Běžecké vybavení, aneb co je dobré před vyběhnutím nepodcenit

Jaro se pomalu blíží, ideální doba pořídit si běžeckou výbavu, pokud ji ještě nemáte. Běh patří mezi oblíbené sportovní aktivity, není se čemu divit. O jeho pozitivních účincích na člověka bychom mohli psát dlouhé romány.

Běh je zejména kardio cvičení, které pomáhá hubnout, formuje postavu a také zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. Aby se nám běhalo dobře, je důležité se na to pořádně vybavit. Pojďme si říci, bez jaké výbavy se rozhodně neobejdete.

Běžecká obuv

Nejdůležitější součást výbavy a patrně také nejnáročnější na koupi je běžecká obuv. Jejímu výběru věnujte dost času a také se vyplatí na obuvi příliš nešetřit. Kvalitní obuv vám zaručí pohodlný běh, aniž byste měli oděrky na nohou a také vám dlouho vydrží.

Při nákupu je třeba dodržovat několik zásad. Obuv si nekupujte přes internet, pokud si ji předem nevyzkoušíte. A to ani v případě, že máte dokonale změřenou nohu. Botu je třeba si pořádně vyzkoušet, aby vám dobře seděla, nesmí nikde tlačit a chůze v ní by měla být maximálně příjemná.

V podstatě máte dvě možnosti, buď se svěříte do rukou zkušeným prodavačům, kteří vám pomohou zvolit běžeckou obuv na míru, nebo můžete hledat vhodnou obuv na internetu. Doporučujeme však tu první možnost, protože ruku na srdce, není nad to, když se můžete ptát přímo odborníka.

Dbejte na velikost

Důležitá je velikost, právě v tomto směru dělá mnoho lidí velkou chybu. Jednoduše zvolí boty, které jim jsou „akorát“. Jenže při samotném běhu pak doslova trpí. Je totiž třeba si uvědomit, že lidské chodidlo při běhu aktivně pracuje. Při každém dopadu se v přední části lehce rozšíří a při odrazu se zase na okamžik „smrskne“. Nehledě na to, že si v zimě budete brát silnější ponožky.

Je tedy vhodné dbát na to, aby bota byla o kousek větší, stačí číslo nebo půl čísla. Bota se v žádném případě nesmí vyzouvat, ale ani být na doraz.

Ponožky

Hned po obuvi se zaměřte na vhodné ponožky. Ačkoliv se může zdát, že ponožky si lze vzít prakticky jakékoliv, opak je pravdou. Špatně zvolené ponožky mohou způsobit velké problémy. Ponožky však přehlížíme zcela neprávem, neboť hrají velmi významnou roli. Pokud zvolíte oblíbenou bavlnu, pak vězte, že brzy budete mít nohou nepříjemně zpocenou.

Bavlna je sice výborný materiál, k běhu se však nehodí. Vždy si berte ponožky z funkčního materiálu, které navíc obsahují elastan. Ponožka tak dokonale přilne k noze, nehrne se a navíc odvádí vlhkost.

Běžecké oblečení

Základní pravidlo při výběru běžeckého oblečení zní: pohodlí a funkčnost. Při běhu se musíte cítit maximálně pohodlně, funkční oblečení zajistí, že se nebudete potit. V nepříznivém počasí oceníte také termoprádlo a termobundu.

V poslední době se na cyklistické a běžecké oblečení zaměřuje prodejní řetězec Lidl, který přináší německou značku Crivit sport. Dle recenzí je třeba říci, že oblečení je sice levné, ale to na kvalitě rozhodně neubírá.

Běžecké kalhoty

Běžecké kalhoty můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Volnější běžecké kalhoty a běžecké legíny. Každý z těchto typů má své výhody a také nevýhody. Pokud zvolíte volné kalhoty, mohou vás možná trochu brzdit v plném tempu. Legíny sice nebrzdí, ale pro někoho mohou být nepříjemné, jak obepínají tělo.

Myslete také na to, v jakých podmínkách budete běhat. V zimě je lepší zvolit kalhoty ze syntetického materiálu. Ve větších mrazech můžete také vrstvit, například v kombinaci s termoprádlem. Nejdůležitější je, aby kalhoty měly schopnost odvádět pot od těla. Myslete na své pohodlí a bude se vám běhat mnohem lépe.

Nejedná se o příspěvěk redakce Běháme.czSponzorováno – placená spolupráce

Napsat komentář – 8 komentářů

Běžecké vybavení, aneb co je dobré před vyběhnutím nepodcenit – 8 komentářů

 1. Tygřík napsal:

  Mp3 přehrávače – i tohle pro některé patří do běžecké výbavy 🙂 Máte a používáte? Já osobně běhám jen s hudbou 🙂

  • leporelo napsal:

   Já taky, jinak to ani nejde. Ale já mám mp4, dostala jsem ji k vánocům už před nějakou dobou a tahám ji sebou všude.

  • halibeli napsal:

   Jo, běhání bez přehrávače by byla hrozná nuda :-). Já tedy ale nepoužívám MP3 přehrávač, ale přímo mobil, který má v sobě vše, co potřebuji :-).

 2. Hanka napsal:

  Zdravím, děkuji za článek, ve kterém je dost důležitých informací. Já si teď vybírám sportovní podprsenku. Líbí se mi třeba tato: fashionstore.cz/podprsenka-nike-victory-compression-logo.html. Myslím si, že je to neodmyslitelná součást a řekla bych, že se také musí vybírat pořádně. Protože normální podprsenka (cs.wikipedia.org/wiki/Podprsenka) není sportu přizpůsobena. Co si myslíte vy?

 3. Veronika napsal:

  Dobrý den, mám běžecké boty i kalhoty z Lidlu, cena přijatelná, boty velmi pohodlné, kalhoty využívám i na běžky.

 4. Pavel napsal:

  Chtěl bych začít běhat co nejdřív, tak bych se chtěl zeptat, jaké oblečení zvolit do tohoto počasí (5-10°) a taky co dodržovat, abych se nenachladil?

 5. Michal napsal:

  Ahoj,proti oblečení z lidlu nic nemám – osobně odtud dokonce mám nějaké trička a termoprádlo.Měl jsem i běžecké legíny,ale velmi brzo se pokazil zip na nohavicích. K botám – i ty jsem měl z lidlu – když jsem začal běhat,nechtělo se mi dávat 2000 za boty „pouze na běhání“. Nicméně jak běžel čas a kilometry (a nohy bolely) jsem uznal,že boty jsou základ a nechal si poradit od odborníka. Nyní běhám v botách Mizuno (wawe ultima 5) a pohodlým se nedají srovnávat vůbec,výkonnost se zvýšila a kvalitou? No,po jedné sezóně vypadají daleko lépe než boty z lidlu po půl roce 🙂 Někdy si spočítejte kroky a vynásobte váhou (stačí průměrně).Napadlo Vás kolik tun na těch botách naboucháte? 🙂 Hezký den a přijemný běh…

 6. MichalMet napsal:

  Zajímavé čtení, ale potřeboval bych více vědět o ponožkách. Jsou například tyto dostatečne dobré? ksporting.cz/panske-obleceni/ponozky-loap-davy-a10l.html Anebo mám raději zajít do kamennýho obchodu a neriskovat na internetu? I když tam to pravděpodobně bude dražší.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »