Pokud se věnujete jakémukoliv sportu, jistě víte, že regenerace je stejně důležitá jako trénink samotný. Umět prokládat trénink vhodnými regeneračními aktivitami je základem úspěchu, abyste měli ze sportu a pohybu dlouhodobé potěšení bez zranění a pocitu vyhoření.
Běháte každý den bez výjimky 365 dnů v roce? Pokud vám to vyhovuje, je to v pořádku, měli byste však vědět, že to není v žádném případě nutné, pokud se chcete neustále zlepšovat a budovat lepší a lepší kondici. Právě naopak. Díky regeneraci mají totiž všechny šlachy, svaly a úpony čas a příležitost zregenerovat, opravit se, stát se silnějšími. I každý profesionální sportovec se minimálně 1 den v týdnu věnuje zcela jiné pohybové aktivitě nebo má úplné volno. Proč to tak je? Ze stejného důvodu – sportovec tím tělu umožní, aby si odpočinulo, zregenerovalo, a zároveň si odpočine i mentálně.
Ve své podstatě regenerace přináší obrovské výhody jak pro tělo, tak pro psychiku. Rovněž se některým regeneračním technikám věnujeme každý den (spánek 🙂 ), některým jen po tréninku, jiným zase v době volna. Všechno nezbytné si v dnešním článku probereme.
Jak to bývá i u ostatních věcí v životě, základem je vyváženost. Pokud s běháním a sportem teprve začínáte, bohatě vám postačí běhat obden nebo 3–4 týdne. Jste-li pokročilejší běžec, běhejte 5x týdně a ostatní dva si dejte úplné volno. Profíci běhají i více fází v jednom dni, ale většinou vždy mají jeden den v týdnu úplné volno také.
V průběhu pravidelného běžeckého tréninku přináší regenerace tyto benefity pro naše tělo:
Nejen naše tělo, ale i psychika je v našem životě velmi důležitá a sport na ni působí rovněž. Při zařazení dostatečné regenerace do našeho týdenního běžeckého plánu můžeme očekávat tyto výhody:
Ideální délka spánku je 6–8 hodin, v době intenzivního tréninku i více. Spánek nelze ničím nahradit a je to zcela nejdůležitější forma pasivní regenerace. Ve spánku se opravují jednotlivé svaly, doplňují se zásoby glykogenu do všech svalů, vylučuje se růstový hormon pro obnovu všech tkání a buněk našeho těla… Kvalita spánku se podepíše na Vašem tréninku nejvíce a je dobré si jej pořádně pohlídat.
Pro kvalitní spánek je však také důležité něco udělat. Především doba spánku je stěžejní – ideální je zalehnout do 22:00. Hodinku před spaním bychom už neměli koukat na TV, na mobilní telefon a měli bychom se vyvarovat účinkům především modrého i žlutého světla. Ty totiž blokují produkci melatoninu, hormonu spánku, takže se nám pak hůře usíná.
Spát bychom měli v dobře větrané místnosti při teplotě 16–20 stupňů Celsia.
Chůze má pro naše tělo blahodárný vliv, tím spíše, když se jdeme projít do lesa, do přírody. To, co podvědomě víme my všichni, je dokonce i vědecky podložené. V Japonsku ohledně pobytu v přírodě vznikají rozsáhlé studie, které sledují, jaký pozitivní vliv na nás procházky v přírodě mají. V Japonsku tomu krásně říkají Shinrin-Yoku, „lesní koupele“. Účastníci studie byli po dlouhou dobu sledováni a díky procházkám v přírodě u nich nastávaly velmi pozitivní změny – třeba i lepší výsledky krevních testů.
Tak hurá na lesní koupel!
Abychom však dodrželi formu regenerace, je nutné, aby taková procházka byla v opravdu pomalém, pohodovém tempu. To stejné platí u plavání a všech ostatních aktivit níže.
Plavání skvěle rozproudí lymfatický systém, uvolní svaly a příjemně ochladí organismus. Zvláště v současných vedrech je skvělé zajít si k vodě, kde se můžeme opalovat nebo odpočívat ve stínu.
Lekce jógy, čchi-kungu nebo tai-či udělá zázraky – pomůže jak vašemu tělu, tak psychice. Veškeré protahovací techniky uleví namoženým svalům, protáhnout zanedbané či zkrácené partie. Ale také uleví mysli – meditativní techniky, které tyto disciplíny nabízejí, jsou pro naši psychiku benefitem a dobrým odrazovým můstkem pro náš další vývoj.
Tyto nástroje můžeme také efektivně použít pro nastartování procesu regenerace. Masáže, stejně jako sauny či páry svaly uvolňují a odvádějí ven nahromaděné toxiny z těla kůží, zatímco studené koupele a sprchy urychlují regeneraci pro další výkon. Vyzkoušejte více způsobů této efektivní regenerace a zůstaňte u těch, které vám jsou příjemné, z kterých pocítíte přínos.
26. 6. 2019 / Zdraví a výživa / Autor: fv-admin