Běhání pro kravaťáky – 1. díl

Běhání pro kravaťáky – 1. díl

Uvedený způsob tréninku je vhodný pro ty sportovce, kteří „nemají moc času na sport z důvodu vysokého pracovní nasazení a vytíženosti“, ale kteří zároveň již nějakou sportovní / běžeckou zkušenost mají. Tím máme na mysli minimálně 2 roky alespoň takového tréninku, který ač s přimhouřenýma očima, můžeme považovat za pravidelný. Koncept běhání pro kravaťáky je velice jednoduchý. Namísto pravidelného tréninku 6x týdně se běhá pouze 3x týdně, akorát se zvětší objemy tréninků. I pro toho, který dříve neběhal takové kilometráže, je tento tréninku vhodný. Zásadně totiž odlišujme počet naběhaných kilometrů vs dobu, po kterou běháme. Měli bychom tedy spíše říct a poznamenat, že doba, po kterou běháme, dělá běžce-začátečníky plnohodnotnými běžci, i když se z perspektivy druhých „suneme jak šneci“, protože samozřejmě dodržujeme zásadu pomalého běhu při těchto delších výbězích. Pokud však nejste na tyto časy zvyklí, je potřeba se s ohledem na více faktorů (roční doba, počasí, …) vybavit např. energetickými tyčinkami nebo i pitím, abyste v případně nutnosti mohli doplnit energii.

Jelikož jsem si všiml, že dnes (28. 2. 2013) je opravdu krásně a označil bych jej za „první jarní běžecký den“, je ideální začít pokud možno hned.

Pravidelnou sportovní aktivitou si uchováváme alespoň základní fyzickou kondici, budujeme značnou psychickou oporu a radost z pohybu jen tak nevyprchá jako radost z cigarety v kanceláři. Domnívám se, že trénink 3x týdně se za pravidelnou sportovní aktivitu již považovat dá, takže s chutí do toho.

Koho označíme za „kravaťáka“? Člověka značně ctižádostivě vytíženého ve své práci, workoholika, workoholičku, manažera, manažerku, vyšší sekretářku a sekretáře, právníka, právničku, ekonoma, ekonomku, učitele občanské výchovy, učitelku a mnohé další. Pojem kravaťák používejme s trochou nadsázky, ale nikoliv jako jakékoliv hanlivé označení. Všichni běžci před sebou mají výzvu stejnou, kilometr je pořád 1000 metrů.

Výhody

Pokud běžec chodí běhat 3x týdně něco přes hodinu, rozhodně vytrvalost buduje. Podobnou, jako kdyby běhal 6x týdně po půlhodině. Pokud se však bude připravovat na nějaký závod, bude nutné počítat s tím, že bude příprava delší. Což nemusí vůbec škodit, právě naopak. Protože kvalitativně supluje určité mety, které by naběhat stejně, akorát kvantitativně, ušetří tím poměrně dost času, který na první pohled není vidět!

Počítejme, či spíše rozepišme se o tom. Zaprvé otázka hledání oblečení: „Jak to, že to tričko ještě není suché?!“; „Jak to, že nemůžu najít boty, včera jsem je přesně sem dával?!“, oblékání, chystání (mobil, klíče, tyčinka), obutí bot, pro ty, co neběhají od domu, ještě nezanedbatelný úkol dopravit se na místo startu. Rozklusání 10 min. Vyklusání ideálně také 5 – 10 min. Sprcha. Protažení. Dát vyprat oblečení. Zalehnout.

Teď jsme si to vzali hezky popořadě. Pokud si představíme, že místo 6x týdně jako kravaťák s hodinkami v hlavě všechno absolvujeme pouze 3x týdně při zachování určitého stupně vytrvalostního tréninku, je nám hned lépe a vyběhneme o to raději. Věřte, že po navýšení z 30 minut na 60 minut zdaleka neplatí to, že potřebujeme 2x takový čas, výše vypsané náležitosti zaberou 6x týdne mnohem více času. Nezapomínejme také, že z hlediska hubnutí, je delší výběh zpravidla vždy lepší.

Nevýhody

I když jsem tu psal o suplování „pravidelnějšího tréninku“, určitý řád a pravidelnost se samozřejmě ztrácí. Po náročnějších trénincích je přece jen lepší si jít další den zase zaběhat alespoň na vyklusání a pro regeneraci svalů. Není to však přímo nevýhoda tohoto způsobu tréninku, ale pro kravaťáka možný „nutný“ kompromis.

Pokud by vás napadli další možné výhody či nevýhody, nebojte se o nich poreferovat v komentářích a zkusíme je do článku po naší diskusi zapracovat.

Běžecký plán pro kravaťáky

Umístění tréninků v daném týdnu je pouze na ukázku jako ilustrační příklad, můžete libovolně kombinovat a jednou za čas dny případně střídat. Nebo si zavést určitý systém, například SUDÝ nebo LICHÝ týden, dovolená, atd…

Pondělí: VOLNO (pouze protažení ráno nebo večer)

Je začátek opět poněkud hektického týdne, kdy je nutné vyřešit spoustu věcí a zůstat v kanceláři do pozdních večerních hodin. Ráno běh nepřipadá v úvahu z důvodu zachování nutné energie do dalšího průběhu týdne.

Úterý: běh 1 hodina (pro někoho 8 km, pro dalšího 10 km nebo 12 km)

Středa: VOLNO (pouze protažení ráno nebo večer)

Čtvrtek: běh 1 hodina (pro někoho 8 km, pro dalšího 10 km nebo 12 km)

Pátek: VOLNO (pouze protažení ráno nebo večer)

Sobota: VOLNO (pouze protažení ráno nebo večer)

V sobotu? Volno z důvodu večírků, plesů, idea odpočinkového dne, aby nebyl prostor: „Konečně sobota a já se mám zase dřít jak kůň a jít běhat? Ani omylem!“

Neděle: běh 1,5 hodiny

Neděle je naopak pro většinu lidí nejspíše ideální den pro běhání, den bez práce a proto je zde zařazen běh nejdelší (10 km, 15 km, …). Doporučuji alespoň tento den běhat v přírodě, objevovat nová místa. Např. pokud 2 dny v týdnu běháte v parku nebo mezi domy ve městě, je jeden den v týdnu ideální na to si klidně vyjet někam dál.

Samozřejmě berme v potaz, že tento způsob tréninku je variací na dalších x možností, které se nabízejí. Snahou v tomto příkladě bylo poukázat na to, že i když člověk denně pracuje mnoho hodin a nemá už na nic relativně náladu a přichází výmluvy nejrůznějšího typu, je i tak možné pro svou kondici něco dělat. Taková snaha může navíc vést k zajímavým běžeckým výkonům a pro mnohé paradoxně přinést o to víc energie do dalších činností. Po pravidelném běhání se opravdu můžete cítit mnohem lépe, zkuste a dejte prosím vědět do komentářů, jak se daří.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Nejnovější komentáře

17. 09. 2019 / Poutník
Děkuji za recenzi. Bohužel úplně jsem s nimi nebyl spokojen. Dlouho jsem o nich přemýšlel,...

09. 09. 2019 / fv-admin
Dobrý den i vám, možnost registrace a všechny další informace o tomto závodu najdete na we...

07. 09. 2019 / Stanka Ruzickova
Dobry den, jak prosim probiha online registrace? Nikde nemuzu najit odhaz,kde se registrov...