Běh jako atletická disciplína

Běh jako atletická disciplína

Není běhání jako běhání. Každý z nás si pod tímto pojmem představí trochu jinou disciplínu či vzdálenost, kterou běžec musí překonat. Ať už při závodění nebo tréninku.

Obecně platí, že délka běhu, kterou běháme při tréninku, nemusí být nikdy jednoznačně určena. Každý si může svůj tréninkový objem, typy tréninků a jejich kilometráž určovat sám dle aktuální formy nebo cílů. Když běháme jen rekreačně a nechceme se účastnit žádných běžeckých akcí a závodů, může nám být jedno, co se tam běhá. Ale běžec, který chce na závodech uspět, musí věnovat dostatek času důkladné přípravě právě pro svou disciplínu, ať už běhá sprinty nebo třeba půlmaraton.

Seznam atletických běžeckých disciplín

Sprinty

 • 100 metrů
 • 200 metrů
 • 400 metrů

Sprinty – překážky

 • 100 metrů překážek – ženy
 • 110 metrů překážek – muži
 • 400 metrů překážek

Sprinty – štafety

 • 4×100 metrů štafety
 • 4×400 metrů štafety

Střední/dlouhé tratě

 • 800 metrů
 • 1 500 metrů
 • 5 000 metrů
 • 10 000 metrů
 • 3000 metrů překážek

Silniční běhy

 • 10 kilometrů *
 • půlmaraton (21,097 kilometrů) *
 • maraton (42,195 kilometrů)

Horské běhy

Přespolní běhy (cross country)

Orientační běhy – individuální i týmové *

Ultra běhy

 • 50 kilometrů *
 • 100 kilometrů *
 • 24 hodin *

V soupisu vycházíme z aktuálního seznamu disciplín Mezinárodní atletické federace IAAF (http://www.iaaf.org/disciplines). Horské běhy, přespolní běhy, orientační běhy, ultra běhy a silniční běhy vyjma maratonu nejsou součástí programu letních olympijských her ani mistrovství světa v atletice, přesto patří k důležitým běžeckým disciplínám. V seznamu jsou tyto běhy vyznačeny hvězdičkou.

žena, běhání, dráha, startovní bloky

Jakou disciplínu máte nejraději, na kterou se připravujete?

Není složité po zběžné analýze jakékoliv termínovky s běžeckými závody pro širokou veřejnost vypozorovat, že nejčastěji se na závodech běhají silniční běhy a běhy přespolní. Tedy disciplíny zcela mimo atletický ovál.

Například sprinty zůstávají zcela doménou výkonnostního vrcholového sportu. Co si budeme namlouvat, většina z nás sprint nedělá a lákají nás spíše delší vzdálenosti. Není to však škoda, že neexistují žádné sprinterské závody, v nichž by i hobíci poměřovali svou rychlost a výbušnost? Jistě je to zajímavá myšlenka. Kdyby se na takových akcích běhaly rozběhy, semifinále, finále podle věkových kategorií, mohla by to být docela zábava :-).

Střední tratě jsou už přece jen častější a zajímavější, i tak bývají opět doménou spíše výkonnostních běžců. Při přípravě na tyto tratě musí běžec absolvovat tréninky na delší vzdálenosti a naběhávat objem. Aby se mohl postupně zlepšovat, hlavně rychlostně, musí se také částečně věnovat sprintům.

Zatímco obliba závodů na dlouhé tratě zcela převládá. Běžecká příprava na tyto závody se značně liší podle toho, zda se jedná o půlmaraton nebo maraton, a bývá hodně dlouhá. V případě, že se běžec chce ve výsledkové listině umístit vysoko i mezi rekreačními sportovci, i hodně náročná. Běžec musí věnovat třeba desítku let na to, aby mohl pomýšlet na slušné umístění v závodech. A i to se samozřejmě někdy nedaří, ale nemůžeme přece hned myslet na olympijskou medaili :-). Když jsme například na stém místě na závodech z tisíců zúčastněných, to je také přece velký úspěch. Člověk musí být vděčný i za to, radovat se a hledat další motivaci. A propo, u rekreačního běhání by mělo jít v prvé řadě o radost z pohybu na čerstvém vzduchu v přírodě, o posílení těla i ducha. Oproti těmto aspektům se umístnění v běžeckých závodech jeví jako ne tolik podstatné.

Máte chuť si zaběhnout nějaký závod?

Pak dbejte na důslednou přípravu. Podle míry Vaší kondice a vytyčených cílů byste měli trochu přitvrdit ve vašem běžeckém plánu.

Pokud jste úplný začátečník, vhodný je třeba závod na 5 km blízko vašeho bydliště. Zjistěte si, kdy nějaký bude startovat třeba v naší termínovce závodů a začněte s pořádnou přípravou.

Potřebujete více informací, rad a tipů k běžeckému tréninku na různé tratě? Této problematice se pravidelně věnujeme v rubrice Běžecký trénink.

Poprvé publikováno: 30. 3. 2008

Napsat komentář – 7 komentářů

Běh jako atletická disciplína – 7 komentářů

 1. Makys napsal:

  Ahojky, rada bych zkusila hobby zavod na 3km v praze. Beham zhruba tyden 🙂 (6xtydne). Zavod je 15.4.. Nevim ale za kolik bych mela 3km ubehnout? Vim ze to neni zadna dalka, ale i tak je to motivace. Dekuji za kazdou radu

  • brezinava napsal:

   Ahoj 🙂

   Tvoje otázka je podle mě špatně položena, protože jen ty sama musíš vědět za kolik jsi schopna tuto vzdálenost uběhnout. Zkus si ji zaběhnout tak, aby jsi běžela ve svém tempu –> motivaci máš v tom tento čas stále snižovat a o to podle mě jde 🙂

   Klidně do toho závodu jdi, byla by škoda to nezkusit 😉

  • karolína napsal:

   Podle mě nemá cenu se srovnávat a běhat jako blázen, najdi si své tempo a toho se drž.

  • lidka napsal:

   Tak ono se dá těžko říci za kolik to uběhnout :-). Pro nás ve škole to například bylo 12 minut, tedy Cooperův běh. Kde jsme měli dáno, že za 12 minut musíme uběhnout minimálně 3 km, no 🙂

 2. Bombos3 napsal:

  Zvolení správné taktiky pro běh na 1500m

  Dobrý večer,
  Jsem 172 cm vysoký a vážím cca 85 Kg, kondice je, ehm, špatná. Nemám problém nachodit několik kilometrů svižnou chůzí ovšem i poměrně krátký běh mne odrovná. Běhání se běžně nevěnuji a jde mi pouze o to, jak zaběhnout co možná nejlépe 1500 m (škola). Minule jsme běhali 400 m a měl jsem čas 1:27. což považuji za skvělý výsledek (dal jsem do toho maximum). Protože běh na 1500 m vyžaduje taktiku a určitě má svá pravidla, jež významně ovlivní výsledek, tak bych vás chtěl požádat o tipy, rady, zkušenosti. Moc mi to pomůže.
  Bohužel nemám čas ani chuť trénovat, takže jde de facto o maximální využití mého bídného potenciálu.

  Moc děkuji

  • Bombos3 napsal:

   Tak jsem nakonec zaběhl 7:30, což považuji za dobré.

  • silacek napsal:

   Tak bez tréningu se asi moc zlepšení očekávat nedá. Jinak pro vytrvalostní běhy se doporučuje stanovit si nějaký ten plán. Ideální je si rozdělit trasu do bloků a ty běžet v určitém tempu (stanovená tepová frekvence). Z toho základního bych jinak nepodcenit odpočinek, rozcvičení. Možná trochu shodit 85 mi přijde na 172 krapínko navíc.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »