Proč neběhat každý den?

Proč neběhat každý den?

Stále řešíme, proč bychom běhat měli, jaké benefity nám to přináší, pokud samozřejmě nepodceňujeme žádnou ze základních složek: výživa, hydratace, tempo běhu a podobně. Méně pak se obecně rozebírá, kdy bychom běhat neměli a z jakých důvodů. A právě na jeden z aspektů patřící pod tuto kategorii se v dnešním článku zaměříme.

Na otázku, proč bychom neměli běhat, lze odpovědět: určitě ne každý den. A v tom je rozdíl. Běhání jako přirozený pohyb pro člověka, v rozumné míře s ohledem na aktuální zdravotní stav, má pro tělo i psychiku blahodárné účinky. Co však blahodárné účinky rozhodně nemá je, pokud se jede přes doraz, k čemuž ono běhání každý den často svádí.

Každý rozumný trenér, fyzioterapeut nebo sportovní lékař všem svým svěřencům ordinuje alespoň jeden den v týdnu úplný klid nebo jinou sportovní činnost o té nejnižší intenzitě. Každý zapálený běžec-hobík (i ten nejzapálenější!) by si alespoň ten jeden den volna mohl dopřát. Klidně i dva. Nic totiž nikam neuteče. V tyto dny se může zaměřit třeba na podceňované posilování horní poloviny těla, uvolnit se jógou, kompenzačním cvičením, lehkým plaváním. Věř nebo ne, zapálený každodenní běžce, výsledky v časech a závodech budou v tomto případě lepší. Je to také jediná dlouhodobě schůdná varianta.

Ze zkušeností totiž vyplývá, že běžci, kteří mají den či dva týdně od běhání zcela volno trpí méně na svalová zranění, rovněž méně na zranění celého pohybového aparátu, organismus nepřetěžují. V těchto volných dnech má totiž tělo šanci opravit poškozená svalová vlákna či kosti, ale co je také podstatné, má možnost je zpevnit a zesílit.

Co tedy vypadá jako lepší scénář: s nadšením se vrhnout do nového (nebo znovu-oprášeného) koníčku, běhat po tři týdny každý den a pak se zranit, nebo na to jít rozumně a každý den prostě neběhat a myslet na regeneraci?

Kdy si dát volné dny nebo jak si naplánovat trénink?

Nejlepší je přizpůsobit se svému pracovnímu vytížení, některým rodinným povinnostem a dalším aspektům, u kterých zrovna nemůžete běhat. Většina z nás využívá víkend na delší běhy, je tedy možnost si dát např. neděli volnější (kompenzační sport) a zcela si dát volno v nejvytíženějším pracovním dnu (například v pondělí).

Myslete na to, že nejste profesionální sportovci a tím, že osm hodin denně nebo více pracujete, se také vyčerpáváte a vaše tělo potřebuje v tom všem vypětí více absolutního relaxu: více ležet, více spánku. Nejlepší keňští běžci většinu dne stráví ve vodorovné poloze, zkrátka pokud neběhají, leží. Ví, co dělají, odpočinek je naprosto zásadní jak pro normální život, tak i špičkový sportovní výkon.

Ale pozor, ať se z rady „neběhejme každý den“ brzo nestane výmluva, a z jednoho dne volna v týdnu nakonec zbude jen jeden den milovanému běhání 🙂

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
23. 03. 2021 / Nejnovější reakce: Petr

Ahoj, já ěhám smíšené cesty v okolí Olomouce a používám goretexové LaS...

Běh a začátky
10. 03. 2021 / Nejnovější reakce: fv-admin

A co takhle ze začátku jen zařadit rychlejší procházky (buď sama nebo ...

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
10. 03. 2021 / Nejnovější reakce: fv-admin

Běh v blátě může být opravdu nepříjemný, docela vás chápu. Nenechte se...

Nejnovější témata

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
10. 3. 2021 / Založil: LaPeregrina

Potřebovala bych poradit s běháním v bahnitém terénu a...

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...