Od kdy je běžec běžcem?

Od kdy je běžec běžcem?

Tato otázka se může zdát možná úsměvná, vždyť každý je přece běžec, pokud běhá. V tomto článku však naznačím, že označení „běžec“ na sebe může brát spoustu podob a kde kdo s tímto pojmem operuje ve zcela odlišném kontextu a dává mu jiný význam.

Osobně jsem toho názoru, že za běžce lze považovat každého, kdo se po několik měsíců za sebou (ideálně let) věnuje běhání pravidelně, tedy několik dnů v týdnu. Nezáleží však na tom, jestli běhá každý den, obden nebo jestli se dostane do svých běžeckých bot dvakrát či třikrát za týden. Stěžejní je to, že běhání pokládá za neoddělitelnou součást svého volného času či životního stylu, a opravdu soustavně se mu věnuje. (V případě nějakého delšího výpadku vlivem zranění, nemoci atd. samozřejmě běžec o svůj „status“ nepřichází, to jen pro upřesnění). V tomto případě podle mého názoru dává smysl „běžce“ takto definovat, i když někdo bude polemizovat, že běžec je každý člověk, který právě běhá, a bude mít také pravdu.

Setkáte se však i s takovým pohledem, že běžec je běžcem až ve chvíli, kdy absolvuje nějaký závod – půlmaraton, maraton a podobně. S tím však nesouhlasím, protože rekreační běhání není v prvé řadě o závodech. Takže stejným „plnohodnotným“ běžcem může být i ten, který za své mnohaleté pravidelné běhání žádný závod nikdy neabsolvoval. Že až závod dělá běžce běžcem asi vymyslela nějaká parta marketérů připravující velké běžecké akce :-).

Hezké je také zamyslet se nad tím, kdy o běžci spíše nemůžeme mluvit. Nabízí se protipól k onomu pravidelnému tréninku, tedy když má naprostou nepravidelnost a sporadičnost v tréninku. Myslím tím například sportovce, který vyběhne jednou za měsíc, a možná ani to ne. Takový sportovec se za běžce snad ani sám nepovažuje. Sice by mohl, ale v tomto případě to pozbývá smyslu.

No a pak je tady další skupina běžců, jež se stydí za to si tak říkat. Znáte to určitě ze svého běžeckého okolí. Nějaký Pepa říká nějakému Jardovi: „Já nejsem žádnej běžec, vždyť ty časy co běhám nemají s během nic společnýho“ a další řečičky. To je ale další neporozumění, protože ať už běháte na závodech či ne, máte pět kilometrů pod dvacet minut nebo pod čtyřicet minut, když běháte pouze pro účely rekreace a nabytí kondice (odtud rekreační sport), je úplně lhostejno jaké časy máte. Prostě jste běžec, smiřte se s tím a basta :-).

A na závěr, „běžec“ je zkrátka pouhé slovní označení, a tak můžeme mít zákonitě více významů podle toho, jak si to každý z nás interpretuje. Cílem tohoto článku však bylo poukázat na fakt, že „běžcem“ se člověk v žádném případě nestává až po jakémsi rituálu (tedy absolvování závodu). Běžec se stává běžcem naopak tím, že si nazuje své trepky a vyběhne vstříc dalším běžeckým zážitkům kdekoliv na světě.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Jak na hubnutí běháním
17. 02. 2020 / Nejnovější reakce: Pavel

Ahoj Jirko, myslím, že na to ten stahovák nemá vůbec vliv. Jak dlou...

Jak na hubnutí běháním
02. 01. 2020 / Nejnovější reakce: jirkah

Dobry den. Mam mozna hloupy dotaz. Beham dvakrat tydne 20km a nedari s...

Jaká sluchátka na běhání?
16. 05. 2019 / Nejnovější reakce: Ali

Tak nakonec jsem koupila sluchátka lamax beat prime. Kdyby někdo sháně...

Nejnovější témata

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Motivace k běhu
16. 5. 2015 / Založil: miquel.jacquel

Ahoj všem, začal jsem běhat 11. 5. a chtěl bych se podělit s...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...