Proč neběháš?

Položil vám někdo někdy tuhle otázku? Ne? Tak to udělám já.

Tento článek se vůbec nemusí nikoho dotknout osobně. Kdo provozuje jiný sport (hokej, basketbal…), tak si ani na otázku nemusí odpovídat, oprávněně si bude ťukat na čelo.

Každý může dělat jakýkoliv sport, který ho baví. Nikomu nevnucuji běhání. Sportovci dobře vědí, že právě ten jejich sport je pro ně ten pravý.

Tato otázka je ale namířena na „nesportovce“, kteří se nevěnují žádné fyzické aktivitě. A proč se zrovna ptám na tohle? Běhání patří mezi nejpřirozenější druhy sportů a nepotřebujete k němu žádnou speciální výbavu! Běhat (ne)může každý. Kdo běhat nemůže, ten to ví. Buď má velkou nadváhu a byl by to zápřah na celý kardiovaskulární a pohybový systém nebo to od lékaře nemá povoleno (nemoc kloubů, kostí …)

Co ale s člověkem, který nic nedělá a jenom si pohodlně hoví na pohovce u televize? Je přitom (zatím) zcela zdravý.

Lidé jsou až příšerně pohodlní, což je známým faktem, určitě byste i ve vašem okolí našli spoustu lidí, co se vůbec nijak aktivně nepohybují.

Je nutno podotknout, že ti, co jeden týden v roce lyžují, jdou si 3x za léto zaplavat, zajdou jednou za půl roků do fitka, ze sebe dělají obrovské sportovce. Nepřipadá vám?

A proč by měli běhat? Je to přece jejich věc. Ano, to jistě je, ale ani nevím proč, dotýká se mě to. Vidět někoho, kdo celé dny nic nedělá, je hrozné. A „donutit“ ho k běhání, k jakožto nejdostupnějšímu sportu, který může provozovat vlastně každý, je nadlidským úkolem. A ještě k tomu, když tito lidé vlastní různé teorie, přesvědčení a řadu předsudků.

Běh pro mě není vhodný, po 200 metrech se hned zadýchávám, je mi špatně a hrozně se potím.

 • toto říkají lidé, co si někdy zkusili vyběhnout, ale ze začátku to „přepískli“
 • myslí si, že z nich budou hned šampióni a ty roky nic nedělání jedním tréninkem hravě vymažou
 • doporučuji rychlou chůzi nebo jogging

Mám náročnou práci a ještě k tomu rodinu, z práce se vracím dost pozdě a jsem vždycky hrozně unavený.

 • je dobré si uvědomit, že kvůli práci se přece nebudeme omezovat a uděláme něco pro své zdraví
 • pokud opravdu máte málo času, zvažte možnost běhat v odpolední přestávce nebo těsně po skončení pracovní doby, třeba se v práci převléct do „běžeckého“ a autem zastavit u oblíbené trasy, odběhnout si to a vrátit se domů, kde se můžeme věnovat rodině
 • případně běhat z práce / do práce

Zbytečná ztráta času!

 • toto je taky unikátní odpověď
 • v tomto případě snad není co komentovat, hovoří to jen o jeho omezenosti a neuvědomuje si, že sportovní aktivita je mnohdy důležitější než ostatní věci

Aerobic a hopsání v tělocvičně ano, ale běhání?

 • nic proti aerobicu nemám, ale čerstvý vzduch na lesních cestách je přece lepší než smradlavá tělocvična, navíc i při běhu si s někým můžete povídat

Nechci mít kvůli běhu poškozené klouby a kosti.

 • taky celkem častá výmluva, vždyť při „normální“ tělesné hmotnosti s kvalitními běžeckými botami přece žádné ohrožení není s porovnáním s žádnou fyzickou aktivitou a pomalým tloustnutím a řídnutím kostí.

Nebaví mě to. Klidně bych běhal pravidelně, ale nudím se u toho.

 • takže stačí trocha motivace!
 • pomyslet na to, jaké výhody budu mít, když budu v kondici a v pohodě
 • zaveďte si běžecký deníček, kde si budete psát kilometráž a čas, bude vás to motivovat, až budete vidět zlepšení
 • vemte si s sebou klidně mptrojku a poslouchejte oblíbenou hudbu
 • běhejte ještě s někým, najděte si někoho do páru a nudit se nebudete

Existuje samozřejmě ještě spousta výmluv, které slyšíváme. Přál bych si, aby si každý našel ten svůj sport a pravidelně se mu věnoval. Nemusí to být běh.

A na závěr se hodí jeden bezvadný citát:

Ten, kdo se tě ptá, proč běháš, sám nikdy neběhal. Ten, kdo se tě ptá, proč miluješ, sám nikdy nemiloval. Jen běžci a milenci vědí proč, ale nedokážou své vnitřní pocity popsat těm, kdo stojí mimo. (Joe Henderson)

Napsat komentář – 13 komentářů

Proč neběháš? – 13 komentářů

 1. Lilu napsal:

  velmi trefne napsano….
  je to vsechno jen vymluva. Kdo zkusi beh, nikdy se ho uz nevzda. I kdyz pravda je, ze se musi zacit pomalu a pridavat jen postupne!

 2. Marty napsal:

  Protože jezdím na bruslích, chodím plavat, navštěvuji fitness centrum a chodím běh…aha, já vlastně běhám:).

 3. Gabča napsal:

  Tak já mám problémy s koleny a můžu říct všem,kteří to mají jako výmluvu,že pro mě je daleko horší to „hopsání“ v tělocvičně než si jít zaběhat. Neutíkám ohromnou rychlostí,snařžím se moc nekrčit kolena,aby mě nebolely. Takže výmluva typu: bolí mě u toho kolena! Je blbost. Záleží na tom jak se přizpůsobíte a upravíte běh, tak aby jste se cítili dobře. :o) Takže běhání je prostě nejlepší druh sportu!!!:)

 4. admin napsal:

  S tím naprosto souhlasím 😉
  Jak již bylo napsáno, důležité jsou kvalitní běžecké boty a také styl běhání s následnými došlapy na povrch. Pokud je všechno v „normě“, nemusíme se zrovna o tohle bát.

 5. Lilu napsal:

  presne! kdyz se chce – vsechno de…

 6. R.Adamec napsal:

  Pro začátečníky je jedna nejdůležitější rada. Běžet pomalu a vždy jen tak dlouho, dokud je to příjemné. Potom je šance u běhání zůstat.

 7. Gabča napsal:

  Ahojky.Tak jsem s běháním musela skončit:( Bolest kolen byla větší 🙁 Ale i tak nesedím doma a snažím se hledat alternativu a to inline a kolo.Kdo váhá,jestli běhat nebo ne. Běhejte,když můžete. Je to nejlepší odreagování.

 8. Caryfuk napsal:

  Beh byl uzasnej na stredni jsem vypadal jak valecek. Pak jsem se sebral a dal se do behu do roka jsem behal 10 km do 50 minut. Dva roky jsem makal jak sroub pak jsem musel na pul roku vysadit kvuli zraneni pred pul rokem jsem opet zacal a jsem v zivote opet stastnejsi. Otevrena step! Sokol na zapesti! A vítr ve vlasech pratele! Miluju to, je to jako droga, kez mi zdravi a telo jeste dlouho doprava tento sport!

 9. lisa napsal:

  před třema rokama sem běhala ve škole a chodila na závody…pak to učitelka nějak nepraktikovala a tak mě samotnou nenapadlo proč jít běhat…jen tak…
  nedávno sem byla…jak bylo v úvodu,po 200 metrech sem byla kaput a kilometr sem nedoběhla…
  předevčírem to samý…
  včera se to změnilo…rady sem si vzala k srdci a počítala si kroky,výdechy a nádechy,držet tělo rovně a hlavu vzpřímenou…pomohlo to…2 kilometry bez píchání v boku a nedostatku kyslíku…neska pudu zase…
  fakt je to droga,nechci se toho vzdát 😉

 10. Reinhard napsal:

  Je mi 33, když jsem byl kluk na základce, běh odkudkoliv kamkoliv nebyl problém… ale běhat už jsem asi od gymplu nemusel. Běžně všude, kam lze dojít, chodím, nemám auto, autobusy také zrovna nemiluju. Chodím rád rychle – 4.6 km za 37 minut. (denně cesta do práce, tak to mám opakovaně naměřeno). Přítelkyně začala běhat kvůli hubnutí. Mě hubnutí vcelku netáhne (jím pořád jako „prokopnutej“, ale bez problémů, asi díky chůzi, spaluju) , ale sám svobodný běh a ten pocit volného běhu krajinou, to mě přitahuje. Pořídil jsem si nové boty na běhání s tím, že to chci nejen zkusit, ale postupně se dopracovat k delším trasám. Dneska jsem si šel s krokoměrem projít trasu, kterou bych rád běhal. Kopec lesem, po louce, vesnicí… Jenže, když jsem měl za sebou 2.2km, přišel slejvák. Tak jsem to vzal rychle pod stromy. A pak se pozvolna rozběhl z kopce. Prostě nějak se mi běželo samo, mohl za to déšť i ten kopec. Já vím, houby námaha, ale mělo to ohromný efekt: kvůli mokrému povrchu jsem byl nucen dělat kratší kroky, abych z kopce neuklouzl. Dostal jsem se tak nejspíš k tomu, co by se dalo nazvat „tím správným krokem“, kdy jsem měl došlapy jen těsně před úrovní ramen. Po seběhnutí kopce jsem rozehřátý už steným stylem pokračoval i po rovince. Dýchání pravidelné, žádný chvat, pooommmaličku doběhnout k baráku… A tak mám díky dešti a kopci první dva kilometry běhu za sebou. Těším se na další, tentokrát už bez pomoci vrstevnic…

 11. marketa napsal:

  no zacla sem dneska takze snad budu moct i ja rikat beham,problem je jen vydrzet a nenechat p,lice v lese,jen k tomu jezdim na kole a zkousim se naucit na inlinech.uvidime jak to pujde,lesu kolem mam spoustu a vzhledem k tomu ze nemam rada pozornost lidi tak tohle je dobry sport…..pokud u nej vydrzim

 12. Tehir napsal:

  Pokouším se začít s běháním, zatím zvládnu šnečí tempo o délce 2 minut, což není nic moc, ale snažím se. Chtěla jsem se zeptat, jestli při dýchání pusou máte problémy s bolestí čelisti? Když se jen trochu zadýchám, začne mne nehorázně tupě bolet celá sanice a pokud hned nepřestanu,zhoršuje se to a po ukončení běhu vydrží třeba 15 minut. Nemám pocit, že bych měla citlivé zuby, nejdřív bolí kost a pak teprv se to rozleze i do spodních zubů. Čím to může být? A co radíte kromě dýchání nosem (pro změnu chronická rýma, takže s tím si počkám do léta)?

 13. Miki napsal:

  Tehir: Běhej dál. Můžeš samozřejmě navštívit doktora a ten ti třeba řekne přesně proč se to děje, ale já bych běhal dál a rozhodně nečekal na léto. Dýchej pusou a zkoušej to i nosem, případně kombinovaně. Po čase zjistíš, že se ti při běhu sice spustí rýma, kterou se časem naučíš bravurně „odfrknout“, ale jinak budeš v pohodě dýchat nosem. Nemysli na to, příjde to samo, stejně tak jako se ti zvýší postupně i rychlost. Ono se stejně ničím jiným dýchat nedá, než pusou a nebo nosem:-))

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...