Zvláště v tomto ročním období, kdy na nás působí různé vnější vlivy, je imunita našeho organismu velmi důležitá. To, jakou máme imunitu, totiž nesmírně ovlivňuje naši náchylnost k infekčně přenositelným onemocněním. A pokud již onemocníme, stav naší imunity také zásadně ovlivňuje to, jaký průběh u nás nemoc bude mít.
Jaký je stav naší imunity je o to zásadnější v době chřipkových epidemií a v současné době i v případě epidemie koronaviru. Kvůli nákaze desítek obyvatelů ČR vláda vyhlásila 10. 3. 2020 mimořádná opatření, která nařizují od 11. března 2020 zákaz konání hromadných akcí nad 100 osob, uzavření základních, středních a vysokých škol, kontroly příznaků infekčního onemocnění u osob na státních hranicích a další opatření (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Epidemie_koronaviru_SARS-CoV-2_v_%C4%8Cesku). V kontextu Evropy je nejvíce postiženou zemí koronavirem Itálie, dále Německo a Rakousko. Tyto země zavádějí podobná a v některých případech i přísnější opatření také.
Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti škodlivým látkám, pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního.
V užším slova smyslu znamená naprostou odolnost organismu proti chorobě (imunní organismus). U takto pojaté imunity rozlišujeme přirozenou imunitu a imunitu získanou.
Díky tzv. přirozené imunitě nemůže být organismus daného druhu, skupiny nebo vývojového stadia určitým typem nemoci vůbec napaden. Nejčastěji tato imunita vychází ze specifické vlastnosti nebo přirozenosti daného druhu. Příkladem může být odolnost většiny ptáků proti mnoha chorobám člověka. Protože je přirozená teplota ptáků kolem 40 stupňů Celsia, neumožňuje původcům těchto chorob dostatečně efektivní množení.
Mimo přirozenou imunitu pak rozlišujeme i imunitu získanou, která je vždy zaměřena proti určité nemoci. Tu také nejčastěji dělíme na dvě skupiny:
Vzhledem k tomu, že koronavirus, přesněji jeho typ COVID-19, který momentálně způsobuje většinu potíží, je virem zcela novým, se kterým se nikdo předtím nedostal do styku, bude v tomto případě organismus usilovat o imunitu získanou.
Pokud cítíte, že je váš imunitní systém oslaben, je vhodné:
Je jasné, že některým nemocem nezabráníte jen ranním cvičením či zdravou výživou. Můžete dodržovat veškerá doporučení, ale i přesto někdy něco „chytnete“. Pak je důležité dostatek času věnovat samotnému léčení, nemoc nepřecházet, zpomalit, dbát rad lékařů.
11. 3. 2020 / Zdraví a výživa / Autor: fv-admin
Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin
Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin
Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin
Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10
Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq
Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie
Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina
Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona
Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market