Horké počasí a běh – 2. díl

Horké počasí a běh – 2. díl

V těchto dnech nám dává sluníčko pořádně zabrat. Na mnoha místech ČR padají teplotní rekordy, na koupalištích se už lidé radostně opalují (opékají), a v tuto chvíli si všichni připadáme opravdu jako v troubě. Bohužel v takovém počasí přibývá i infarktů a dalších zdravotních komplikací. Zvláště starší lidé a lidé s nadváhou jsou ohroženi. Odborníci doporučují jen omezený pobyt na slunci, a když už se vyjde ven, doporučují nosit vhodnou pokrývku hlavy chránit svou kůži. Velmi důležité je také dodržování pitného režimu, který by měl být 2,5–3,5 l vhodných tekutin.

Co naplat, profesionální sportovci musí v takovém počasí trénovat a závodit, ať chtějí či ne. Rekreační sportovci mají na výběr. Ono by bylo v pohodě sportovat při 20°C nebo níž, ale to momentálně jde pouze v ranních a večerních hodinách, proto se musíme trochu přizpůsobit. Doporučuji přečíst si minulý článek Horké počasí a běh – 1. díl, v němž jsme nastínili základní tipy, jak si s běháním v horku hravě poradit.

Jak již bylo napsáno v minulém článku, klíčová je denní doba, ve které běháme. Nejideálnější je běhat při východu slunce, ale pro mnohé je to opravdu hodně brzo. V zásadě platí, že je mnohem lepší běžet dopoledne, protože vzduch ještě není tak ohřátý a slunce svítí méně. Zcela nevhodné je běhat cca od 12:30 do 16:00 hodin, i když i později je vzduch pořád hodně horký a jen pomalu se ochlazuje, takže je klidně možné, že v cca 19:00 bude ještě dost vysoká teplota. Takže běhejte a sportujte, jak vám to vyhovuje, jen se vyhněte výše zmíněným hodinám.

Samozřejmě dobrá zpráva je ta, že vždycky tak teplé počasí nebude, i v létě přijdou mnohem studenější dny, a proto můžete dobu, ve které běháte, často měnit.

Chraňte svou hlavu kšiltovkou a noste sluneční brýle

Při běhu si nezapomeňte vzít sluneční brýle a vhodnou pokrývku hlavy. Slunečními brýlemi chráníte oči před negativními vlivy UV záření. Díky tomu, že nemusíte „mhouřit“ oči, vás nebude bolet hlava. A pokrývka hlavy vás zase chrání od úpalu.

Popřemýšlejte o jiné vhodné pohybové aktivitě

Je-li opravdu teplo a nechce se vám běžet, zkuste se věnovat jiné kompenzační aktivitě. Plavání se úplně nabízí. Díky tomu si užijete sluníčka, zároveň se krásně zchladíte, u vody si odpočinete, opálíte se a při plavání zároveň posílíte u běžců často zanedbávanou horní polovinu těla.

Poprvé publikováno: 31. 5. 2008

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »