Běžecké trailové boty Adidas Response Trail 20 M patří v současné době mezi jedny z nejlepších bot tohoto druhu od značky Adidas, což se jednoznačně promítá v počtu užitých technologií. Obsahují jich celou řadu (např. ADIPRENE+, ADIWEAR, FORMOTION, miCOACH, TRAXION, SPRINTWEB). Jak reálně tyto technologie fungují? A hlavně, jak komplexně jejich funkce plní svůj účel?
Vyzkoušeli jsme je rovnou v terénu, kam jsou primárně určeny, konkrétně tedy v podzimním / zimním období a s jednoznačně pozitivní zkušeností. Boty si umí poradit i se silnicí, ale jak už z jejich zaměření vyplývá, jsou především do terénu na delší trasy, díky využitým materiálům také dobře odolávají vodě. Na pomyslném vrcholu nabídky této řady je pouze model Adidas Response Trail 20 M GTX, který nabízí navíc o něco lepší GORE-TEX®ový nepromokavý, ale zároveň dostatečně vzdušný materiál, ten však využijete jen při běhu v opravdu extrémních podmínkách a při testování za nepříznivého počasí se i recenzovaný model choval dle očekávání.
Současný trend běžecké obuvi je jiný než před lety. Společnosti se tehdy snažily nabízet univerzální boty ve smyslu využití jak na silnici, tak do terénu. Samozřejmě si tento kompromis bral určitou daň z obou stran, tzn. na silnici byly boty moc těžké, tlumené, měly zbytečný vzorek, ale na náročnějším povrchu o to více tyto robustnější parametry postrádaly. Proto je trend zjednodušovat silniční obuv, která se má pochopitelně využívat jen na silnici a naopak botám do terénu pak lze přidat vše, co potřebují.
Běh v přírodě a v tomto období obzvlášť si přímo žádá podobnou speciální trailovou obuv. Není to jen kvůli samotnému komfortu z takového běhání, ale zejména kvůli bezpečnosti a jistotě. Zkrátka je dobré, když si můžete být jisti, že se na boty dá spolehnout i v horších (aktuálních) podmínkách. Z vlastních zkušeností mohu tvrdit, že v některých případech klasické boty ani ty „polotrailové“ nestačí, např. při běhu do kopce nebo z kopce podrážka nepříjemně sklouzává po listech, námraze. Při běhu ve stejných podmínkách recenzovaná obuv přesně drží svou stopu. Stejně tak v případě seběhů. Tam, kde by se běh jevil s jinými botami jako „nebezpečný“, zdolání takového povrchu je pro Response Trail 20 něco automatického a přirozeného.
V katalogu se píše o technologii FORMOTION (umístěna v oblasti zadní části boty pro podporu nášlapu), kterou model disponuje, že byla vyvinuta s ohledem na ideální dopad chodidla a jeho přirozený nášlap – má redukovat zatížení kloubů a díky robustní konstrukci kolem kotníku snižovat pravděpodobnost jeho zranění při běhu. Díky univerzálnosti konstrukce tohoto došlapu je vhodný pro všechny typy běžců. Technologii nejvíce oceníte právě v těžších podmínkách, jako jsou promoklé úzké pěšiny nebo seběhy, což bývají konkrétně v zimě kritické momenty.
adiPRENE® najdeme také v oblasti paty (patrné z fotografií), jedná se o dodatečný tlumicí materiál, který dokáže pohlcovat při dopadu na povrchu část energie svým cíleným deformováním. Oproti tomu je adiPRENE®+ technologie odlišná, i když s téměř totožným názvem. Od předchozí se liší tím, že se jedná o pružný materiál v přední části mezipodešve a naopak podporuje díky elastickým vlastnostem odrazovou fázi. TRAXION (profil podrážky a rozmístění jednotlivých gripů) je přímo poznávacím prvkem modelu, je patrný i vizuálně po stranách podrážky. Technologie zlepšuje záběr do všech směrů při změnách pohybu.
O ADIWEAR jsme psali již v minulé recenzi, jedná se o odolný materiál na vnějších částech podešve (segmenty podrážky z pryže), díky kterým má být zaručena dlouhá životnost bot. Jak na silnici, kde podrážky trpí vlivem mechanického opotřebení o asfalt, tak v terénu o štěrk a kameny. Výčet technologií uzavírá miCOACH (krokový senzor pro zařízení miCoach Pacer), který však samozřejmě využijete jen v případě, pokud toto zařízení máte.
Adidas Response Trail 20 rozhodně patří mezi špičku trailové obuvi v kontextu nabídky tohoto roku, pro běh do terénu byly konstruovány bez kompromisů. Již designově zdařilá a robustní konstrukce napovídá, že by mohly dobře plnit svůj účel pro běh v těžších terénech a zvládly by úlohu hlavních trailových bot i pro pokročilé běžce. Kladně hodnotíme i to, že využité technologie nejsou jen na okrasu, ale opravdu plní svůj účel od nejdůležitější přednosti tohoto modelu – technologie FOR MOTION a využitých materiálů – po ADIWEAR a ostatní.
Sponzorováno – placená spolupráce
5. 12. 2013 / Běžecké boty Sportovní vybavení / Autor: fv-admin
Jaký je rozdíl mezi těmito a více populárními Kanadia Trail?
nechápu jak může někdo uvést, že takové boty jsou přirozené. Stačí se podívat na výšku podrážky. S touto podrážkou rozhodně vaše noha nebude reagovat přirozeně na kontakt s terénem. Redukování zatížení kloubů tady asi částečné bude, ale vše je především v technice běhu. Je to to samé jako když si vycpu boty molitanem a budu se domnívat, že klouby nezatěžuji ovšem opak je pravdou. Klouby zatížím ale způsobem ne zrovna přirozeným protože budu muset dorovnávat balanc. Ale bezesporu mají boty jiné přednosti, které v aktuálním počasí určitě běžec ocení.
Zdeněk: Zdravím, podrážka není nijak extrémně vysoká v porovnání s další trailovou obuví. To, co možná vizuálně podrážku zvyšuje, je naopak velmi účinná TRAXION technologie (jednotlivé gripy – skoro až takové „hřeby“ jako na kopačkách), které svou funkci plní v terénu výborně. Samotný spodek podrážky pak žádné zatížení samozřejmě neredukuje, to je zkrátka jen tvrdá guma – tlumící funkci plní vrstvy a konstrukce nad ní, které žádnou „vycpávkou“ nejsou a fungují podobně jak u klasických bot.
Taky by mě zajímalo. Mám tyhle http://www.a3sport.cz/panska-obuv/kanadia-4-tr-m-g63901
Jsou to perfektní boty na běh, ale jaký je rozdíl mezi kanadia TR a Response?
jaký je rozdíl vyzkoušej při odrazu, nejdříve zkus naboso a poté v botě, to samé opakuj pro druhou obuv. Jak jsem viděl rozdíl pata podrážka je dost velký a jak pružná bude jejich špička? To musíš posoudit ohybem. Čím snažší ohyb, tím lépe pro tvou mechaniku pohybu a samozřejmě lepší využití podkolenních vazů, svalů a šlach při rychlém odrazu. Ovšem hrubost podrážky ti zpomalí reflex, kdy má noha při dopadu a přenesení hnotnosti na druhou nohu okamžitě reagovat na rychlé zvednutí ze země.