7 tipů, jak posilovat imunitu během zimního období

Během chladnější části roku je naše tělo mnohem náchylnější k různým onemocněním, ať už jde o chřipku, angínu, nebo třeba COVID-19. Je to jednak díky tomu, že viry a bakterie se zpravidla v chladnějším a vlhčím vzduchu snáze šíří, kromě toho ale do hry často vstupuje oslabená obranyschopnost. Proto přinášíme 7 tipů, jak o imunitu během zimy pečovat.

Zdroj: diana-company.cz

Zdroj: diana-company.cz

1) Jezte zeleninu a ovoce

Doslova na každém rohu dnes najdete obchod, který je po celý rok dokonale zásobován alespoň základními druhy ovoce a zeleniny. Je proto doslova hřích toho nevyužít. Ovoce a zelenina jsou skvělým zdrojem vitaminů a minerálů, které naše tělo pro správnou funkci nezbytně potřebuje. Na cesty si zase vezměte sušené ovoce. Sušené plody můžete během celého dne ujídat například na lyžích nebo při procházce. Kromě vitaminů a minerálů doplníte i energii.

2) Otužujte se

Dalším způsobem, jak posílit imunitu a výrazně snížit riziko onemocnění během zimy, je otužování. Pozor ovšem na to, že pokud se začnete otužovat až s příchodem zimy, pravděpodobně už bude pozdě. Začněte proto s otužováním již v létě, abyste byli na chladné dny připraveni dříve, než vůbec přijdou. Častou chybou také je, že lidé v zimě s otužováním přestanou. Na své otužilosti byste měli pracovat celoročně, tedy i během zimy.

3) Pravidelný sport

Sportování naše tělo zoceluje, stává se silnějším. Kromě svalů to platí i o imunitě. Tělo, které je pravidelně vystavováno přiměřeně náročné fyzické aktivitě, prostě funguje lépe. Opět platí, že v zimě byste neměli s cvičením přestávat. Netroufáte-li si na venkovní sporty, přesuňte se během této části roku do vnitřních prostor, nabídka je dodatečně široká, aby si každý vybral.

4) Nepodceňujte spánek

Spánek a odpočinek musí být podobně jako pravidelná aktivita každodenní součástí našich životů. Vysílené tělo znamená i horší obranyschopnost. Chcete-li tedy, aby se tělo všem virům a bakteriím ubránilo, i tento bod si zařaďte na seznam.

5) Sluňte se, kdykoli je to možné

Slunečných dnů nebývá v zimě mnoho, slunce navíc svítí poměrně krátkou dobu i během dnů, kdy máme štěstí na jasnou oblohu. Máte-li tedy možnost, využijte těchto relativně vzácných chvilek a snažte se sluneční paprsky pochytat. Kromě dobré nálady podpoříte i tvorbu vitaminu D, který je pro imunitu důležitý.

6) Zkuste i probiotika

Už jste slyšeli poučku o tom, že imunita sídlí ve střevech? Proto také platí, že zdravá střeva rovná se zdravá imunita. Pečujte tedy kromě zdravé a vyvážené stravy o svá střeva i pravidelným vyprazdňováním. Pomohou vám k tomu i probiotika ve formě doplňků stravy, která pomohou ve vašich střevech nastolit rovnováhu.

7) Vyhýbejte se stresu

I když budete dodržovat všechny výše zmíněné body, nebude vám to příliš platné, jste-li ve stresu. Právě stres je totiž možná vůbec největším strašákem, pokud jde o imunitu. Dlouhodobý stres ochromuje imunitu a naše tělo se stává k nemocem náchylnější.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »