VO2 max – maximální využití kyslíku

VO2 max – maximální využití kyslíku

VO2 max, nebo také maximální využití kyslíku, uvádí výši kyslíku spotřebovanou v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Jedná se o jeden z nejlepších ukazatelů aerobní vytrvalosti sportovce. Čím vyšší číslo, tím více kyslíku se dostane do svalů a tím rychleji a déle dokáže běžet nebo provádět jinou fyzickou aktivitu. Je to vlastně největší možné množství kyslíku, které svaly v ten daný moment mohou využít z přijaté energie.

Toto číslo nám hodně napoví o fyzické zdatnosti a vytrvalosti našeho organismu. Funguje zde jednoduchá úměra, která říká, že čím vyšší VO2 max, tím mohou sportovci odvádět lepší výkony, protože svým svalům dodají velké množství kyslíku, které efektivně využití.

Mezi sportovce, kteří mají doposud naměřené nejvyšší hodnoty VO2 max, patří:

  • Absolutní prvenství drží Bjorn Daehlie (norský běžec na lyžích) se svými 92–94 ml/kg/min.
  • Dále má velmi vysokou hodnotu legendární cyklista Lance Armstrong – 85 ml/kg/min.
  • Také stojí za zmínku maratonec Paul Tegart – 84 ml/kg/min.

Jaké faktory se na výši VO2 max podílí?

Většina vědců se shodne na tom, že dědičnost se významně podílí na výši vytrvalosti, tedy čísle VO2 max, a to až z 50%. Zbytku lze dosáhnout usilovným, vhodným a pravidelným tréninkem.

Paradoxem je, že netrénovaní jedinci si po náročném tréninku mohou zvýšit svou hodnotu VO2 až o 25%, za to trénovaní zvyšují své hodnoty jen minimálně, protože se už blíží ke své hranici. Je to vlastně logické, protože mezitím už získali velmi dobrou vytrvalost a není již příliš prostoru pro další růst. Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak je možné, že se člověk po pár měsících běhání již nezadýchává do schodů nebo při běhu na tramvaj? Navýšení VO2 max na tom má zásadní podíl.

Obecně však hodnoty VO2 max bývají různé i podle pohlaví (muži mají průměrně vyšší hodnotu), věku a co je zajímavé, i podle nadmořské výšky, v níž člověk žije. Čím vyšší nadmořská výška, tím vyšší hodnota maximálního využití kyslíku. Jen tak pro představu: člověk se sedavým způsobem života má průměrně 30-35 ml/kg/min, zatímco velmi dobří vytrvalostní sportovci okolo 60-75 ml/kg/min.

Jak zvýšit své VO2 max tréninkem?

Nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak dosáhnout vysoké hodnoty vo2 max, spočívá v zařazení tzv. intervalových tréninků do svého běžeckého plánu. Např. se běhají vzdálenosti 4x800m ve vysoké tepové frekvenci, které jsou mezi sebou odděleny např. 200–400m výklusem. K dalším možnostem patří stupňovaný běh, který je rovněž velmi účinný. Tempo běhu se postupně zvyšuje a v téměř maximální možné hranici se setrvá po cca 5 minut.

Jak se dá vlastně hodnota maximální spotřeby kyslíku změřit?

Většinou se měří ve speciálních střediscích, kde člověk běží na běžícím pásu nebo šlape na cyklistickém trenažéru, při vysokých rychlostech a určitých intervalech. Má nasazenou speciální masku, která měří koncentrace kyslíku ve vdechovaném a vydechovaném vzduchu. Potom následují další měření a porovnávání, ze kterých vyjde poměrně přesná hodnota VO2 max.

Proč se snažit o zvýšení VO2 max?

Jak již bylo uvedeno, čím vyšší hodnota, tím větší je pravděpodobnost, že budeme dosahovat požadovaných sportovních výkonů a to nejen ve běhu. Samozřejmě záleží i na jiných faktorech: technika a styl běhu, intenzita tréninku, vhodné zařazení tempových a intervalových tréninků, psychika, správná výživa a potřebná regenerace.

Poprvé publikováno 20. 5. 2008

Napsat komentář – 5 komentářů

VO2 max – maximální využití kyslíku – 5 komentářů

  1. Dooma napsal:

    Viděl jsem výsledky z běhátka, kde Jan Kreisinger má VO2max 94, a také jsem četl knižku o cyklistice, kde právě psali, že Armstrongova VO2max je docela ještě nízká v porovnání s ostatními. Cyklista Greg LeMond měl prý přes 90 a říkal, že nechápe, jak by Armstrong mohl s tak „nízkým“ VO2max takhle jezdit. Dále chci říct k tomu zvyšování VO2max, mě se posunula z 58 na 77 od 15 let do 18 let.

  2. admin napsal:

    Děkuji za zajímavé informace. Co se týče toho Armstronga, tak ten jasně dokazuje, že VO2 max není všechno, že významně záleží i na jiných faktorech. Má neuvěřitelnou psychiku, kvůli které např. dokáže opravdu tvrdě trénovat a prý méně produkuje kyselinu mléčnou než většina lidí, což má za následek menší únavu (kvůli svalům).

  3. Lara napsal:

    Chtěla, bych ze zeptat jakého VO2 max přibližně dosahují juniorské špičky v běhu na 800 až 1500 m, děkuji za odpověď 🙂

  4. Robo napsal:

    Ďakujem za jednoduche a pristupne vysvetlenie VO2 max. Len tak na okraj, po 9 rokoch od diskusie o Armstrongovi a prevaleni jeho dopingu je asi zrozumitelne, ze preco namal hodnoty spracovania kysliku vysoke…

  5. Apexx napsal:

    Mám dotaz na hodnotu VO2 max. Všude čtu že jednotka je ml/kg/min. A hodnoty cca 20-100 dle věku a výkonnosti. Mám hodinky Amazfit GTS a ty mě měří VO2 max v minutách. Příklad: po hodinovém výšlapu do kopce mi napíše 10 min rozehřívání, 10 min spalování tuků, 20 minut aerobní, 15 minut anaerobní a 5 minut VO2 max. V součtu tedy 60 min. Co je to tedy za ukazatel VO2 max popř co z toho můžu vyčíst?

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »