V minulém článku jsem uvedl pár sportovních aktivit, které se přímo nabízejí pro správně a aktivně prožité léto a s vhodným sportem to může být nejen na toto léto… Nesmí se ale zapomínat na pár věcí, které by mohly způsobit několik nepříjemností.
Pokud jste si již vybrali nějaký sport, myslete na to, že jste si nevybrali jen dočasný nástroj na dočasné zhubnutí. Vybrali jste si hlavně radost z přirozeného pohybu, která Vám pomůže zhubnout, ale musíte trochu nebo více změnit svůj životní styl.
Jako příklad uvedu: Dnes se pan Novák šel projet na kole, celkem 45 min pohodovým tempem. Hned po příchodu domů (třeba v 19.00) se cítil skvěle a všechny svaly ho příjemně bolely. Náhle však otevřel ledničku a z toho dobrého pocitu, že pro sebe něco udělal, ji vyprášil od hora po práh. Jakou asi udělal chybu?
Náš virtuální pan Novák sice ten den sportoval, ale co z toho, když pak 3x více energie přijal než vydal na tom kole…
Tím jsem chtěl naznačit, že je sice pěkné, když se začne sportovat, ale bez změny životního stylu (stravování, přiměřená doba spánku), například s hubnutím nepomůže…
Pokud tedy změníte svůj dosavadní životní styl (jestli je špatný) a vyberete si vhodnou sportovní aktivitu, nezapomínejte na jedno důležité pravidlo. Nikdy se do toho nepouštějte hlava nehlava a berte to s rozumem. Netrénovaný člověk si totiž může úplně lehce přivodit nějaké menší nebo větší zranění.
Pokud zcela netrénovaný člověk udělá „nárazovku“, prostě se hned poprvé vydá sportovat naplno, ani si většinou neuvědomí nebo nepřipustí, že se jeho tělo bude bránit a bude mu to signalizovat bolestí (svalů např.) a únavou. Zdravotních rizik je poměrně dost, můžou to odnést klouby, svaly (natržení, natažení) a šlachy. A pokud ještě nedojde k řádné rozcvičce a protažení (strečinku), může si člověk přivodit nepříjemnosti, např. s Achillovou šlachou nebo se svaly, při jízdě na kole nebo běhání.
Zcela nejhorší varianta může být infarkt, nejčastěji se to stává samozřejmě u netrénovaných lidí, při tenisu nebo na squashovém kurtu.
Proto musí netrénovaný člověk začít pomalu a žádné zranění nebo újma na zdraví prakticky nehrozí. Ze začátku se i pravidelná rychlá chůze obden 30 min dá vyvažovat zlatem. Pěkně se člověk rozhýbá a je připraven na těžší zátěže.
Ale protože prevence není nikdy dost, napíšu zde pár dalších zdravotních rizik.
Nejvíc namáhané bývají klouby, zejména kolena. Zranění bývají akutní, ale většinou chronické a může je vyvolat nevhodná obuv nebo silné dopady na tvrdý povrch.
Nejčastěji vzniká u netrénovaných lidí, kteří si naordinují moc tvrdý trénink, nebo po delší přestávce mezi fyzickou aktivitou. Mezi velmi časté příčiny patří i vynechání rozcvičky a důležitého strečinku, kterého někteří lidé pokládají za zbytečného a za ztrátu času…
K dalším problémům může patřit „zamrzlé“ rameno, které vzniká u kontaktních sportů, natržení / natažení stehenních svalů může nastat klidně jen při menším předklonu, kvůli celkově zkráceným svalům, které má velká část populace. Proto je velmi důležité dělat pravidelné protahování všech svalů, ať jste sportocec, či nikoliv. Správný strečink pomáhá prodlužovat již zkrácené svaly a dává jim potřebnou flexibilitu.
Myslete také na vhodné boty, i zcela rekreační a amatérské sportování vyžaduje profesionální obuv, ochráníte si kotníky i kolena.
Začínejte zvolna a nesnažte se nepřekonávat světové rekordy. Máte spoustu času na to, abyste své tělo připravili na těžší zátěže, třeba právě rychlou chůzí nebo plaváním.
Pokud budete sportovat pravidelně a s rozvahou, změníte svůj celkový životní styl (pokud ho máte špatný) a nezapomenete na rozcvičku, je velmi pravděpodobné, že opravdu zhubnete, posílíte srdce, nebudou vás bolet záda, vytvarujete si postavu a třeba se i konečně vlezete do plavech svých vysněných velikostí.
12. 6. 2008 / Ostatní sportovní trénink / Autor: fv-admin