Diskuze: Běh a začátky

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo připojí a budeme si moci vyměňovat zkušenosti.

2. 7. 2008 / Diskuze / Autor: Amina

Hodnotit

(Zatím žádné hodnocení)
Loading...

Běh a začátky – 78 komentářů

 1. barcelona napsal:

  No z 20ti na 50 minut se hravě dostala i moje třicetiletá manželka která nikdy pořádně nesportovala za cca 3-4 měsíce. Vím že se to zdá jako když se koukáte na nějakou horu ale pak se ani nenadějete a jste na ní přestože se vám zdála nezdolatelná 🙂 běhat 2x denně když někdo se sportem sotva začne to bych opravdu nedoporučil ani největšímu nepříteli 🙂 ušetříš čas i energii a výsledky přijdou rychleji – 1x denně déle opravdu doporučuji

  • civapetra napsal:

   A kolik minut z těch 45 by se asi tak mělo běžet? Když vlastně střídám chůzi s během. Tak aby to mělo nějakej učinek alespoň.

 2. fv-admin napsal:

  Jednoduše tolik, kolik vydržíš. Prostě běž a zkus co nejdéle, poté na chvíli jdi a pak zase běhej….
  Nevím, jak dlouho běháš a jak na tom jsi, takže nemůžu moc poradit. Ale pokud chceš, můžeš si ten čas běhu a chůze určit předem, aby jsi tam měla nějaké pravidlo. Třeba prvních 5 min rychlá chůze, 10 min běh, 3 min rychlá chůze, 15 min běh, 2 min rychlá chůze, 5 min běh, a posledních 5 min pomalý běh na vyklusání nebo chůze.
  A záleží na tom, jaký účinek myslíš. Pokud chceš zhubnout, tak se rychlé chůze v tréninku vůbec nemusíš bát, právě naopak (spíš záleží na době, po kterou je fyzická aktivita vykonávaná). Pokud si chceš zlepšit vytrvalost a kondici, tak se snaž běhat na úkor chůze víc…
  Ale popravdě, pokud začínáš, tak bych toto vůbec neřešil. Když si naplánuješ nějaký postup, na který mít ještě stejně třeba nebudeš a neuvědomíš si to, stejně s tím nic neuděláš. Stačí opravdu ten základ, běh + chůze a kombinovat – jak moc, to sama poznáš a časem ubírat chůzi a přidávat více běhu, ale hlavně pomalu a postupně.

 3. Amina napsal:

  Já ze své krátké zkušenosti vím, že sledovat na hodinkách kolik min. běžím a kolik min. jdu mě vůbec nevyhovuje. Celkově jsem hodinky zavrhla, neboť mě příliš rozptylovaly, pořád jsem na ně koukala. Když běhám „svoji“ trasu na letišti, vidím na kostelní hodiny, takže mrknu, kdy jsem začala a potom když končím (asi 30 min.) Do chůze přecházím když už fakt nemůžu.
  Když jsem začínala, tak 2 min. běhu bylo pro mě maximum. Jak jsem na tom časově teď nevím, ale vzdálenost, kterou jsem dříve uběhla na 2-3x (s vloženou chůzí), nyní uběhnu 3x bez chůze, začínám mít ze sebe radost a vždy po běhu se pochválím, jaká jsem šikovná

 4. fv-admin napsal:

  Také chválím 🙂

 5. civapetra napsal:

  To já také cítím zlepšení, dříve když jsem ještě nechodila běhat, tak stačilo když jsem jen dobíhala tramvaj a už sem byla ufuněná jako prasátko, kdežto ted , když běhám, tak cítím že mi ten dech už problémy nedělá – a to sem ráda, ale samozřejmě neuběhnu nic moc hodně, ale vím že je to lepší než před časem – a to vlastně jsem začla běhat nedávno.

 6. Amina napsal:

  Já ze začátku měla pocit, že nebudu moci uběhnout delší vzdálenost, protože to prostě neudýchám, teď mi při mém běhu nedělá problémy dýchání, ale chtějí si odpočinout nohy

 7. civapetra napsal:

  jo to je také můj případ 🙂

 8. sunny napsal:

  Mě by zajímalo, jaká kombinace je nejefektivnější pro hubnutí. Vím, že by se tepová frekvence měla pohybovat mezi 60 – 75% maximální tepové frekvence. Půjčila jsem si od kamaráda sporttester a ten mi naměřil 150 až 160 už po pěti minutách běhání. Potom jsem podle návodu vyzkoušela, o kolik mi TF klesne během 5 minut v klidu, a klesla cca na 100. Maximální TF jsem určovala dle základního vzorce a vyšla mi 190. Proto nevím, jestli je efektivnější pro zhubnutí radši rychle chodit a držet se mezi těmi 60 – 75% (tzn.114 – 143), nebo běhat a mít vyšší tepovou frekvenci. Musím jen dodat, že běh mi problémy nedělá a jsem schopná uběhnout, sice pomalým tempem, i půl hodiny v kuse, takže nemůžu říct, že bych byla netrénovaná. Takže bych řekla, že vysoká TF tímto není, ale můžu se plést, za každou ardu budu vděčná…

 9. fv-admin napsal:

  Ahoj,
  správně píšeš, že pro hubnutí je lepší nižší TF (60-75% z maxTF) – aerobní intenzita, ale je důležité dodat, že i na době běhání záleží a je vhodné běhat tak 40-50min (při udržení této optimální TF).
  Tvoje TF je po pěti minutách opravdu trochu vyšší než by měla, proto se snaž běžet trochu pomaleji, v nižším tempu a TF taky bude nižší. Vydrž takto 40-50min (prozatím, později můžeš samozřejmě navyšovat) a předtím nezapomeň tak 5-10min začít rychlou chůzí nebo velmi pomalým během.
  Pár tréninkových dnů (tak 2 za týden) zkus přidat nějaký tempový běh nebo stupňovaný, kde využiješ svoji rychlost a nebudeš se bát, že to „přidušuješ“ – samozřejmě s citem :-).
  Pěkný večer.

 10. Amina napsal:

  Má cenu i velmi, velmi pomalý běh?
  Někdy vyběhnu a všechno je fajn, běží se mi dobře, jindy (včera) jsem se rozběhla a měla jsem pocit, že nohy jsou jak ze železa a nemůžu je ani zvednout. Nechtěla jsem to vzdát a doslova jsem se vlekla, avšak běžela jsem celkem dlouho, nebyla jsem nijak zadýchaná, jen ten běh byl opravdu velmi, velmi pomalý.

 11. fv-admin napsal:

  Samozřejmě, že má cenu.
  I ten zdánlivě nejpomalejší běh je lepší než žádný běh.
  Také je nutno si uvědomit, že pomalý běh (nebo plavání, cyklistika) je skvělý pro celkovou regeneraci a bez regenerace většinou nedochází ke zlepšování, ale bez ní může lehce dojít k nějakému zranění.
  Takže se tím vůbec netrapte, třeba vám tím dává tělo něco najevo. A pokud jste běžela opravdu dlouho, mělo to větší cenu než nějaký nárazový, rychlý a tvrdý trénink.
  Příští trénink zkuste tempo o něco zvýšit, pokud to půjde.

 12. Amina napsal:

  Díky za podporu 🙂
  Doufám, že někdy si budu moci zaběhnout i „běh“. Protože u mě se jedná o pomalý běh, velmi pomalý běh a po včerejšku i velmi, velmi pomalý běh.

 13. fv-admin napsal:

  Máte to pěkně rozděleno 🙂
  Však můžete si zkusit říct: „Tak, teď poběžím přibližně 5 minut velmi pomalým během na rozklusání, potom zkusím běžet 1 minutu vyšším tempem a potom 3 minuty velmi, velmi pomalým během. A pak to můžu zopakovat, dokud nebudu mít odběhanou obyklou zdálenost“.

  A pomaličku se budete v rychlosti zlepšovat 😉

 14. Grace napsal:

  ahoj, i já se hlásím k začátečníkům. nikoli sportovním, ale běžeckým. vždy jsem běhání k smrti nesnášela, uběhnout na ZŠ patnáctistovku byla málem moje smrt, stejně když jsem zkoušela přijímačky na VŠ nebo při výbězích do přírody při jiných sportech. někdy na začátku prázdnin jsem se ale rozhodla, že už zase musím začít něco dělat, nějak jsem vypustila všechny sporty, protože mě to přestávalo bavit. a když jsem si tak přemýšlela, přišla jsem na to, že běhání je sport „zdarma“, je to snad hned po chůzi pohyb nejpřirozenější a navíc jde provozovat když chci já a né když je ve fitku otevřeno či jsou hodiny aerobicu. k rozhodnutí běhat jsem přišla při plavání asi třicátého bazénu v našem bazénu, už jsem měla asi „zatemněno“
  a tak jsem jednoho pěkného rána vyběhla. vstala jsem o hodinu dřív než obvykle (tedy v 5.10hrůůůůza). samozřejmě to bylo dost pekelný, ale nějak jsem to vydržela. a šla jsem za dva dny znovu. a teď jsem už na pěti kilometrech, sice pomalým během, viz Amina, ale je to fajn pocit, že mě tech pět kiláků nezabije a já to přežiju! a pomalu se zase začínají probouzet endorfiny a když po doběhnutí stoupám po schodech domů, začíná to být opravdu fajn.
  všem držím palce!
  pomalu začnu zařazovat nějaké rychlejší úseky, docela se těším.

 15. barcelona napsal:

  Možná tě to překvapí ale na hubnutí je chůze a velice pomalý běh účinný zhruba stejně 🙂 a pokud vydržíš hodinu jít, je to rozhodně účinnější než 30 min. běhu…podle mého by běh měl trvat minimálně 45 min pokud chceš efektivně hubnout – a na rychlosti absolutně nezáleží – jedinou chybou je přílišná rychlost, příliš pomalu běžet nemůžeš ani když poběžíš pomaleji než chodíš 🙂 při hubnutí jde opravdu 100% o čas jak dlouho výkonnost trvá, přičemž platí že vyšší intenzita jedině škodí

 16. Amina napsal:

  Barcelona,
  já ten velmi pomalý běh nemyslela pro zhubnutí, jen jestli vůbec běhám 🙂
  Co ten šílený čas u tvých několika posledních příspěvků??!!

 17. barcelona napsal:

  Aha – no je to dobré jak na zhubnutí, tak i pro zdraví. Pro zdraví je vlastně veškerý běh v anaerobním prahu nezdravý. A jestli je to běh? Pochopitelně ano a dokonce i nejzdravější možný

  PS: šílené časy jsou proto že zítra maturuju 🙂

  3.9. připsáno: protože se po tom každý pídí, rozhodl jsem se připsat že maturu jsem zvládl

 18. Tygřík napsal:

  Tak to hodně štěstí

 19. Amina napsal:

  Zdravím Grace,
  přeji úspěchy ve Vašem ranním běhu. Nevím, zda bych se přinutila vstát.
  Barcelona,
  tak snad vše s úspěchem zvládnuto.
  Já konečně běhám!!! Sice svým velmi pomalým během, ale 45 min. v kuse, bez chůze. Tak tohle pro mě bylo na začátku něco nepředstavitelného. Nedávno jsem obdivovala Tygříka, že dá 30 min. v kuse a teď jsem překvapená, že to opravdu jde.
  Nevím, zda si mám dávat další cíle. Chtěla jsem běhat, to se mi přes počáteční opravdu krušné chvilky podařilo, takže můj cíl je asi jen jeden. Vydržet.

 20. barcelona napsal:

  Cíl dělící úplné začátečníky a takové zárodky pokročilosti vidím ve schopnosti běhat 60min pomalým tempem třeba 2-3x týdně – to bych si dal být tebou za cíl, ke kterému si samozřejmě můžeš dojít takovou rychlostí, jak ti bude vyhovovat, nemáš kam spěchat

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Další témata v diskuzi

10. 3. 2021 / Založil: LaPeregrina

Potřebovala bych poradit s běháním v bahnitém terénu a výběrem bot. Běhám dlouhé roky, ale vždy jsem běhala především po asfaltovém povrchu nebo zpevněných cestách. Před časem jsem se přestěhovala, mám teď k dispozici spoustu krásných tras v přírodě a konečně možnost běhat po měkkém. Jenže má to i...

Nejnovější reakce:

23. 03. 2021 / Petr
Ahoj, já ěhám smíšené cesty v okolí Olomouce a používám goretexové LaSportivy-Kaptiva za r...

10. 03. 2021 / fv-admin
Běh v blátě může být opravdu nepříjemný, docela vás chápu. Nenechte se tím ale odradit a p...

20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal nedávno trápit. Od útlého věku se věnuji fotbalu, ke kterému jsem mimojiné přidal před cca osmi lety i běhání. Běhám poměrně pravidelně, v poslední době okolo 30km týdně, v tempech okolo 4:30/km, u kratších běhů spíše ke 4:00. Při několika posledních...

Nejnovější reakce:

1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty teď, v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené. Nejsem úplný začátečník s běháním, ale s nákupem dobrých bot ano. Začala jsem běhat na rodičovské, kdy jsem si nemohla dovolit koupit kvalitní boty. Teď se mi povedlo nějakou korunu...

Nejnovější reakce:

2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat rytmus. Běháme vcelku čerstvě, chvíli jsme běhali v létě, pak na podzim než nás skolila nemoc, ale teprve od nového roku pravidelně dvakrát týdně. Já jsem spíš jogger, nemám výdrž, tepovka na infarkt, když běžím dlouho v kuse, takže běhám pomalu a...

Nejnovější reakce:

03. 05. 2016 / Ali
Ahoj :-) možná jsi už mezitím přítele s fyzičkou dohnala, ale jestli né tak mám jeden tip....

16. 5. 2015 / Založil: miquel.jacquel

Ahoj všem, začal jsem běhat 11. 5. a chtěl bych se podělit s ostatními běžci o pocitech, trablech, radostech při běhání a po něm. Nikde jsem žádný pokec nenašel, tak píšu a zkouším to tu. Snad se někdo přidá. Poprvé jsem byl běhat před cca 15 lety s kamarádem a poprvé jsme dali 10 km. Pak jsem byl asi 5x a...

Nejnovější reakce:

14. 07. 2015 / Nataliaa
Ahoj ve spolek, začala jsem běhat poměrně nedávno... zprvu se jednalo spíše o rychlochůzi ...

14. 07. 2015 / Ali
Nějak tu ta diskuze utichla :-) běžci se zdraví! A jestli se to vytrácí, tak to udržte, pr...

16. 11. 2013 / Založil: Akam

Ahoj všem, začal jsem před měsícem trochu běhat, hodně mě to chytlo, ale po cca 14 dnech mě začalo bolet koleno, ale hlavně mě otekly oba kotníky, hlavně na vnitřních stranách. Bolest je dost silná, pajdám jak Žofré a o běhánísi můžu nechat jen zdát. Kotníky teď leduji a mažu Voltarenem. Je mi 36 let, dřív...

Nejnovější reakce:

14. 12. 2013 / sladekz
čauky Žofré, před během ze zahřej: klusání na místě, při vlastním běhu: postav se na sta...

25. 11. 2013 / balounka
Ahoj, já sice nejsem jedna ze zkušenějších, ale teď nedávno jsem na jednom serveru četla ...

24. 9. 2013 / Založil: chandler

(Snad to v názvu skloňuji správně.) Zdravím, začal jsem běhat asi před 3 týdny a od té doby běhám pravidelně asi 5-6x týdně, kromě 3-4 denní pauzy, kde jsem to časově nezvládal. Zatím stále kombinuji běh a chůzi. Začínal jsem na trase cca 1,5 km a postupně zvyšoval na současných cca 4,5 km, současně s tím se...

Nejnovější reakce:

02. 12. 2013 / sladekz
ahoj, těmito problémy jsem také trpěl. Vcelku ale jen krátkodobě zabíraly cviky jako např...

30. 09. 2013 / Valheru_KOKr
Doporučuji hlídat si LIDL. Mají pulsmetr od Crivitu za málo peněz hodně muziky 350Kč není...

20. 8. 2013 / Založil: Bilbuska

Ahojte, s běháním jsem začala cca před 3 měsíci. Běhám převážně každý den ráno 25–45 minut. Trápily mě přebytečné tuky, a tak jsem se jich chtěla zbavit. 🙂 Dietoložka mi řekla, že mám tuky pod průměrem, ale zato moc svalové hmoty. Měřím 167 cm a vážím 67 kg. Máte někdo zkušenosti se zbavováním...

Nejnovější reakce:

24. 07. 2014 / jenny
Ahoj, Tento problém u sebe pozoruji také a nejsem z toho nadšená. Kdyby jste měl někdo ra...

31. 03. 2014 / syas
Zdravím, jsem naprostý začátečník, běhám asi 3. týden 3-4x týdně, zatím stále jakýmsi indi...

17. 5. 2013 / Založil: silacek

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jakou mobilní aplikaci pro běhání jste vyzkoušeli, případně jestli nějakou používáte nebo se spokojíte s nějakým sporttestrem? Já vyzkoušel Runkeeper a oblíbil si Runtastic, ten je hodně promakaný, nicméně mi vadí, že musím mít mobil… Je to těžký a dobíjet tomu pořád...

Nejnovější reakce:

13. 07. 2020 / Martin
Ahoj, já používám endomondo ale asi spíš jen ze zvyku. Taky používám Shealth od samsungu a...

25. 06. 2020 / Hanna
Aplikaci mám taky. Je suprová... Řekla bych jedna z nejlepších. Jinak já jsem si ještě na ...

12. 5. 2013 / Založil: martinujec

Ahoj. Chci se zeptat, kam s pitím a ostatními věcmi (mobil, peněženka, klíče). Chápu, že pokud běhám 30 minut, nepotřebuji mít pití u sebe a mobil už vůbec. Ale doklady a klíče snad musím. To mám i při 30 minutovém běhání v parku běhat s batohem nebo ledvinkou? Nehledě na to, že je to...

Nejnovější reakce:

02. 12. 2013 / sladekz
je to docela jednoduchý, pořiďte si "CAMEL BACK" skvělá věcička kromě pití tam dam šrajtof...

25. 11. 2013 / balounka
Ahoj, já většinou běhám v legínách a sportovním nátělníku, když se ochladí jako teď, tak m...

Závody »