V minulém článku jsme si rozebrali, které doplňkové sportovní aktivity k běhání jsou ideální. Dnes si objasníme ještě více důvodů, proč se na tyto sporty zaměřovat a také, jak často a kdy je vlastně do svého režimu zařazovat.
Za doplňkový sport pokládejme všechny ostatní sporty k našemu hlavnímu sportu (běhání), kterému věnujeme nejvíce času. Často v tomto sportu také závodíme a naším cílem je neustále se zlepšovat, ať co se týká naběhané kilometráže, tak zdolaných časů.
Proč jsou doplňkové sporty prospěšné a důležité
- Odlišný pohyb pomáhá kompenzovat jednotvárnost a jednostrannost hlavního sportu – běhání. Ať co se týká posilování, uvolnění či protahování jiných svalových skupin, tak poskytnutí potřebné regenerace a odpočinku primárně zatěžovaným svalovým skupinám z běhání.
- Tím, že dochází ke kompenzaci svalových skupin či kloubů, se snižuje možnost typických běžeckých zranění. Všestranným posilováním svalů dochází k lepší fixaci kloubů, úponů a šlach. Odpočinek pro nejvíce namáhané části běžcova těla dokáže odbourat únavu z těchto oblastí.
- V případě zranění jsou pak doplňkové sporty často jedinou možností, jak sportovat, protože běhat například není možné delší dobu (typicky při zánětu okostice, při problémech s koleny, …). Doplňkové sporty jsou pak téměř zázračnou záchranou rukou, díky které o všechnu naběhanou vytrvalost nepřijdete.
- Budování obecné vytrvalosti. Mnoho běžců odmítá pravidelně zařadit doplňkové sporty do svého plánu, protože si myslí, že by přišli o svou těžce vydřenou formu. To je však omyl! Při sportech jako cyklistika, intenzivní plavání, dlouhá túra v horách, budujete svou kondici stejně účinně, možná i účinněji než u obvyklého běžeckého tréninku.
- Můžete zabránit „syndromu vyhoření“ z běhání. Někdy se stává, že řadu běžců pravidelné běhání zkrátka omrzí – většinou pro nedostatek motivace, ale také právě kvůli dlouhodobému stereotypu, do nějž se vlastní chybou dostanou. Zařazením doplňkových sportů vzniká prostor pro novou radost z pohybu a k užívání si všech aktivit, které jsou pro vás příjemné a hlavně vás baví. A je jedno (v rekreačním sportu především), zda jde o běhání, cyklistiku nebo inliny.
- S předchozím bodem souvisí psychický odpočinek, tolik potřebný pro kompletní regeneraci, nejen naší fyzické stránky.
Jak často doplňkové sporty zařadit?
Odpověď se liší podle toho, zda se jedná o začátečníka, který nemá větší ambice na běžeckých závodech, při zlepšování svých časů apod., a kterému jde především o pohodu, o radost z všestranného pohybu. A podle toho, zda se jedná naopak o pokročilejšího běžce, který musí běžeckému tréninku podřídit vše ostatní.
Začátečník
- a) trénink 5x týdně: 3x týdně běh, 2x týdně doplňkový sport
- b) trénink 3–4x týdně: 2x týdně běh, 1–2x týdně doplňkový sport
Pokročilý
- a) trénink 5–6x týdně: 4x týdně běh, 1–2x týdně doplňkový sport
- b) trénink 7x týdně: 5x týdně běh, 2x týdně doplňkový sport
Otázka, zda a jak často vám budou doplňkové sorty vyhovovat, je však velmi individuální. Záleží na tom, jak se ve svém tréninku cítíte. Pokud si opravdu v tuto chvíli běhání užíváte, můžete klidně zařazovat kompenzační sporty jen jednou týdně nebo ve dnech volna. Buďte také flexibilní ve svém tréninkovém plánu. Pokud je venku vedro a přímo se nabízí jet se zchladit k vodě, s klidem vyměňte běžecký trénink třeba za plavání.
V případě, že vás trápí nějaká bolest nebo zranění či příliš dlouho trvající únava, dejte si od běhání pauzu i několik dní z preventivních důvodů – hodně se protahujte, věnujte se méně invazivním sportům (plavání, chůze, spinning), hodně odpočívejte. Rozhodně vám toto období neubere z výkonnosti – naopak. Díky odpočinku a novému elánu získáte poté do běžeckého tréninku mnohem větší chuť.
Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!