Proč je pitný režim důležitý?

Proč je pitný režim důležitý?

Znáte to, ze všech stran se na nás valí věty typu: „Dodržujte pitný režim!“, „Dostatek tekutin je základ pro zdraví.“ Mohlo by se tedy zdát, že s tím nikdo nemá problémy, když nám to je tak pěkně připomínáno, ale opak je pravdou. Mnoho z nás dostatečný příjem tekutin po celý den nedodržuje, popřípadě ho plníme, ale zcela nevhodnými nápoji.

Člověk je tvořen ze 60–80% vodou

Pro správné fungování lidského těla je pitný režim velmi důležitý, vždyť jsme přibližně ze sedmdesáti procent tvořeni vodou! Nedostatek tekutin může vyvolat celou řadu zdravotních problémů. Na druhou stranu, dostatek tekutin zajišťuje správnou funkci ledvin, z nichž se tak mohou odplavovat škodlivé látky, které v těle vznikají. Dále podporuje správnou funkci metabolismu, trávení, imunity…

Doporučený denní příjem tekutin by měl být 2–3 litry. Toto množství se však liší a je pro každého zcela individuální – záleží na ročním období, fyzické aktivitě, podle toho, jak moc solíme, kolik vážíme, … Množství přijatých tekutin se tedy může navýšit, razantně snížit by se však nemělo.

Jaké známe zdravotní problémy spojené s nedostatečným či nadbytečným příjmem tekutin?

Existují i nemoci, které nedostatkem či nadbytečným příjmem tekutin vznikají:

  • Hypernatremie – při hypernatrémii lze při krevním odběru zjistit vysokou koncentraci sodíku. Vzniká při zvýšené ztrátě vody (např. při sportu) či nedodržování pitného režimu. Projevuje se velkou žíznivostí, slabostí, apatií, zmateností, zhoršujícím se vědomí, křečemi.
  • Dehydratace – nedostatečný příjem vody do organismu – je také velmi nebezpečný zdravotní problém. Může vyvolat únavu, malátnost, bolest hlavy a kloubů, suchá pokožka… Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří malé děti a staří lidé.
  • Polydipsie – nadměrná žíznivost, která vzniká v důsledku některých onemocněních (např. cukrovka).
  • Na druhou stranu, nadměrné množství vody v těle  může měnit optimální množství soli v těle, která je důležitá. Přijímání nadměrného množství tekutin je velký zápřah pro ledviny, které se tím poškozují.

Už ale dost s tímto výčtem. Podíváme se konečně na to, jaké nápoje jsou vhodné a v jakém optimálním množství je přijímat pro optimální zdraví.

Voda, základ života a také zdravého pitného režimu

Nejznámější a zároveň nejdůležitější kapalina, bez které se neobejde ani život na Zemi = voda. Obsah vody v lidském těle kolísá mezi 60–80 procenty, to už jsme si řekli.

Určitě nám všichni dají za pravdu, že voda je ten nejdostupnější „nápoj“, který můžeme pít. Ať je to voda z kohoutku (záleží na lokalitě, ne vždy bývá dostatečně kvalitní), ze studny či z pramene (stejný problém) nebo tzv. balená voda.

Minerální vody mohou být také pro zdraví prospěšné, ale ne ve větších dávkách. Všímejte si etiket a vybírejte takové vody, které mají na etiketě napsán původ, obsah jednotlivých prvků a dovozce dané vody.

Balená voda – ano či ne?

Balená voda má poměrně dlouho tradici (od 16. st.). Je oblíbená zvláště u těch, kteří nemají dostatečně kvalitní vodu z kohoutku v domácnosti. Ne každá balená voda je však vhodná, uvedeme si pár příkladů, na které si dávejte pozor.

  • Vždycky lepší bude pramenitá voda od známých českých značek, které mají již nějakou historii, než nejlevnější voda v obchodě – celkem jistě se totiž bude jednat o načepovanou vodu z kohoutku.
  • Všímejte si složení a data výroby a spotřeby.
  • Nespotřebovanou otevřenou láhev uchovejte v chladu a spotřebujte do 3 dnů (je to individuální – musíte se řídit podle informací uvedených na obalu lahve!).
  • Bez omezení můžete pít vody, které se označují jako stolní nebo kojenecké.
  • Podle některých tvrzení plastové lahve do vody uvolňují nebezpečné částice. Ideální je tedy kupovat vodu ve skleněných vratných lahví.
  • Plastové obaly velmi negativně ovlivňují naše životní prostředí, zanášejí oceány a jsou velkým enviromentálním problémem dneška. I z tohoto důvodu využívejte balené vody jen v nezbytných případech.

Jak dodržet pitný režim?

Shrnuto a podtrženo, pitný režim je opravdu důležitý a pro naše tělo nepostradatelný. Pár posledních rad a doporučení:

  • Pijte po celý den v pravidelných intervalech, minimálně 2 litry tekutin. V horkém počasí a při zvýšené fyzické aktivitě více jak 3 litry.
  • Omezte konzumaci sladkých nápojů a kávy – obsahují vysoký obsah cukru, hodně konzervantů a emulgátorů. Můžou se značně podílet na výši přijaté energie v kJ (nevhodné např. pro hubnutí).
  • Využijte širokého sortimentu ve výběru stolních a minerálních vod. Snažte se značky často střídat, protože každá má trochu jiné složení, a čím menší dávky stejného složení, tím lépe.
  • Můžete si i dopřávat nesladké ovocné, zelené, bylinné a tmavé čaje. Ovocné džusy (spíše ředěné vodou) a hlavně vodu z kohoutku nebo balené stolní vody.
  • Omezte přílišné pití perlivých vod, které obsahují velké množství oxidu uhličitého.

Na závěr: V horkém počasí je nejlepší čistá voda nebo nahořklé (i trpké) nápoje. Sladká chuť žízeň zvyšuje, stejně jako příliš studené nápoje.

A jakým nápojům je lepší se zcela vyhnout nebo alespoň omezit?

  • slazené nápoje
  • příliš perlivé nápoje
  • přeslazené džusy
  • káva
  • černý čaj
  • alkohol
  • energetické drinky se zmatečným složením

Poprvé publikováno: 19. 5. 2008

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

Proč je pitný režim důležitý? – Jeden komentář

  1. lubo napsal:

    2-3 litry…to takto pred zimou tazko vstrebem :). Ja som skor pocul ze je dolezite pit tak aby clovek chodil dost casto na WC. To je dobry indikator hydratacie :). Pretoze napriklad na alijaske v tuhej zime ludia len malo citia smad, riesia to tak podla mnozstva a farby mocu.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »