VO2 max – maximální využití kyslíku

VO2 max - maximální využití kyslíku

VO2 max (jeden z nejlepších ukazatelů aerobní vytrvalosti) nebo taky maximální využití kyslíku, uvádí výši kyslíku spotřebovanou v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Čím vyšší číslo, tím více kyslíku se dostane do svalů a tím rychleji a déle dokážeme např. běžet nebo provádět jinou fyzickou aktivitu. Je to vlastně největší možné množství kyslíku, které svaly mohou využít z přijaté energie.

Toto číslo nám hodně napoví o fyzické zdatnosti a vytrvalosti. Funguje zde jednoduchá úměra, která říká, že čím vyšší VO2, tím mohou sportovci odvádět lepší výkony, protože využívají velké množství kyslíku, které využijí jejich svaly.

Mezi sportovce, kteří mají doposud naměřené nejvyšší hodnoty VO2 max patří:

 • absolutní prvenství drží Bjorn Daehlie (norský běžec na lyžích) se svými 92–94 ml/kg/min
 • dále má velmi vysokou hodnotu legendární cyklista Lance Armstrong – 85 ml/kg/min
 • také stojí za zmínku maratonec Paul Tegart – 84 ml/kg/min

Většina vědců se shodla na tom, že dědičnost se významně podílí na výši vytrvalosti, tedy čísle VO2 max a to až z 50%. Zbytek lze dosáhnout usilovným, vhodným a pravidelným tréninkem.

Paradoxem je, že netrénovaní jedinci po (náročném) tréninku můžou zvýšit svou hodnotu VO2 až o 25%, za to trénovaní zvyšují své hodnoty jen minimálně, protože se už blíží ke své hranici (je to vlastně logické, protože mezitím už získali velkou vytrvalost).

Obecně však hodnoty VO2 max bývají různé i podle pohlaví (muži mají průměrně vyšší hodnotu), věku a nadmořské výšce. Jen tak pro představu: člověk se sedavým způsobem života má průměrně 30-35 ml/kg/min, zatímco velmi dobří vytrvalostní sportovci okolo 60-75 ml/kg/min.

Jak nejlépe zvýšit své VO2 max tréninkem?

Bylo zjištěno, že nejrychlejší způsob jak dosáhnout vysoké hodnoty, jsou tzv. intervalové tréninky. Např. se běhají vzdálenosti 4x800m ve vysoké tepové frekvenci, které jsou mezi sebou odděleny např. 400m výklusem. K dalším možnostem patří stupňovaný běh, který je velmi účinný. Tempo běhu se postupně zvyšuje a v téměř maximální možné hranici setrvat cca 5 min.

Jak se dá vlastě hodnota maximální spotřeby kyslíku změřit?

Většinou se měří ve speciálních střediscích, kde člověk běží např. na běžicím pásu ve velké rychlosti v určitých intervalech. Měří se koncentrace kyslíku ve vdechovaném a vydechovaném vzduchu, potom následují další měření a porovnávání, ze kterých vyjde poměrně přesná hodnota VO2 max.

Proč se snažit o zvýšení VO2 max?

Jak již bylo uvedeno, čím vyšší hodnota, tím větší je pravděpodobnost, že budeme dosahovat požadovaných sportovních výkonů a to nejen ve běhu. Samozřejmě záleží i na jiných faktorech, např. technika a intenzita tréninku, vhodné zařazení tempových a intervalových tréninků, psychika, správná výživa a potřebná regenerace.

20. 5. 2008 / Běžecký trénink / Autor: fv-admin

Přečteno: 61 093x / 4 komentáře

Sdílet článek

Hodnotit článek

(24 hlasů, průměr: 4,71 z 5)
Loading...

VO2 max – maximální využití kyslíku – 4 komentáře

 1. Robo napsal:

  Ďakujem za jednoduche a pristupne vysvetlenie VO2 max. Len tak na okraj, po 9 rokoch od diskusie o Armstrongovi a prevaleni jeho dopingu je asi zrozumitelne, ze preco namal hodnoty spracovania kysliku vysoke…

 2. Lara napsal:

  Chtěla, bych ze zeptat jakého VO2 max přibližně dosahují juniorské špičky v běhu na 800 až 1500 m, děkuji za odpověď 🙂

 3. admin napsal:

  Děkuji za zajímavé informace. Co se týče toho Armstronga, tak ten jasně dokazuje, že VO2 max není všechno, že významně záleží i na jiných faktorech. Má neuvěřitelnou psychiku, kvůli které např. dokáže opravdu tvrdě trénovat a prý méně produkuje kyselinu mléčnou než většina lidí, což má za následek menší únavu (kvůli svalům).

 4. Dooma napsal:

  Viděl jsem výsledky z běhátka, kde Jan Kreisinger má VO2max 94, a také jsem četl knižku o cyklistice, kde právě psali, že Armstrongova VO2max je docela ještě nízká v porovnání s ostatními. Cyklista Greg LeMond měl prý přes 90 a říkal, že nechápe, jak by Armstrong mohl s tak „nízkým“ VO2max takhle jezdit. Dále chci říct k tomu zvyšování VO2max, mě se posunula z 58 na 77 od 15 let do 18 let.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Nejnovější komentáře

09. 11. 2018 / Alenka
O sportovní výživě i dalších potřebách pro efektivní cvičení se dozvíte v tomto článku....

01. 11. 2018 / adrian
Běh je super ale v kombinaci s dietou je ještě účinnější....

20. 10. 2018 / Martin Hakl
Recenze na skvělou knihu Matt Fitzgerald: Vítězství je v hlavě. Mohu jen doporučit. Přečt...