Patříte mezi vášnivé sportovce a chcete svou snahu o zdravý životní styl podpořit i vyváženým jídelníčkem? Pohyb a strava jdou ruku v ruce. Bez vhodné stravy nebudete tělu dodávat potřebné živiny, což se projeví na zdraví i nedostatku energie.
Pohyb je pro náš život důležitý. Buduje svalovou hmotu, zrychlí metabolismus, pozitivně působí i na naši náladu. Pohyb jde ale ruku v ruce také se stravou. Aby sportování vůbec mělo smysl, je zapotřebí tělu dodávat vše potřebné. Právě k tomu poslouží i vhodně sestavený jídelníček.
Víte, že strava sportovce se skládá ze dvou složek? Stavební a energetické. Stavební složku zastávají bílkoviny, za tou energetickou stojí tuky a sacharidy.
Tělo sportovce potřebuje pravidelnou stravu alespoň 5x denně. Měla by být bohatá na bílkoviny, komplexní sacharidy, své místo v ní mají i zdravé tuky.
Proteiny jsou základní stavební jednotkou hmoty. Právě ony stojí za budováním a regenerací svalů, jsou důležité i pro zdravé kosti a šlachy. Jejich největším zdrojem je maso, vejce, tvrdé sýry a mléčné výrobky. Najdete je i v oříškách a různých semínkách.
Sportovci by si měli dát malou porci bílkovin před zátěží, aby chránili svalovou hmotu, nejdůležitější jsou ale po fyzické aktivitě. Urychlí totiž regeneraci.
Cukry jsou zdrojem rychlé energie, svaly je totiž využijí během pár minut. Tuky jsou naopak zdrojem dlouhodobé energie.
Právě v něm většina sportovců chybuje. Myslete na něj nejen během tréninku, ale po celý den. Obecně se doporučuje každý den vypít 2-3 litry vody, tělo sportovce ale potřebuje zhruba o litr tekutin víc.
Víte, že nesprávnou stravou můžete snížit svůj výkon až o 30 %?
S plným žaludkem se špatně hýbe. Zhruba 3 hodiny před fyzickou aktivitou si dejte hlavní jídlo, které bude obsahovat komplexní sacharidy, lehce stravitelné bílkoviny a malé množství tuků. Hodinu a půl před výkonem už jezte jen potraviny s převahou komplexních sacharidů.
Během výkonu vám energii dodají sacharidy, které najdete třeba v banánu nebo jablíčku. Na škodu není ani iontový nápoj.
Do 30 minut po výkonu tělu dodejte dostatek sacharidů, aminokyselin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Nezapomínejte ani na bílkoviny. Doplníte energii a nastartujete proces regenerace.
Ať už sportujete vrcholově, nebo jen pro zábavu a dobrý pocit, na kvalitní a vyvážené stravě záleží. Jídlo totiž ovlivní jak váš výkon, tak schopnost těla regenerovat.
Sponzorováno – placená spolupráce
6. 3. 2020 / Zdraví a výživa / Autor: Běháme.cz
Zdravím! Děkují za článek! Hodně ted čtu o stravě při aktivním sportování 🙂