Inline brusle a bruslení

Inline brusle a bruslení

Hledáte nové lední brusle či inline brusle? Výběr bruslí si pořádně rozmyslete. Brusle, ať lední či kolečkové (tzv. inline), jsou již nedílnou sportovní pomůckou pro mnoho nadšených sportovců, kteří mají rádi aktivní způsob odpočinku a relaxace. Brusle umožňují sportovci pohyb po specifickém povrchu, liší se konstrukčně i dle užití.

Poslední dobou zažívá bruslení doslova boom především díky stále populárnějším inline bruslím, díky kterým se dá bruslit téměř celoročně a sportovec není odkázán pouze na hokejový stadion nebo rybníky, jako v případě bruslení na ledu. Pomocí bruslí se na hladkém povrchu přenáší váha těla z jedné nohy na druhou a tělo se uvádí do pohybu. Rychlost bruslení a výdrž závisí především na fyzické zdatnosti bruslaře.

Něco z historie bruslí…

První zmínky o kostěných bruslích se datují kolem 1000 let před naším letopočtem. První kovové brusle byly nalezeny v Maďarsku u Balatonu, ale více se rozšířily teprve od 14. století ve Skandinávii a v Nizozemí. Nejprve se brusle vyznačovaly jednoduchými konstrukcemi (připnutí k chodidlu pomocí kožených pásek), teprve s masovým rozšířením hokeje jako sportu docházelo k vylepšování technologií, nože byly kvalitnější a k pevné části podrážky bruslí se připevňovaly pomocí šroubů nebo nýtů.

Brusle na led

Brusle na led se dělí na několik typů podle úrovně bruslaře a využití ve specifických sportech:

  • Hokejové brusle
  • Krasobruslařské brusle
  • Rychlobruslařské brusle
  • Dětské brusle (většinou hokejové nebo kačenky – dvouřadé)

Inline brusle

Inline bruslení je populární sport oblíbený po celém světě. Jízda na inlinech skvěle posiluje svaly v oblasti beder a třísel, zatímco šetří kolena a kotníky. Tento sport je však určen spíše pro ty, kteří s ním mají dobrou zkušenost a delší praxi, protože se ukazuje, že právě na inlinech hrozí u začátečníků často zranění – pád, střet s cyklistou apod. Pokud jste si však inliny zamilovali, je určitě užitečné nosit chrániče na kolena, lokty, mít cyklistické rukavice a ideálně i přilbu!

Inline brusle (nebo také kolečkové brusle) jsou speciální pomůckou pro sportovce. Brusle mají několik koleček umístěných v jedné řadě za sebou místo čepele, kterou mají brusle lední. Existuje mnoho různých typů bruslí a nové se stále vynalézají (terénní brusle, …), ale většinou se všechny skládají ze základních prvků – kostra boty, rám a kolečka a ložisky.

Typy bruslí vycházejí z dílčích variant bruslení. Fitness variantě se věnuje čím dál více lidí. Atraktivita tohoto sportu stoupla díky všeobecnému povědomí, že se jedná o prospěšnou fyzickou aktivitu, díky která se dá i snadno hubnout.

Typy inline bruslí podle zaměření:

  • Hokejové – již na první pohled je zřejmé, že jsou velmi podobné i vzhledově lední variantě, mají „houpací rám“, který umožňuje rychlé změny směru a mají malá kolečka.
  • Fitness – určené pro nejširší sortu bruslařů, důraz je kladen na pohodlí, jsou určeny pro pomalejší jízdu a disponují nižšími parametry než brusle typů jiných. Brusle jsou většinou vybaveny většími kolečky a patní brzdou pro kontrolovatelné brždění.
  • Freestyle – disponují krátším rámem a malými kolečky, využívají se pro slalom a ježdění ve městě

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »