Když chřipka útočí…

Toto není název žádného akčního sci-fi thrilleru, ale jedná se o článek, ve kterém bude, v hlavní roli, vystupovat poměrně běžná, i když nebezpečná virová nemoc.

Chřipka

Je to vysoce nakažlivá nemoc způsobena RNA virem, pro její šíření jsou ideální velká města. Pokud vás někdo nakazí, můžete onemocnět během 1–3 dnů. Rychle se šíří i světem v sezónních epidemiích. Chřipka má hlavní výskyt v zimě, a protože severní a jižní polokoule mají zimu v různém čase v roce, existují každý rok dvě chřipkové sezóny. Primární genetické změny ve viru způsobily ve 20. století 3 chřipkové epidemie, nebo dokonce pandemie, kterým podlehly milióny lidí.

Anglický název chřipky – influenza (zkracováno na flu) pochází ze staré lékařské víry v nepříznivé astrologické vlivy – influences jako příčiny nemoci.

Za její původ může výše zmíněný virus, který neustále mutuje. Na klasickou chřipku si tělo dokáže vyrobit protilátky, avšak když přijde nová varianta viru, tyto protilátky nepůsobí a organismus je bezbranný.

Historie

Ve 20. století bylo zaznamenáno několik větších epidemií chřipky. Nejznámější a nejvíc smrtelná byla pandemie Španělské chřipky (chřipka typu A, kmen H1N1), která trvala od roku 1918 do 1919, podlehlo jí zřejmě víc lidí než padlo v 1. světové válce. Větší chřipková epidemie byly v roce 1957 Asijská chřipka (typ A, kmen H2N2) a v roce 1968 Hongkongská chřipka (typ A, kmen H3N2).

Typy

Existují 3 základní typy chřipkových virů:

 • Chřipkové viry A infikující savce a ptáky
 • Chřipkové viry B infikující jen lidi
 • Chřipkové viry C infikující lidi a prasata

Typ A chřipkového viru je typ nejvíc způsobující epidemie a pandemie. Je to proto, že chřipkové viry A mohou podstoupit výraznou antigenovou změnu a jednak najít nový imunitní cíl u citlivých lidí, jednak svou změnou zcela znehodnotit imunizaci předchozími infekcemi. Populace je obvykle víc odolná proti chřipkám typu B a C, protože tyto typy nemají takovou schopnost mutací a rekombinací a případný antigenový posun je obvykle nepatrný. To má též za následek, že člověk s nenarušeným imunitním systémem zpravidla může onemocnět viry typu B či C jen jednou za život.

Variabilita a rekombinace

U virů typu A se kromě vysoké mutagenity vyskytuje i nebezpečná možnost rekombinace: pokud dva různé subtypy viru napadnou tutéž buňku, mohou si prohodit část DNA a vytvořit radikálně odlišný virus se zcela novými vlastnostmi a schopnostmi. V tomto ohledu panují veliké obavy z kombinace většího množství vodního ptactva a drůbeže a rozsáhlého chovu prasat na jednom území, neboť prasata jsou infikovatelná jak savčími, tak i většinou typů ptačích chřipek, což zvyšuje pravděpodobnost nových „radikálních“ konstrukcí viru, které by mohly být nebezpečné člověku.

Chřipka je extrémně variabilní nákaza. V místech, kde je vysoká koncentrace lidí, prasat a ptáků v těsné blízkosti, např. v částích Asie, současné infekce různých živočišných druhů umožňuje výměnu genetického materiálu mezi různými kmeny chřipky. To se ukazuje být hlavní příčinou, která způsobuje růst nových nakažlivých kmenů chřipky. Předpokládá se, že dříve nebo později vznikne rekombinace, která vyprodukuje kmen ničivý jako virus španělské chřipky z roku 1918. Na konci roku 1997 nový kmen ptačí chřipky pocházející z kuřat infikoval v Hongkongu 18 lidí, z toho 6 podlehlo. Tento kmen není snadno přenositelný z člověka na člověka, ale vysoká míra úmrtnosti a možnost další rekombinace vedoucí ke zvýšení nakažlivosti znamenaly, že riziko bylo považováno za natolik vážné, že všechna domácí drůběž v Hongkongu byla likvidována. Ptačí chřipka přenosná na lidi se znova objevila v lednu 2004 v Kambodži, Vietnamu a Thajsku.

Symptomy

Dokážete rozeznat nachlazení od chřipky? Chřipka napadá téměř celé tělo, ale nachlazení se projevuje jen jako zánět sliznic krku, dutiny nosní a hrdla.

Virus chřipky ale napadá celý dýchací systém, je přenášen z osoby na osobu kapičkami slin vznikajícími při kašlání a jeho symptomy jsou:

 • horečka
 • bolest hlavy
 • únava (může být až extrémní)
 • suchý kašel
 • bolest hrdla
 • ucpání nosu
 • kýchání
 • podrážděné oči
 • bolesti těla
 • extrémní pocit zimy

Jakmile virus do organismu pronikne, začne se množit a infekce se dá jen těžko zastavit. Nejdůležitější je prevence, zkrátka jako u ostatní ochrany proti nemocem. Také existuje možnost očkování proti chřipce. Chrání jen jeden rok a poté se musí opakovat. Hlavně v době chřipkových epidemií se vyplatí dodržování pár hygienických zásad. Omezte pobyt v uzavřených místnostech a v přeplněných hromadných prostředcích. Přijímejte vyšší množství vitaminu C v podobě zeleniny a ovoce. Dodržujte také pitný režim.

K účinným prostředkům v léčení patří léky. Na přelomu 20. a 21. století byly uvedeny na trh léky, zabraňující množení chřipkových virů A a B v těle, odborně zvané inhibitory neuraminidázy. Účinné látky se jmenují oseltamivir – lék Tamiflu – a zanamivir – lék Relenza.

Důsledky chřipky jsou mnohem horší a trvají déle než důsledky nachlazení. Léčení trvá 1 až 2 týdny. Chřipka může být smrtelná, zejména pro slabé, staré nebo chronicky nemocné lidi.

Většina lidí, kteří dostanou chřipku, se zotaví během jednoho až dvou týdnů, ale jiným se vyvinou život ohrožující komplikace (např. zápal plic). Jen v USA dostanou chřipku každý rok milióny lidí (asi 10% – 20% obyvatel). Průměrně asi 36 000 lidí ročně podlehne v USA chřipce, a 114 000 lidí ročně je pro chřipku hospitalizováno. I zdraví lidé mohou být postiženi a vážné problémy z chřipky mohou nastat v každém věku. Lidé starší 65 let, lidé každého věku s chronickými zdravotními obtížemi a velmi malé děti dostávají nejpravděpodobněji komplikace spojené s chřipkou. Zápal plic, bronchitida (zánět průdušek), sinus (výduť) a ušní infekce jsou hlavní příklady komplikací z chřipky.

Nejdůležitější je tedy prevence. Je všeobecně známo, že lidé, kteří sportují (např. běžci) jsou odolnější proti chřipce.

Pokud ale chřipku dostanete, nesnažte se ji hodit za hlavu a dělat jako by nebyla. Na pár dní zcela omezte pohyb a snažte se účinně léčit. Je lepší na 4–5 dní vypnout a pak být zcela zdravý, než 2–3 týdny tuto nemoc přestávat se stále probíhající nemocí a se spousty nepříjemnostmi, které způsobuje.

ZDROJ: částečně wikipedia.cz

Napsat komentář – 2 komentářů

Když chřipka útočí… – 2 komentářů

 1. chřipka napsal:

  ted je to takova panika, s tou praseci chripkou. dle meho z toho delaji vic povyku nez by meli.

 2. lubo napsal:

  No ja som vcelku imunny voci chripke…nebolo to vsak dosiahnute iba behom. Myslim ze zaklad je…akykolvek trening ktory zvysuje vytrvalost svalov…napr aj posilnovanie bez zvysovania zataze…sposobi ze telo si zacne postupne ukladat coraz vacsie zasoby energie…ktore v pripade napadnutia virusov dokaze rychlo vyuzit, a otuzovanie. Cize zahrievanie sa chodozou s mierne menej teplym oblecenim. Myslim ze clovek je pri chorobe tak oslabeny pretoze vo svaloch prebieha mnozenie bielych krvinizek zvlame mitoza. V pripade ze ste natom lepsie energeticky…je mitoza efektivnejsia. Ale je to len moja teoria. :).

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »