Nejprve lidé nevěděli, že vitamíny vůbec existují. Když byly jeden po druhém objeveny, mnoho odborníku přemýšlelo nad tím, zda je vhodné a nutné dodávat tělu tyto látky i uměle.
Vitamíny jsou látky, které spolu s bílkovinami, sacharidy a tuky patří k základním (esenciálním) složkám potravy.
Původ slova vitamín: Vitamin B1 objevil polský biochemik Kazimierz Funk v roce 1912 v otrubách rýže. Funke navrhl název vitamín podle latinského vital a amine = „životně důležité aminy“. Ačkoli podle dnešních poznatků nejde o aminy, název se ujal. Tento termín byl později rozšířen na všechny podobné látky (vitamíny A, B, C, … K).
V lidském organismu mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Rozlišujeme 13 základních typů. Lidský organismus si nedokáže vitamíny sám vyrobit (existují výjimky), a proto je musí získávat prostřednictvím stravy. Každý z vitamínu má v organismu svou jedinečnou úlohu a nemůže být nahrazen jinou látkou.
Každý vitamín má specifické působení na organismus. Od obrany před kardiovaskulárními onemocněními, až po zlepšování imunitního systému.
Nedostatečný příjem vitamínů se v organismu projevuje různými poruchami, hovoříme pak o tzv.:
Přebytečných vitamínů rozpustných ve vodě se organismus dokáže zbavit a pokud přestaneme vitamín přijímat, organismus z těla nadbytečné množství vyloučí (např. vitamín C).
U vitamínů rozpustných v tucích to však takto nefunguje – nejrizikovější je v tomto ohledu vitamín A, u nějž existují případy smrtelných otrav nebo otrav s doživotními následky.
Podle odborníků je základem zdraví vyvážená a pestrá strava s dostatečným podílem živin, minerálů i vitamínů. Pokud člověk tohle doporučení dodržuje, nemusí přijímat další „umělé“ vitamíny. Nejspolehlivější metodou jak zjistit, zda hladiny vitamínů jsou v normě nebo ne, je rozbor krve.
U většiny lidí však není chybou, když v období chřipek nebo nachlazení přijímají vitamíny také v kvalitních doplňcích stravy. Velkým tématem je i nedostatek vitamínu D, kterým trpí až 95 % populace, a v zimních měsících se velmi těžko získává, protože vzniká až v organismu působením paprsků slunečního záření na povrchu kůže.
Je také dokázáno, že lidé prožívající větší úroveň stresu, nebo ti, kteří kouří a pijí alkohol, potřebují vyšší dávky určitých vitamínů.
Otázkou tedy není, jestli umělé vitamíny brát, ale spíše, zda je k suplementaci důvod. Pokud se k suplementaci rozhodneme, vždy bychom měli vybírat kvalitní doplňky stravy, dodržovat doporučené dávkování a být pod dohledem praktického lékaře.
18. 3. 2022 / Zdraví a výživa / Autor: fv-admin
Rozumně napsáno. Nic se nesmí přehánět, fanatici zdravé výživy,kteří prosazovali veledávky umělých vitamínů začínají zjištovat, že situace je trochu složitější než si mysleli a nadbytek umělých vitamímů může škodit (nejen vitamin A).
Neni nad zdravou stravu bez prášků jakéhokoli typu 🙂