Životospráva a běhání – 5 prohřešků

Životospráva a běhání - 5 prohřešků

O zdravé výživě pro sportovce toho bylo napsáno již mnohé. Pojem životosprávy však vnímejme ve větší šíři. Protože musí nutně přesahovat pouhé nesmyslné počítání kalorií v jídle, ačkoliv právě to častokrát bývá v první řadě zdůrazňováno. Je to však dostačující, když i pokročilejší sportovec v dalších aspektech chybuje? Sepsal jsem pět bodů, ve kterých si myslím, že se tak děje. Nedaří se vám při tréninku posunout delší dobu na další úroveň a přemýšlíte, čím by to mohlo být? Možná právě něco v tomto seznamu najdete.

Prohřešky proti životosprávě, které se negativně projeví na vašem tréninku:

1. Nezdravá výživa a špatný pitný režim. Asi nejproblematičtější bod. Lidé (i někteří sportovci) mají zcela hodnotově převrácený jídelníček, ve kterém figuruje nadmíra „špatného“ cukru a tuku a naopak chybí před sportem energie ve formě sacharidů a bílkovin pro regeneraci po sportu. Místo kávy, džusu, čaje pijte častěji čistou vodu. Někteří lidé přijímají více než polovinu svého pitného režimu jinak než jen z čisté vody – právě kávou nebo slazenými nápoji (jednoznačně nejhorší varianta). Dostatek cukrů totiž většinou přijímáme v potravě a ještě bychom měli v nápojích? Člověk pak nemůže zhubnout, i kdyby chtěl a svůj jídelníček by i omezil – energie má nadbytek i tak. Jako zázračné se projeví vyzkoušet pít striktně a bez výjimek pouze vodu, výsledek se většinou dostavuje velmi rychle. Sportovci by měli vypít minimálně 3 litry vody denně, nezapomeňte, že je lidské tělo tvořeno z vody 65 procenty!

2. Alkohol, kouření. U kouření se snad nemusím moc dlouho zastavovat a zásadně, zvlášť u sportovců, nedoporučovat. Alkohol je jiná kategorie, ke které se téměř každý staví benevolentněji, a tolerujeme jej ve větší míře, než je samozřejmě zdrávo. Právě kvůli alkoholu nemůže taky spousta lidí zhubnout nebo sportovci nemají kvůli alkoholu tak dobré výsledky. Alkohol je totiž velmi kalorickým nápojem – pije se nejčastěji večer a člověk tak do sebe dostane (podobně jako při pití slazených nápojů) mnoho energie navíc, kterou již má z jídla, a novou a ještě zcela „nezdravou“ energii, nemá šanci zužitkovat. Pokud jste někde na párty, sklenka šampaňského nebo vína za celý večer samozřejmě zas tak neuškodí, ale několik skleniček nebo panáků tvrdého alkoholu rozhodně ano – nehledě na to, že je tělo přes játra po krevní oběh nadbytečně zatěžováno, když si má přes noc odpočinout, aby mohlo na další den trénovat. Je zbytečně namáháno a ve své podstatě nic neodtrénujete. Nemusíte se stát úplnými abstinenty, záleží na každém a individuálních možnostech. Většina vrcholových sportovců však abstinenty jsou a být musí, po nějakém čase k tomu dospívá i „poloamatérský“ sportovec. Zkuste třeba jen na čas a uvidíte, pokud nenastane posun ve výkonnosti.

3. Nedostatek spánku. Minimálně 7, optimálně 8 hodin spánku denně je pro každého sportovce nutností. Ve spánku tělo regeneruje, má naprosto zásadní a léčivý účinek. Při tréninku každých nedospalých dvacet minut pocítíte a odrazí se ve vašem výkonu.

4. Přetrénování, jednostrannost. Přetrénovat se může nejčastěji a velmi jednoduše každý začátečník, který ještě nemá dostatek zkušeností a snaží se natrénovat a odběhat kilometráž, kterou ještě nezvládá a neúměrně si ji navyšuje. Může se to však stát i zkušenému běžci, když si toho vezme na sebe příliš. Zkušení sportovci se mohou setkat i právě s jednostranností – když při snaze o co „nejkvalitnější“ trénink rezignují na neběžecké, vesměs kompenzační, ale potřebné aktivity. Při běžeckém tréninku je třeba vyrovnávat řadu dysbalancí, posilovat i horní část těla, dbát na protahování a zařazovat do svého plánu i jiné sporty, ve kterých posilujete zcela jinak jednotlivé svalové partie. Ve všem by měla být pestrost – pokud budete jen běhat každý den 365 dní v roce, může to vést spíše ke zranění než k optimální formě. Někdy je dokonce nejlepší dát si dva tři dny úplně volno, pokud máte pocit, že si potřebujete odpočinout.

5. Stres. Může být určitým klišé zmiňovat se v závěru právě o stresu. Problémy v práci, v rodině, v čemkoliv. Pokud jim však člověk trpí dlouhodobě, negativně se projeví ve všem a samozřejmě i v tréninku. I zkušený běžec si nakonec může říct „nemám na nic čas, a na sport už vůbec ne“, tím spíš začátečník a z mnohdy pracně vybudovaného návyku zcela upustí. Což je chyba a hlavně škoda. A dokonce se stresovat i v rámci sportování, jako například kladením nároku na sebe ohledně času za plánovaný maraton („jestli to vůbec za ty tři hodiny uběhnu, nebude to ostuda?!“) a podobně.

Závěr

Při tréninku se ve většině případů nemusíte cítit zcela podle představ právě kvůli prohřešku na jednom z výše uvedených odstavců. Vyplatí se na každém zapracovat a klady poznáte nejen při běhání.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Jaká sluchátka na běhání?
16. 05. 2019 / Nejnovější reakce: Ali

Tak nakonec jsem koupila sluchátka lamax beat prime. Kdyby někdo sháně...

Jaká sluchátka na běhání?
03. 05. 2019 / Nejnovější reakce: Ali

Ahooj sportovci :-) chtěla bych obnovit tuhle diskuzi. Nedoporučili by...

Běhání pro začátečníky
14. 12. 2018 / Nejnovější reakce: xtra01

Zdravím, chci využít tohoto fóra, abych dostal pár rad ohledně začátků...

Nejnovější témata

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Motivace k běhu
16. 5. 2015 / Založil: miquel.jacquel

Ahoj všem, začal jsem běhat 11. 5. a chtěl bych se podělit s...

Oteklé kotníky
16. 11. 2013 / Založil: Akam

Ahoj všem, začal jsem před měsícem trochu běhat, hodně mě...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...