Než se stačíme vzpamatovat z celkem nepovedené zimy (málo sněhu), kdy se každý rozhodoval jet na hory / nejet na hory, vzít snowboard nebo lyže, nazout brusle nebo běžky, už tu bude léto a s ním spojený pobyt u moře nebo to správné letní sportování u rozžhaveného nebo zapadajícího slunce, které prostě nikoho doma nenechá.
Léto má být plné různých aktivit, i když teď na jaře platí to samé. Rozkvétající příroda na jaře také není k zahození a každého určitě potěší.
Ale jaký sport si vybrat? Co je pro mě nejvhodnější? To jsou určitě otázky, které si někteří pokládáte a přemýšlíte o nich. Dnešní článek by vám mohl pomoci, variant existuje mnoho.
Hlavní je něco dělat. Těžko se v létě vlezete do plavek, pokud budete ležet na pohovce u televize a lamentovat nad tím, že nevíte, co máte dělat.
Avšak někdy není zrovna jednoduchý výběr. Každý sport má své výhody a nevýhody, náročnost na fyzickou kondici a materiálovou výbavu. Teď uvedu ty nejběžnější varianty sportovních aktivit, které můžete dělat nezávisle na nikom jiném.
Tento sport uvádím jako první, protože je o něm náš server 🙂 , ale i kvůli jiným důvodům. Tak například, běhání je jeden z nejpřirozenějších sportů, můžete běhat kdekoliv, kdykoliv a nejste nijak časově omezováni. Běžecká výbava je minimální, potřebujete „jen“ kvalitní boty a ze začátku stačí obyčejné tričko a šortky. Pokud chcete vědět o běhání víc, mrkněte do dalších rubrik našeho serveru, např. Začátečníci nebo Běžecký trénink.
Proč běhat?
Co je potřeba?
Avšak nevýhoda je, že běhání není pro každého. Tak např. lidé s velkou nádváhou nebo s problémy s pohybovým aparátem běhat nemůžou, protože by hodně zatížili klouby a kosti a navíc u obézních lidí by hrozily problémy s kardiovaskulárním systémem. Ale stále se dá něco dělat, což si uvedeme dále.
Plavání
O tomto sportu se říká, že je nejpřirozenější a nejzdravější sport. Při plavání se vůbec nepoškozují klouby ani nic jiného, takže je vhodné téměř pro každého. Výbava plavce je také zanedbatelná, i když ne všude se dá plavat. Většinou se musíme za vodou vypravit, ale možností je mnoho:
Také perfektní sport, i když nároky na výbavu jsou již mnohem vyšší. Záleží také na tom, kde se jezdí. Velmi hrubé, ale přitom dostačující rozdělení je na cyklistiku silniční a horskou. Podle toho existují samozřejmě kola a jejich možnost výběru je opravdu obrovská. Sami si musíte určit, jestli budete jezdit raději po silnici nebo třeba v lese.
Jízda na kole má také velkou výhodu v tom, že nevyužívá celou vaši hmotnost, takže moc nezatěžuje celý systém a navíc dochází k účinnému spalování energie (udává se, že za hodinu je to 600 kalorií).
V dnešní době zažívají kolečkové brusle doslova boom, každý je chce, což je fajn, protože je to také ideální sport. Potřebujete vlastně jenom kolečkové brusle a ze začátku jsou i chrániče kolen a loktů důležité. Zapomínat by se také nemělo na ochrannou přilbu a rukavice (stačí cyklistické). Nevýhodou je, že se nedá jezdit všude, je třeba rovný pevný povrch. Pokud máte však v blízkosti bydliště nějakou cyklistickou trasu, tak není co řešit. Výhody inline bruslení jsou podobné jako u normálních bruslí, prakticky přirozený sport, akorát je tento sport náročný na některé svalové partie trochu více, zejména na třísla.
Tak to byly asi 4 nejvhodnější a nejdostupnější sporty. Existuje jich samozřejmě více, například zcela ideální je rychlá chůze. Pravidelné procházky přírodou jsou úplně přirozené. Vhodná je také pěší nebo horská turistika.
Ještě jste se pro nic nerozhodli? Tak co třeba stolní tenis nebo normální tenis? Posilovna či aerobik? Zkuste sportovat společně s vaší rodinou, bude vás to určitě všechny bavit.
A samozřejmě můžete kombinovat více sportů, jeden může být „dominantní“ a ty ostatní můžete brát jako potřebný doplněk pro váš trénink.
Myslím, že každý si dokáže něco najít, musí jen chtít.
10. 6. 2008 / Ostatní sportovní trénink / Autor: fv-admin
Ahoj, nemohl nevíš kolik se spaluje +/- kalorii za hodinu činnosti daného sportu?
Dnes jsme nad tím přemýšleli s přítelkyní, když jsme byli na inlinech.
Díky
je přěsně 119 sportů
Vím, že je to starší článek, ale jako aktivní a dlouholetý inline bruslař musím podotknout, že cyklistické rukavice na brusle rozhodně NE! Jediné chrániče které používám jsou právě chrániče zápěstí, tady totiž nejde o odřeniny, ale o to aby se zápěstí pořádně zpevnilo, protože takřka při každém pádu má člověk tendenci dopadat na dlaně a to i v malé rychlosti zavání minimálně namožením zápěstí, protože padáme z vyšší výšky, než jsme zvyklí padat.
dobrý večer, je sice už po létě, ale já jsem tento článek cetl asi před třemi nebo čtyřmi měsíci. hledal jsem nějaký sport pro přítelkini aby se dostala vůbec k nějakému aktivnímu ohybu, nikdy totiž nesportovala. No a když přišla o práci a začala nadávat že s postavou kterou má ji nikde nevezmou, tek jsem začal jako věčný běžec přemýšlet nad tím jak jí motivovat. V první řadě jsem jí začal míchat můj oblíbený nápoj Naturefood na dodání energie a párkrát jsem ji vztáhl na tůru. do plavání jsem ji nenutil, koupe se pouze když si přes zimu objdnáme v jednom nedalekém hotýlku hodinu bazénu jen pro sebe…na inlajny nemáme kam jezdit, takže zbývá ten běh… Už se mnou byla asi 10 a dávám jí to po malých dávkách, tak snad ji časem naučím běhat se mnou a hlavně tak že ji to bude bavit.