Podzimní příprava aneb jak na běhání na podzim

Podzimní příprava aneb jak na běhání na podzim

V jednom z minulých článku jsme nastínili několik možností, jak podzimní přípravu zahájit. Buď již začít s pozvolným zvyšováním objemu, nebo si dát klidně týden i více od běhání pauzu a věnovat se regeneraci a odpočinku. Tomu odborně říkáme přechodné období.

Počasí, počasí a zase počasí

Dejme tomu, že se rozhodnete pro první variantu. Jak by se mělo v tréninku pokračovat z letní přípravy? Je to samozřejmě záležitost individuální. Není však na škodu se řídit podle počasí, a to hlavně na podzim. V létě, když se dalo trénovat téměř v ideálních podmínkách, jsme mohli trénovat prakticky kdykoliv. Ráno, odpoledne nebo večer. Na podzim však takové možnosti nejsou i s ohledem na to, že se den zkracuje, často prší. Proto se nebojte snížit svůj plán o jednu tréninkovou jednotku. Pokud například běháte 6x týdně, bude stačit 5x. Pozornost byste měli věnovat delším běhům, stupňovaným běhům a fartlekům, jak jsme už psali v minulém článku.

Mezi sportovci je oblíbeným rčením, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. To je samozřejmě pravda, ale pro běžce-amatéry jen částečně. Zkuste si totiž absolvovat trénink v cca 15 stupních za relativně dobrého počasí a ten stejný trénink absolvovat v dešti a ještě se silným studeným protivětrem. Jelikož se nemusíte příliš ohlížet na to, že musíte bezpodmínečně odběhat přesně určené tréninky, hlavně v tomto období se hodně řiďte počasím. Například při běhání 4x týdně si napište přesný předpokládaný plán, ale pokud máte běžet desetikilometrový trénink, když je prostě venku velmi špatně, dopřejte si možnost jej přehodit na další den. A trénink, který jste měli v plánu další den (např. cvičení), realizujte v klidu doma místo toho.

Kompenzační cvičení a doplňkové sporty

Podzimní příprava je ideálním obdobím na zařazení kompenzačních cvičení, zejména pokud jste tuto část tréninku přes jarní i letní období zanedbávali. Není na škodu ani více prostoru věnovat strečinku, například před zahájením cvičení s vlastní vahou. Součástí dalšího článku je vhodný zásobník cviků pro tento typ tréninku.

Kdy běhat? Hlavně buďte vidět.

Vraťme se ale ještě na chvíli k běhání. Optimální dobou na sport je dopoledne, někdy mezi desátou a jedenáctou hodinou. Tělo je nejlépe zregenerované a připravené na zátěž, má také po snídani dost energie a nehrozí energetický deficit. Nezapomeňte však často pít, dodržování pitného režimu zůstává i v podzimním období zcela zásadní. Bez ohledu na počasí ani na to, zda cvičíte doma nebo v posilovně. Zkuste dopolední dobu využít, pokud se cítíte unavení, ve dnech, kdy si to můžete dovolit – pravděpodobně hlavně o víkendu. Jindy, jestli absolvovat běžecký trénink dopoledne není možné, zkuste co nejdříve po práci. Ještě za dostatečného světla, kdy jsou i „nejvyšší“ denní teploty.

Pro další část tréninku – kompenzační cvičení, rotoped – se jeví vhodně téměř jakákoliv denní doba do 19:00, ale i zde je to individuální. Využijete samozřejmě prostoru, protože se dá cvičit doma nebo v posilovně a také možnost trénovat ve dnech, kdy třeba běh nebude možný – budete muset být déle v práci, celý den proprší, … Zde se nemusíte za každou cenu do běhání pouštět, když víte, že vám tyto podmínky nesedí, jak jsme již uvedli výše. Nemusíte se bát trénink upravit dle aktuálních podmínek, ale nemělo by to být pravidlem. Tzn., stále je lepší sepsat si zhruba předpokládaný plán a toho se držet a v létě a na jaře si otestovat své odhodlání a jít klidně i v tom dešti běhat – v létě to však vůbec nevadí. Jak poznáte v zimě, nevadí ani například běžet ve sněhu navíc za mírnějšího sněžení, když je těsně u nuly nebo jen několik stupňů mínus.

Máte chuť se tedy do podzimního běhání pustit? Pak směle do toho s naším běžeckým plánem na podzim, který najdete v dalším článku.

Přemýšlíte o nákupu běžeckého pásu?

Podzim tu bude co nevidět. Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu z pohodlí vašeho domova.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...