Sportem k lepšímu myšlení a psychické pohodě

Sportem k lepšímu myšlení a psychické pohodě

Pohyb a sport nemusí znamenat „jen“ zlepšení fyzické kondice, může taky poměrně účinně a pozitivně ovlivnit naše myšlení, přemýšlení, psychickou pohodu a vyrovnanost.

Sport má výhody fyzické…

Snad každý z nás ví, že vhodně zvolená sportovní aktivita má neuvěřitelné množství výhod a pomáhá nám udržet / zlepšit svou fyzickou kondici, zhubnout, zpevnit svalstvo a celý opěrný a pohybový systém. Správným cvičením můžeme zabránit lecjaké bolesti v zádech nebo svalech, uvolnit své tělo např. z dlouhého sezení u počítače. Pravidelný pohyb také dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi a může účinně bránit proti rozvoji kardiovaskulárních a civilizačních onemocnění.

… i psychické.

Zejména ne-sportovci však už možná neví, že po pravidelném běhání, jízdě na kole, plavání nebo po jakémkoliv dalším sportu necítíme jen fyzické zlepšení, ale i psychické. Hlavním důvodem může být především lepší okysličování mozku v důsledku intenzivnějšího a hlubšího dýchání, které při sportu jednoznačně potřebujeme. Vědci přišli na to, že jakákoliv tělesná aktivita zlepšuje průtok krve do té části mozku, která je zodpovědná za naši paměť, za schopnost učit se, a za tvorbu nových mozkových buněk.

vo2max maximální využití kyslíku plíce

Abychom pociťovali tyto výhody, musíme se stát profesionálními sportovci nebo se sportu věnovat mnoho hodin denně? Vůbec ne. I pravidelné vycházky do přírody či rychlá chůze po ulicích měst může být velmi prospěšná pro naše zdraví a psychiku. Díky pravidelnému pohybu dokážeme lépe zvládat stres, dochází k posílení paměti, zvyšuje se inteligence a uvolňuje se z nás napětí, které se v nás mnohdy zbytečně ukládá.

Pohyb je lék na paměť, i když se ještě nepodařilo přesně zjistit, jak moc je pro zlepšení paměti důležitý, a jaké přesné mechanismy k tomu vedou. Předpokládá se však, že pohyb pro zlepšení našeho myšlení hraje důležitou roli. Pro příklad si můžeme uvést mnohé vrcholové sportovce, kteří úspěšně studují lékařské fakulty, právnické fakulty a spoustu jiných vysokých škol. Dokáží se na studium lépe soustředit a vstřebávat informace, než věčně vystresovaní studenti, kteří nesportují. Jako další příklad slouží vrcholní manažeři ve vedení různých firem, kteří běh využívají jako relaxaci a zároveň nástroj k utváření i tzv. zrání myšlenek. A samozřejmě jako ventil proti stresu.

Mýtus číslo 1 – sportovci jsou hloupí – tedy bere za své. Osobně znám sportovce, kteří jsou zároveň lékaři či pedagogové na vysokých školách.

Sportem k zlepšení paměti

rychlá chůze žena

Výzkumy opravdu dokázaly, že pravidelná pohybová aktivita úspěšně pomáhá posilovat paměť a schopnost učit se a soustředit se.

Když člověk sportuje, lépe a rychleji se vytvářejí nové mozkové buňky díky rychlejšímu prokrvování určité části mozku, která je právě za tvorbu nových buněk zodpovědná. Je také dokázáno, že pohyb nejspíš posiluje paměť víc, než cokoli ostatního.

Sportem k potlačení nervozity, agrese

Všimli jste si někdy, že po nějaké době v posilovně nebo po hodince běhání vás najednou všechny nahromaděné starosti a problémy prostě přešly? Právě tyto sporty jsou ideální pro odbourávání stresu moderní doby, který je všude kolem nás. Cvičení díky svému dobrému účinku na mozek zlepšuje racionální myšlení, a proto se pocit agrese a napětí snižuje.

stres, jak se zbavit stresu

Jak se zbavit stresu

Mnozí z nás jsou permanentně vystavováni stresu, především v zaměstnání. Stresující den v práci dokáže úplně změnit myšlenky. Nejvíc dopadá na lidi v době 14:00–16:00, když už ani dvojitá káva nepomáhá. Proto pravidelný pohyb po návratu z práce může dělat zázraky. Skvěle se při tom nabudíte, zapomenete na stres, srovnáte si myšlenky a další den to bude lepší.

Sportem k vyšší inteligenci?

Pozor: Když sportujeme, hned to nemusí znamenat, že jsme chytřejší nebo inteligentnější :-). Pouze to znamená, že náš mozek je pravděpodobně lépe „optimalizován“ pro učení díky výše zmíněnému okysličování mozku.

Sportem k potlačení závislosti

Je již dobře známým fenoménem, že někteří lidé úspěšně či neúspěšně vyměňují závislost na alkoholu, drogách, nikotinu, za sport. Tímto tématem se zabývá například skvělý český film Úsměvy smutných mužů. Pokud jste jej ještě neviděli, určitě to napravte. Je to samozřejmě hodně individuální, ale existuje dost známých případů, kdy se díky sportu mnoho lidí zbavilo své závislosti. Co se týče hraní her na počítači nebo herních automatech, tam fyzická aktivita také jednoznačně pomáhá. Vždyť sport je taky „hra“. Vzniká tolik potřebný adrenalin, který si hazardní hráči tímto nevhodně nahrazují.

Stačí jen vyběhnout

Co dělat pro lepší myšlení a psychiku? Stačí velmi málo – začít s nějakou pravidelnou pohybovou aktivitou. Např. rychlá chůze pro začátek. Pokud budete chtít začít s běháním, pomoci vám může třeba rubrika Začátečníci.

běžkyně se sluchátky v uších

Běhejte na běžeckém pásu kdykoliv z pohodlí domova.

Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

3 komentáře

5. 12. 2019 / Zdraví a výživa / Autor: fv-admin

Sportem k lepšímu myšlení a psychické pohodě – 3 komentáře

  1. Teratom napsal:

    Mozkové buňky (neurony) nejsou schopny dělení, takže se nemohou vytvářet v závislosti na prokrvení mozku …

  2. Nikča napsal:

    Tohle je fakt skvělý web o běhání moc mi pomohl..

  3. Tomáš napsal:

    Je známým faktem, že závislý člověk (na čemkoliv) si při odnaučení závislosti najde nebo posílí jinou závislost. Takže třeba přechod od kouření k závislosti na sportu (běhání) není vůbec špatná změna.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...