řady nemocí, především srdce a cév.

Výhoda chůze spočívá i v tom, že je vhodná pro lidi každého věku a hodí se i pro ty, kteří nemohou jinak sportovat (třeba běhat) kvůli problémům s klouby, kostmi nebo vysokým tlakem.

Hledejte ji na každém kroku!

Opravdu, jak málo stačí k tomu, aby se člověk dostal trochu do pohybu a shodil nějaké to nadbytečné kilo. Jít na procházku s dětmi nebo se psem, vystoupit z tramvaje o 2 zastávky dřív a místo výtahu vyšlapat schody po svých… Možností je nespočet. Když se k tomu navíc přidá jednou týdně o víkendu větší výšlap do lesa nebo za českými památkami, mohou se dít zázraky :-).

Rychlá chůze vám pomůže zhubnout

Pokud se rychlé chůzi budete věnovat minimálně 3x týdně v délce 60 minut po každý vybraný den, brzo na sobě poznáte změnu. Samozřejmě musíte také vhodně upravit jídelníček a taky celkový životní styl, víte-li, že máte v některých oblastech mezery a prostor k vylepšení.

Sice rychlá chůze, již podle názvu, znamená, že je ideální chodit v rychlejším tempu než normálně, ideálně v tepech od 50% ze své maximální tepové frekvence, ale neznamená to, že nemůžete ze začátku zvolit pomalejší tempo. I tak se výsledky dostaví. Nejdůležitější je trpělivost a vytrvalost, tedy hodnoty, které musí dokonale ovládat každý sportovec – a co víte, třeba se vám chůze tak zalíbí, že i občas popoběhnete a brzy můžete běhat po pěšinkách a lesních cestách s námi běžci :-). Běhání je například mnohem více efektivnější pro hubnutí a získání větší vytrvalosti. Nebo můžete zvolit jiné sporty, jako je cyklistika nebo jízda na in-line bruslích.

rychlá chůze v lese

Začínejte zlehka

Ze začátku zvolte nižší tempo, jak již bylo psáno. Postupně se bude vaše výdrž a výkonnost zvyšovat, hlavně vás to musí bavit a nesmíte s tím „seknout“ po pár vycházkách. Pak nemůžete čekat, že bude rychlá chůze ve vašem životě efektivní.

I přirozená věc vás může udržet v kondici

Pokud vám to bude vyhovovat, můžete provozovat rychlou chůzi pořád a nemusíte „přeskakovat“ k jiné sportovní činnosti. Hlavní je něco dělat, pravidelně, a vydržet u toho. To je základ úspěchu ve všem, nejen ve sportu či v zásadách zdravého životního stylu.

Výhody rychlé chůze

 • chůze pomáhá s hubnutím
 • zlepšuje základní kondici
 • pravidelná chůze prodlužuje kvalitní život
 • posiluje kosti a klouby
 • zabraňuje vzniku osteoporózy a dalších onemocnění pohybového ústrojí
 • posiluje srdce a snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění
 • produkuje hormony dobré nálady, budete se cítit dobře a bude vám veselo
 • chůze okysličuje mozek a tím zlepšuje naši paměť

Poprvé publikování 19. 4. 2008

Napsat komentář – 10 komentářů

Rychlá chůze – 10 komentářů

 1. alechin napsal:

  Potvrzuji, chůze je super, po měsíci pravidleného chození (cca 8 hodin týdně) jsem zhubl 5 kg a cítím se skvěle.

 2. Reinhard napsal:

  Každé ráno jdu opravdu svižně do práce. Celková délka trasy s úmyslnou delší zacházkou přes park a kolem rybníka je 4,6 km. Běžně dosahovaný čas je 37-40 minut, přesný čas záleží na momentální ranní kondici, vyspalosti apod. Když výjimečně z nějakého důvodu nemůžu jít do práce, mám pěkně přiotrávené ráno.
  Za pár dní, až si pořídím botky na běhání, začínám i s během. Snad se mi celoroční chození vyplatí v podobě snazších začátků v běhu.

 3. Monika napsal:

  8 hodin tydne….tzv. cca 2hodiny 4x tydne…coz je cca pro kazdy den 10km?

 4. Bushman napsal:

  Taky chodím do práce pěšky. Jedna cesta měří cca 5,5km a tuto vzdálenost ujdu za cca 55 minut.
  Ale ještě pořád jsem schopen tuto vzdálenost „ujít“ za 45 min.
  V průměru tak v současné době chodím třikrát týdně – díky nesmyslné pracovní době – a jenom tímto způsobem urazím 33 km.
  Ve dnech volna chodím na dlouhé vycházky se psem. Okolí Ústí nad Labem kde poslední tři roky žiju je velmi členité a pořád je co prozkoumávat.
  Musím ovšem dodat, že nechodím první rok. Zamlada jsem dělal DZBZ – dukelský závod branné zdatnosti, na vojně jsem sloužil jako průzkumník, donedávna jsem byl příslušníkem aktivních záloh AČR v Prostějově a všechno to byly činnosti náročné na fyzickou zdatnost.
  Je mi 54 let a troufám si říct že jsem díky „svižné chůzi“ ve vynikající fyzické a tím pádem i dobré psychické kondici.
  Co se týče terénu, jde o pohyb převážně ve městě po tvrdém podkladě a lehký trek, pokud jde o okolí města.
  Vyzkoušel jsem všelijakou obuv, ale nakonec opět slavně zvítězily staré dobré taktické boty Blackhawk ZW7″ Side Zip Waterproof . Ale to je jen síla zvyku. Dobrá obuv a péče o nohy je základ
  Jako spousta jiných sportů i obyčejná chůze může být svého druhu drogou.
  Tak ať vám to šlape.

 5. Nikita napsal:

  Ahojte všichni,
  nedá mi to, abych rovněž nepřispěla 🙂
  Když všude slyším a čtu, jak dámy investují nesmyslné částky do hubnoucích nesmyslů,
  které stejně nezabírají, nechápu, proč ty stejné finance neinvestovaly do kvalitních bot a nevyrazily ven, do lesa, za sluncem, za dobrou náladou…
  Já s tím začala již před časem, snažím se min. 4x týdně jít ven,do kopce, který mám za barákem, nahoru je to 3,5 km, pěkně se to táhne a klikatí i s převýšením, začala jsem na ufuněných 🙂 35minutách, teď jsem na poklidných 27min, je mi hej, čistí to hlavu ode všeho negativního, dobře se spí a nohy se krásně formují… Dolů je to příkré dost, takže svaly zabírají taky a doma jsem za 55min a jsem úplně happy…
  Ahoj NIKITA

 6. Kachnička napsal:

  Chodím už cca 3,5 roků… s hůlkama… min. 5x týdně cca 5-7 km… podle času a počasí (chodím za každého počasí, jen v létě preferuji cyklistiku), ale jde spíš o terén, když je bahno, tak trasu omezuji na asfalt… za tu dobu jsem zhubla nějakých 15 kg… od loňska kombinuji chůzi s během. Je mi krásně a potvrzuji, že je to fakt droga 🙂

 7. Vladislav Bureš napsal:

  Chodim, mesicne kolem 200 km a funguje to paradne. Ted mam o cca 8 kilo mene a citim se lepe. Me postrehy k chuzi a tipy na vylety pisu na http://www.200km.cz.

 8. Hanka napsal:

  Ahoj lidičky, chůzi mám moc ráda, dodává mi energii, lépe zvládám vše v práci i doma a dokonce se těším na půl devátou večer, kdy vycházím. Mám už svůj okruh cca 4km každý den nejdříve 1km běh a pak rychlá chůze, doma jsem za 20min. Problém mám s dýcháním – nedokážu dýchat nosem, nádech i výdech mám ústy, když pročítám jak se má dýchat jsem těžce vedle, ale radost mi zůstává…Poraďte prosím jaké máte zkušenosti s měřičem tepovky a délkou trasy. Chci si udělat radost a nevím jaký výrobek koupit. Jak jste na tom? Děkuji moc H.

 9. Mirek napsal:

  Denně 6 Km cca..60-65 minut ostré chůze. Upravený jídelníček. Vše váženo. Za 4 měsíce, 19 Kg dole. Luxusní kondice. Večer, klidně znova, ale tak pomalu, že i šnek, je rychlejší..:)) dokud to jde, proč ne, že..:))

 10. Eliška napsal:

  O tom, že bych měla zhubnout jsem přemýšlela dlouho, vyzkoušela jsem různé diety a cvičení, ale nikdy mi to dlouho nevydržela a znovu jsem nabrala to, co jsem předtím shodila. Když jsem potom hledala kam s manželem na víkend, narazila jsem na slevovém portálu na vypracování jídelníčku na míru, a to za velmi výhodnou cenu. Neváhala jsem a koupila. Od té doby už uběhly 4 měsíce a já mám 10 kilo dole. Pochopila jsem jaký mají potraviny efekt na moje tělo a cítím se líp než kdy dřív.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »