Chce-li člověk zhubnout, musí jíst vhodné potraviny, ve vhodnou dobu a ve správném množství. To ale není vše. Je potřeba přiměřeně, ale přitom pravidelně, sportovat.
Jediné osvědčené pravidlo na zhubnutí nám říká, že během dne musíme spálit více kalorií, než jich přijmeme. Efektivní spalování kalorií můžeme zajistit právě díky pravidelné sportovní aktivitě – například běhání.
Odborníci tvrdí, že denně by se měl člověk aktivně hýbat minimálně 30 minut a po nedávných průzkumech doporučují pro optimální zdraví až 60 minut aktivního pohybu po většinu dní v týdnu! A proč? Je to jednoduché, čísla hovoří jasně. Přišlo se na to, že čím déle se člověk denně aktivně pohybuje, tím méně potom trpí nadváhou / obezitou / kardiovaskulárními a dalšími chronickými onemocněními.
Říkáte si, že to nejde? Že i když začnete běhat, jezdit na kole nebo na kolečkových bruslích, nemáte šanci tomu dát více než 60 minut? Však ani nemusíte! Začátečníkům bohatě stačí sportovní aktivitě věnovat pouze 30–40 minut. Ale pozor, je potřeba udržet správné tempo, aby se vaše tepová frekvence pohybovala v rozmezí 65%–80% z maximální tepové frekvence. Pohyb má skvělý účinek na hubnutí, protože už po dvaceti minutách v této hladině tepové frekvence dochází ke spalování tukových zásob.
Takže 30–40 minut běhání, plavání, rychlé chůze, … bohatě ze začátku stačí a ostatní doporučenou „denní dávku fyzické aktivity“ můžete vyplnit procházkou se psem, prací na zahrádce, atd. Vidíte, je to opravdu jednoduché, takže se není třeba hrozit při pomyšlení na 60 minut pohybu. Vždyť by to mělo být naopak – pohyb je hlavně o radosti.
Pokud jste již začali běhat, můžete si s klidem říct, že pokud dodržíte tato doporučení a běhání nepustíte po pár dnech k vodě, tak zhubnete. V zásadě platí, že po každé uběhnuté míli (cca 1,6 kilometrů) spálíte až 110 kalorií. Tento ukazatel by vám mohl pomoci, protože je jasné, že určité množství kalorií při běhu spálíte a můžete si tak udělat kontrolu v poměru výdej / příjem kalorií ze stravy. Znamená to tedy, že je potřeba si počítat všechny kalorie, které za den sníme? Vůbec ne. Stačí si kalorie počítat třeba první týden, abyste si udělali představu, jestli nepřibíráte na váze hlavně kvůli tomu, že sníte mnohem více kalorií, než spálíte. Na počítání kalorií existuje skvělý nástroj Cronometer (https://cronometer.com/), do něhož si můžete každý den doplnit všechny potraviny, které jste snědli, a program vám udělá součet. Budete mít i orientační přehled o tom, zda vám váš jídelníček poskytuje všechny potřebné živiny, vitamíny a minerální látky.
Při běhání se nesnažte zbytečně a nadměrně navyšovat vaši kilometráž (začátečníci), kvůli snaze spálit rychle co nejvíce kalorií, protože výsledek nemusí být takový, jaký jste očekávali. Postupem času se totiž budete zlepšovat a spálíte méně než 110 kaloriií / za 1 míli – při stejném úsilí budete mít nižší tepovou frekvenci. To povede sice k většímu naběhanému objemu kilometrů, ale větší účinek na hubnutí to mít nebude. Navíc při vyšších tréninkových objemech hrozí větší riziko zranění (hlavně u začátečníků, kteří do běhání mnohdy vrhají hlava nehlava).
Co tedy dělat? Zkuste postupem času zařazovat kvalitnější a různorodější typy tréninků, kde se budete soustředit na vaši rychlost nebo sílu. Např. zkuste zařadit do vašeho tréninkového plánu běh do kopce nebo tempové běhy (4x800m v určitém čase s meziklusem), stupňované běhy, atd… Možností je spousta. Takové typy tréninků jsou super, výdej kalorie je o dost vyšší a tyto tréninky se budou skvěle hodit jako příprava na závody.
Další možností je, např. o víkendu, kdy pravděpodobně plánujete běžet delší běh, vyzkoušet občas vyběhnout ráno a pak i večer. Dlouhý běh si tak v pohodě rozdělíte na 2 části, ale spálíte více energie.
Pokud teprve začínáte s běháním, doporučujeme si přečíst články z rubriky Začátečníci, kde si uděláte představu o tom, jak poskládat svůj tréninkový plán, na co si dávat pozor a podobně. Můžete zkusit váš běžecký trénink také zpestřit ostatními sporty, jako je cyklistika a plavání. Posílíte jiné části těla a dopřejete tělu potřebnou regeneraci a kompenzaci.
Pokud nejste se svou váhou dlouhodobě spokojení, je potřeba se zamyslet nad celkovou úpravou životního stylu.
Máme pro Vás několik tipů, na co se zaměřit přednostně:
Změna by se také měla odrazit i jinde, než jen ve stravě. Zkuste to všeobecně známé, co však zaručeně funguje:
Snažte se co nejvíce vyhledávat fyzickou aktivitu, hledejte ji na každém kroku. Relaxovat neznamená jen válet se na gauči u televize. Relaxovat znamená i aktivně a s chutí užívat si pohybu.
Poprvé publikováno: 21. 6. 2008
2. 7. 2019 / Běžecký trénink / Autor: fv-admin
scela dobre doporučeni nejen kvuli hubnuti,ale behat aj pro zdravi a dobrou kondicii,odburani stresu
Přesně tak, běhání je výborný odbourávač stresu. Když jsem měl velkou hlavu ze školy, problémy s přítelkyní tak jsem zase začal hodně běhat a dost mi to pomáhalo, aji jsem zhubl a začal se cítit mnohem líp. Teď, už tolik neběhám, ale chodím na kolečkové brusle atd.
Ale zjišťuji, že budu muset zase začít pravidelně víc sportovat, protože to jde na sobě znát.
Naprosto souhlasím, prakticky každý sport, který se dělá opravdu aktivně a soustavně, se na psychice projeví. A právě se to ani nijak zvlášť nemusí přehánět a výsledky se dostaví, hlavně aby se to člověku líbilo, měl z toho radost a bude mu mnohem lépe.
Jen běhání nestačí a někteří běhat nemohou?
Ahoj, četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 100 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 7 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 78,4 – 79,8Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg a dnes má 52Kg. Známí který začal 4.1.2006 z 114Kg má dnes 97Kg a chce jít na na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd…… Pomohu Vás s tím začít a budu Vám radit. Pošlu Vám základní informace: mail: disc@wo.cz pepa1
Pro pepa1.Ahoj Pepo,pravidelně běhám,ale v poslodní době přibírám na váze,sám si s tím neumím poradit,třeba mi pomůže tvoje zkušenost.Dík za odpověď. Honza.
Rada „nepít“ mě celkem pobavila :). Pár dní bez vody se jistě na váze promítne, to je fakt. FAIL
Demogorgon: Zdravím, samozřejmě bylo myšleno „nepít“ = „nepít alkohol“, ale uznávám, že to nemusí být tak jednoznačné, proto jsem to v článku opravil. Díky.
Ahojky pepa 1 chtela bych zacit behat a zhubnout. Budu rada za kazdou radu. Dekuji jana
Dobrý den,
rozhodla jsem se běhat a pokouším se to dodržet. Máme 9.7.2014 a byla jsem běhat 8x (dnes půjdu zas). Někdy běhám se psem, někdy sama. Běhám trasu +- 1km. Váha je pořád stejná :-(, ale obvodově jsem menší :-). Nejsem běhající typ, ale dala jsem se na běh, tak chci běhat, alespoň do konce prázdnin (dokud na to mám čas). Chodím běhat tajně (svěřila jsem se jen kamarádce a mamince, ale s ní to vůbec neřeším). Potřebovala jsem si ulevit, tak vám píši o své běžící mánii. Hodně úspěchů a běh bez chybičky přeje Klárka ;-)!
Kláro, to je fajn ze uz tak brzy vidis vysledky:) ..jen tak dal a zkus tu vzdalenost spise prodluzovat. Mej se:)
Ahpj, vcera jsem zacala s behanim… Delka zhruba 1 km. Byla jsem uplne hotova , jsem silny kurak…ale dnes jdu zas:)hubmu do plavek tak snad to za 3mesice bude znat…mam v planu dat dolu5 kg..snad se to povede snazim se k tomu i posilovat brico a ruce 🙂
začal jsem běhat v roce 2012 ani ne půl kilometru denně. postupně jsem navyšoval a když jsem dával kilásek denně, tak jsem měl o deset kilo míň. ale taky jsem omezil jídelníček. jedl jsem míň a pravidelně. už nemám nadváhu a zapnu si gatě. Nejsem žádnej sukničkář, ale nejvíc flirtů s holkama jsem zažil v době, kdy jsem byl na svém váhovém maximu. je to divný. takže jestli chcete zhubnout kvůli atraktivitě, tak na to prdte. 😀 hubněte kvůli zdraví.
Ahoja zacala sem behat nemam chut na sladke, pravidelne jim a zhodilasem 1kg tydne snad to dlouho vydrzim:-)
Doporucuji běhat alespoň 2 x týdenně a to minimálně 30 minut na měkkém terénu /ne beton/. Více zde včetně výpočtu pálení joulů. .. http://www.slimming.cz/beh-a-hubnuti/
Běh je super ale v kombinaci s dietou je ještě účinnější.