Důležitá „rozcvička“ a strečink po výkonu

Důležitá "rozcvička" a strečink po výkonu

Důležitost správného zahřátí a „rozcvičky“ organismu

Význam zahřátí a rozcvičky je nenahraditelný, měly by se provádět před každým výkonem a dostatečně dlouhou dobu, i když je tato nezanedbatelná součást běhání opomíjená. Správné rozcvičení připraví organismus na danou zátěž a zahřeje ho. Díky vhodnému protažení svalů je potom riziko zranění (natažení či natrhnutí svalu) minimální.

V zásadě by správnou rozcvičku měly tvořit 2 části. Ta první by měla sloužit hlavně k zahřátí organismu. Pojmenujeme ji jako část zahřívací. Nejvhodnější by byla rychlá chůze nebo pomalý běh o délce 5-10 min. Zvláště důležitá je tato část v chladnu nebo v zimních měsících, v létě ji můžeme vynechat, ale doporučuji ji provést. Tuto část můžete zahrnout do klasického běžeckého tréninku, ale zkrátka první 2 kilometry poběžíte pomaleji a budete spíše klusat.

Když je tělo trochu zahřáté, může se přistoupit k protahovacím cvičením. Tato cvičení protahují, ale zároveň i uvolňují svaly a připravují je na výkon. V této fázi před během se však nejedná o zcela typický „kvalitní“ strečink, je třeba spíše jen lehce protáhnout svaly. Toto protahování může trvat po uběhnutí prvních 5 -10 min také přibližně 5 – 10 min podle toho, jaký typ tréninku máte před sebou a kolik kilometrů plánujete uběhnout.

Jednotlivé cviky provádějte cca 10 až 15 sekund dlouhé. Neprovádějte je trhavě, napětí v jednotlivých svalech musí vzrůstat zvolna. Je lepší jednotlivé protahovací cviky opakovat 2x (ve dvou sériích).

Strečink

Skutečný strečink a kvalitní protažení by mělo však následovat až po doběhnutí, cca 20 – 30 min po výkonu. Svaly jsou maximálně prokrvené a okysličené a dochází postupně k regenerační fázi. V této fázi je nutno svaly „přesvědčit“ o tom, že nehodláte trpět, aby byly zkráceny.

Cílem je protažení zkráceného svalstva a zároveň prevence proti různým zraněním a předcházení bolestí. Strečinkem si lze vybudovat také „sílu“ ve svalech a proto můžeme snášet větší objemy tréninků a můžeme se stát více ohebnějšími díky „elastičnosti“ svalů. Správný strečink po běhání umožňuje také lepší celkovou regeneraci nejen svalů, ale i celého organismu.

Výborný doplněk ke strečinku je švihadlo. Můžete si po výkonu přes něj chvíli zaskákat a také si pomáhat při protahování nohou, když ležíte na zádech.

Proč protahování?

  • protahování snižuje riziko zranění
  • zmenšuje napětí ve svalech
  • zvyšuje kloubní pohyblivost
  • zlepšuje pružnost svalů
  • může být klíčové pro správné držení těla
  • pomáhá prodlužovat zkrácená svalová bříška

Před běháním (ale již po rozehřátí 5 -10 min klusem) bychom se tedy měli lehce protáhnout 5 – 10 min a po doběhu alespoň 10 min. Cviky se mají provádět plynule a nesmějí vyvolávat bolest. Na cviky se musíme soustředit a to na právě protahovanou část a dýchat zcela přirozeně.

Je vhodné cviky opakovat, přičemž v oblasti zvýšeného napětí setrváme 10-15 sekund (je možno i více), potom uvolníme a cvik ještě jednou opakujeme. Postupem času bude docházet ke zvětšení pohybového rozsahu. Cviky provádějte bez zbytečných švihů a rychlých pohybů.

Zásobník cviků

Zde je pár jednoduchých cviků, které můžete použít ve vaší individuální rozcvičce. Bude uvedeno jen pár cviků, ostatní přibudou později do jiných článků.

Přední strana stehna

Postavte se vzpříma, jednu nohu v koleně mírně pokrčte a další nohu jednou rukou přitahujte k hýždím (noha se hýždí nesmí dotýkat a obě stehna musí být ve stejné poloze). Setrvejte 10-15 sekund, poté nohy vystřídejte a ještě jednou celou sérii opakujte.

Metronomy

Lehněte si na záda, upažte a nohy zvedněte je do vzduchu. Poté pomalým pohybem obě končetiny spouštíme na pravou a levou stranu přičemž hlavou otáčíme vždycky na opačnou stranu než jsou nohy. Obě končetiny nikdy nepokládáme úplně na zem.

Kloubová ohyblivost

Postavte se vzpříma, předkloňte se a prsty na rukou se dotýkejte nohou nebo zadní strany lýtek.

Od tohoto dne budou přibývat další cviky vhodné k rozcvičce před a po běhání. Budou se nacházet pokaždé v samostatném článku.

Strečink bychom měli dělat v zásadě každý den a to bez ohledu na věk nebo celkovou pohyblivost. Nezapomeňte se před každým běháním zlehka rozcvičit a to samé udělat i po skončení běhání. Docílíte tím prodloužení zkrácených svalů, větší kloubní pohyblivost a úspěšně předejdete zdravotním rizikům.

Původní článek publikován 4.6.2008

Běhejte na běžeckém pásu kdykoliv z pohodlí domova.

Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...