Diskuze: Bolest v koleni

Ahoj, jsem v běhu začátečník, zatím jsem byla běhat jen párkrát. Ale pokaždé mě pak bolí kolena, zvlášť, když si mám třeba dřepnout. Nevím, jestli se třeba nepřetěžuju, kondičku docela mám z kola a spinningu, takže jsem vždy běžela rovnou 40 minut v kuse a pak výklus (a před během samozřejmě rozcvička). Ale nevím, jestli to třeba není způsobeno špatným rozvržením, přetěžováním, a nebo jestli to je zdravotní problém…

Díky.

Reakce fv-admin:

Ahoj, běh je přeci jenom jiný druh pohybu než cyklistika nebo spinning a kolena jsou pochopitelně víc namáhána. Bolet by však neměla, na to mají právo jen stehenní a lýtkové svaly (když se s běháním začíná, později je to OK). Příčin to může mít hned několik. Pokud běháš teprve chvíli, sniž svůj čas běhání a rozvrhni si to třeba takto: 5 min rozehřátí + 25-30 min „normální běh“ + 10 min rozklusání na konci.
Další možnost je běhání na tvrdém povrchu. Běháš po asfaltu? Nebo na lesní cestě?
Další příčinou může být špatná obuv. Máš kvalitní běžecké boty? Jakou značku a model?
Ještě jedna věc. Spíš než rozcvička na začátku je důležitější protažení (strečink) po běhu. Odborníci doporučují 25–30min po běhu, ne dřív. Zařaď do svého protahování více cviků na kolena, určitě si nějaká vybavíš. Třeba známé předklonění a dotknutí se prsty rukou nohou. Určitě neprohloupíš pokud si koupíš nějakou knížku protahovacích cviků, většinou tam jsou výborně vysvětleny i s fotkami.

25. 8. 2008 / Diskuze / Autor: sebrlovna

Hodnotit

(Zatím žádné hodnocení)
Loading...

Bolest v koleni – 8 komentářů

 1. barcelona napsal:

  Tohle bych jednoznačně přičetl přetížení kolen, a být tebou už bych vytáčel číslo k ortopedovi + zakoupil kloubní výživu – doporučuji Geladrink Fast 2 balení

 2. Gastronaut napsal:

  Ahoj co děláte když vás bolí kolena?Používáte nějaké ortézy,obunadla,bandáže apod. při běhu?Dík za případné reakce

 3. zdenicka113 napsal:

  Já myslím, že je dobré v tomto případě používat bandáže nebo tejpy a neběhat tak moc. Trochu zmírnit a zbytečně to tělo ještě více nezatěžovat.

 4. MiraB napsal:

  Ahoj,
  jsem na tom jako „sebrlovna“. Začínám běhat a mám za sebou asi 3 měsíce. 1x týdně (opakování kombinace chůze běh – 2/3 minuty) dám cca 6km za 35min. Boty (NIKE DUAL FUSION ST 2) jsem si koupil asi před měsícem. Běhám především po asfaltu. Poslední asi 3 týdny mě bolí kolena – tedy hlavně pravé z vnitří strany. Koupil jsem si COLAFIT a doufal, že to nejak rozběhám. Včera jsem skoro nedoběhnul a dnes se mi i špatně chodí. Teď nevím co dělat – přestat na nějaký čas, snížit dávku, doplnit nějak výživu, koupit si jiné boty nebo jít k doktorovi?

  Díky za radu

 5. Mirabelka napsal:

  Ahoj všem,
  pokusím se obnovit toto téma… Před nedávnem jsem začala běhat. Po posledním běhu mě ale rozbolela kolena a kyčle, takže se mi teď špatně chodí a nedokážu si představit, že bych měla opět vyběhnout. Obecně se řídím radami tady na behame.cz, které mi hodně pomohly, ale musím se přiznat, že nemám vyloženě běžecké boty, ale boty určené na fitnes, které jsem měla doma. Říkala jsem si, že ve fitku se také běhá a skáče, takže by mohly být vyhovující. Chtěla bych tímto poprosit zkušenější běžce o jejich názor, zda jsou moje bolesti způsobeny nevhodnou obuví. Běhání se rozhodně vzdát nechci, protože se mi velmi líbí, takže budu ráda za jakékoli typy. Předem všem děkuji za případné reakce.

  • Otto Zemek napsal:

   Ahoj Mirabelko, s běháním jsem začal trochu loni, vážně až letos – po čtyřicítce, a tak mám začátky v živé paměti. Bolesti kolen, kyčlí, holení, zadku, ani jsem netušil, kolik těch bolavých míst může být. Bolelo to tak, že jsem třeba 3 týdny nemohl pořádně chodit, natož běhat.

   Chce to: Běžecké boty vhodné pro tvoji nohu, k výběru bot existuje spousta rad na webu, je dobré udělat si diagnostiku došlapu a koupit boty podle toho a taky aby ti prostě seděly, v dobrých obchodech jich můžeš zkusit desítky takže je z čeho vybírat.

   A hlavně, kilometráž zvyšovat velmi pomalu, max o 10 % z měsíce na měsíc, čili pokud první měsíc běháš 3 * týdně 3 km, to je 36 km, další měsíc dát max 40 km, a ne 70.

   Dobrá zpráva je, že si tělo zvykne a po roce budeš moct běhat cokoliv se ti zamane, ale těmi začátky se musíš prokousávat opravdu pomalu.

   Teď běhám měsíčně 200 – 250 km, závodím na 10 km, půlmaraton, o víkendu jsem běžel přes kopce 31 km z Prahy do Berouna, nic mě nebolí.

   Chce to trpělivost. A když máš bolesti, radší pár týdnů dej pauzu a začni pomalu znovu.

 6. balounka napsal:

  Ahoj, nevím jestli to tu už nepadlo, ale myslím že nejlepší by bylo pořídit si opravdu dobré boty na běhání. Dbát na to, aby člověk dopadal zlehka a potom, sekundárně, je dobrá podpora v podobě kinezio tejpů :-). Já jsem tuhle techniku odhalila teprve nedávno a celkem mě nadchla, tak třeba vám pomůže, je to spíš léčebná metoda, takže klouby nemají tendenci slábnout, jako třeba když jsou zabandážované nebo jako když nosíte ortézu. Jednou jsem si v posilovně udělala něco s kolenem a doteď mě trochu pobolívá. Jinak ještě jedna možnost je obrátit se na fyzioterapeuta aby vám sdělil, proč vás vlastně kolena bolí 🙂 .

 7. sladekz napsal:

  ahojky, pkud tě bolí kolena je více než pravděpodobné, že jsou přetežovány a to nárazy, při kontaktu – dopadu nohy se zemí je ta hmotnost mnohem vyšší než když budeš stát zkus se postavit na váhu a potom na ni jen tak šlápni jako při běhu a uvidíš jak se ručička protočí. I přesto že kontakt se zemí můžeš mít jen několik desetin vteřiny je to pro tvá kolena stále moc.
  To že jsi provozoval spinning to je fajn máš dobrou kondičku, ale tvá kolena nebyla zatěžována hmotností jak jsem uvedl v předchozím případě. Potom bolí stehna, lítka kolena, kyčle aj… patrie.
  Doporučuji: Vyběhni si s kamarádem(kou) a nech si natočit video třeba mobilem jak běžíš. Poté si doma zpomaleně pust na PC svou techniku běhu a sleduj jakým způsobem tlumíš nárazy(otřesy) při kontaktu se zemí. Může to být například dopadem na patu.
  Postav se rovně (naboso přeed zrcadlo): lehce ohni kolena, drž se vzpřímeně (kotník – kyčel – ramena) v rovině – bez jakéhokoliv násilí, jedno nohu ohni v koleni pod kyčel, předkloň se lehce vpřed začneš padat, v ten moment je čas pro podporu to je starost nohy ohnuté v koleni a zvednuté, při podpoře (dopadu) nohu nesuň vpřed jen ji nech dopadnout samotnou tak aby jsi nespadl. Neměl by jsi dopadnout na patu ale na střední část – přední část chodidla. Kolena musí být stále mírně ohnutá, krátký krok a sám si všimeš, že dopad tlumíš v místě kontaktu se zemí a v koleni. Hlavně nehýbat kyčlí (kde se nachází tvůj tzv.Body mass ceter). Podstatné také je držet stále linii kotníků – kyčle a ramen. Při běhu nech veškerou práci na nohou a uvolni se, nepomáhej si kotníky.Vím je to těžké ale dá se to naučit i když se to zdá banální. Při běhu se snaž používat jen hamstringy a nezapojuj jiné svalové partie ušetříš tím nejen své klouby ale snížiš spotřebu kyslíku pro vyživování dalších svalů, které při běhu nepotřebuješ. Nohy zevdej pod kyčel nesuň je před sebe (snaž se využít elasticity šlach a hamstringů). Dobře se to dá natrénovat například na švihadle. Jen ne paty!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Další témata v diskuzi

10. 3. 2021 / Založil: LaPeregrina

Potřebovala bych poradit s běháním v bahnitém terénu a výběrem bot. Běhám dlouhé roky, ale vždy jsem běhala především po asfaltovém povrchu nebo zpevněných cestách. Před časem jsem se přestěhovala, mám teď k dispozici spoustu krásných tras v přírodě a konečně možnost běhat po měkkém. Jenže má to i...

Nejnovější reakce:

23. 03. 2021 / Petr
Ahoj, já ěhám smíšené cesty v okolí Olomouce a používám goretexové LaSportivy-Kaptiva za r...

10. 03. 2021 / fv-admin
Běh v blátě může být opravdu nepříjemný, docela vás chápu. Nenechte se tím ale odradit a p...

20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal nedávno trápit. Od útlého věku se věnuji fotbalu, ke kterému jsem mimojiné přidal před cca osmi lety i běhání. Běhám poměrně pravidelně, v poslední době okolo 30km týdně, v tempech okolo 4:30/km, u kratších běhů spíše ke 4:00. Při několika posledních...

Nejnovější reakce:

1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty teď, v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené. Nejsem úplný začátečník s běháním, ale s nákupem dobrých bot ano. Začala jsem běhat na rodičovské, kdy jsem si nemohla dovolit koupit kvalitní boty. Teď se mi povedlo nějakou korunu...

Nejnovější reakce:

2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat rytmus. Běháme vcelku čerstvě, chvíli jsme běhali v létě, pak na podzim než nás skolila nemoc, ale teprve od nového roku pravidelně dvakrát týdně. Já jsem spíš jogger, nemám výdrž, tepovka na infarkt, když běžím dlouho v kuse, takže běhám pomalu a...

Nejnovější reakce:

03. 05. 2016 / Ali
Ahoj :-) možná jsi už mezitím přítele s fyzičkou dohnala, ale jestli né tak mám jeden tip....

16. 5. 2015 / Založil: miquel.jacquel

Ahoj všem, začal jsem běhat 11. 5. a chtěl bych se podělit s ostatními běžci o pocitech, trablech, radostech při běhání a po něm. Nikde jsem žádný pokec nenašel, tak píšu a zkouším to tu. Snad se někdo přidá. Poprvé jsem byl běhat před cca 15 lety s kamarádem a poprvé jsme dali 10 km. Pak jsem byl asi 5x a...

Nejnovější reakce:

14. 07. 2015 / Nataliaa
Ahoj ve spolek, začala jsem běhat poměrně nedávno... zprvu se jednalo spíše o rychlochůzi ...

14. 07. 2015 / Ali
Nějak tu ta diskuze utichla :-) běžci se zdraví! A jestli se to vytrácí, tak to udržte, pr...

16. 11. 2013 / Založil: Akam

Ahoj všem, začal jsem před měsícem trochu běhat, hodně mě to chytlo, ale po cca 14 dnech mě začalo bolet koleno, ale hlavně mě otekly oba kotníky, hlavně na vnitřních stranách. Bolest je dost silná, pajdám jak Žofré a o běhánísi můžu nechat jen zdát. Kotníky teď leduji a mažu Voltarenem. Je mi 36 let, dřív...

Nejnovější reakce:

14. 12. 2013 / sladekz
čauky Žofré, před během ze zahřej: klusání na místě, při vlastním běhu: postav se na sta...

25. 11. 2013 / balounka
Ahoj, já sice nejsem jedna ze zkušenějších, ale teď nedávno jsem na jednom serveru četla ...

24. 9. 2013 / Založil: chandler

(Snad to v názvu skloňuji správně.) Zdravím, začal jsem běhat asi před 3 týdny a od té doby běhám pravidelně asi 5-6x týdně, kromě 3-4 denní pauzy, kde jsem to časově nezvládal. Zatím stále kombinuji běh a chůzi. Začínal jsem na trase cca 1,5 km a postupně zvyšoval na současných cca 4,5 km, současně s tím se...

Nejnovější reakce:

02. 12. 2013 / sladekz
ahoj, těmito problémy jsem také trpěl. Vcelku ale jen krátkodobě zabíraly cviky jako např...

30. 09. 2013 / Valheru_KOKr
Doporučuji hlídat si LIDL. Mají pulsmetr od Crivitu za málo peněz hodně muziky 350Kč není...

20. 8. 2013 / Založil: Bilbuska

Ahojte, s běháním jsem začala cca před 3 měsíci. Běhám převážně každý den ráno 25–45 minut. Trápily mě přebytečné tuky, a tak jsem se jich chtěla zbavit. 🙂 Dietoložka mi řekla, že mám tuky pod průměrem, ale zato moc svalové hmoty. Měřím 167 cm a vážím 67 kg. Máte někdo zkušenosti se zbavováním...

Nejnovější reakce:

24. 07. 2014 / jenny
Ahoj, Tento problém u sebe pozoruji také a nejsem z toho nadšená. Kdyby jste měl někdo ra...

31. 03. 2014 / syas
Zdravím, jsem naprostý začátečník, běhám asi 3. týden 3-4x týdně, zatím stále jakýmsi indi...

17. 5. 2013 / Založil: silacek

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jakou mobilní aplikaci pro běhání jste vyzkoušeli, případně jestli nějakou používáte nebo se spokojíte s nějakým sporttestrem? Já vyzkoušel Runkeeper a oblíbil si Runtastic, ten je hodně promakaný, nicméně mi vadí, že musím mít mobil… Je to těžký a dobíjet tomu pořád...

Nejnovější reakce:

13. 07. 2020 / Martin
Ahoj, já používám endomondo ale asi spíš jen ze zvyku. Taky používám Shealth od samsungu a...

25. 06. 2020 / Hanna
Aplikaci mám taky. Je suprová... Řekla bych jedna z nejlepších. Jinak já jsem si ještě na ...

12. 5. 2013 / Založil: martinujec

Ahoj. Chci se zeptat, kam s pitím a ostatními věcmi (mobil, peněženka, klíče). Chápu, že pokud běhám 30 minut, nepotřebuji mít pití u sebe a mobil už vůbec. Ale doklady a klíče snad musím. To mám i při 30 minutovém běhání v parku běhat s batohem nebo ledvinkou? Nehledě na to, že je to...

Nejnovější reakce:

02. 12. 2013 / sladekz
je to docela jednoduchý, pořiďte si "CAMEL BACK" skvělá věcička kromě pití tam dam šrajtof...

25. 11. 2013 / balounka
Ahoj, já většinou běhám v legínách a sportovním nátělníku, když se ochladí jako teď, tak m...

Závody »