Diskuze: Běhání pro začátečníky

Drazí sportovci 🙂

začala jsem běhat tak před měsícem a půl. Rozhodla jsem se prostě něco dělat. Běhám dvakrát týdne, někdy třikrát, ale to většinou nestíhám, protože do toho ještě dvakrát až třikrát týdně tancuju, občas si decentně zaposiluju, chodím do školy, pracuju a ráda se taky veselím 😀

Nicméně jsem začala s nulovou fyzičkou. Nikdy jsem nebyla moc sportovec a už asi sedm let nejím maso, takže s těmi svaly to u mě taky nebude dvakrát žhavé.

Takže jsem začala běhat a vlastně to ani nedělám úplně ráda, nutí mě k tomu to, že jsem si stanovila středu a neděli, obuju se a prostě jdu. Nepřemýšlím nad tím, protože výmluvu bych si pochopitelně našla.
Jenomže, přijde mi, že od začátku skoro žádné zlepšení a začínám být otrávená a mám chuť se na to vykašlat.

Běhám a chodím, protože nic neudýchám a padám na hubu, začínala jsem zhruba na 3x 2 minuty běhu, 5 minuty chůze. Teď, když se vyhecuju, běhám 3x 4:4, ale ne vždycky, a pak ještě jakžtakž doběhnu dvě minuty domů, asi z toho nadšení, že už to bude za mnou. Už se mi sice tak často nechce po doběhnutí zvracet, ale stejně jsem totálně vyřízená.

Je to normální? Bude to lepší, nebo na to prostě nejsem? Jinak, nevím jestli je to nějak důležitý, ale mám 176 centimetrů a okolo 53 kilo.

Díky za odpovědi,
Veru

5. 11. 2012 / Diskuze / Autor: losos

Hodnotit

(Zatím žádné hodnocení)
Loading...

Běhání pro začátečníky – 26 komentářů

 1. Claudia napsal:

  Ahoj 🙂 Nevzdávej to. Zvykneš si a pak budeš mít radost z každého zvládnutého běhu a potáhne Tě to dál 😉 Já v těch začátcích taky bojovala s dechem. Teď už dám bez problémů 35 minut v kuse a jsem v pohodě (a to nepatřím mezi nejmladší 😀 )

 2. losos napsal:

  Dekuju moc za reakci. Dodalo mi to trochu elanu. A po jake dobe behas 35 min? Pro mne je fakt scifi i deset minut behu v kuse.. a nevim, jestli je uplne super zacinat takhle na zimu, ale nevzdam se!

 3. Janule napsal:

  Ahoj, jestli se můžu také přidat, tak já začala s během asi před půl rokem. Běhám teď pravidelně 3x v týdnu 8km a o víkendu 11-13 km. Pomalu si přidávám. Začátky byly i pro mě děsné. Začínala jsem na 4 km. Chvíli jsem šla a chvíli běžela. Nemohla jsem vůbec dýchat, bolely mě nohy a na boku. Prostě hrůza, ale chtěla jsem běhat. Přiběhla jsem domů vždycky rudá a vyřízená. Pročítala jsem si různé články o běhání a tak. Ale je pravda, že mě to bavilo už od začátku, i když to nebylo jednoduché. A jakou jsem měla radost, když jsem poprvé uběhla ty 4 km vkuse. Od té doby si postupně přidávám a vždycky mám radost, když uběhnu hodně a docela v pohodě. Naučila jsem se správně dýchat a na tom také hodně záleží. Totálně jsem běhu propadla a nedovedu si už život bez toho představit. Běhám i v dešti a nevadí mě to. Dnes ráno se mi nechtělo, ale prostě jsem se oblékla a vyběhla. Po pár minutách běhu mě ta nechuť vždycky přejde a jsem šťastná. Až přejde zima, tak začnu s nějakým tréninkem rychlosti a přihlásím se na nějaký malý závod, chtěla bych to zkusit. Myslím si, že když běháš s nechutí, tak si to ani nemůžeš vychutnat ? Přeji Ti, aby Tě to brzy přešlo a vždy si vyrazila s radostí a úsměvem na tváři.

 4. Claudia napsal:

  Začla jsem začátkem srpna podle plánu na 9 týdnů a někdy v půlce října jsem to dotahla na 35 min. Teď využívám (jen orientačně) tréninkový rozpis na webu Asics, zatím s cílem na 10 km.

 5. preteq napsal:

  Co zkusit najít nějakého spoluběžce? Samotnému se člověku motivuje těžko, ale ve dvou je to úplně o něčem jiném a třeba tě to začne i opravdu bavit.

 6. ajinav82 napsal:

  Ahoj, naprostý začátečník s nadváhou 20kg. Začnu střídat chůzi a rychlejší chůzi, poté přidám běh. Samozřejmě vím, jak tělo zahřát, ale potřebovala bych znát nějakou rozcvičku přímo před běháním abych zamezila bolestem holení a kolen. Nikde na netu nemůžu najít. Díky

 7. Jirka napsal:

  Začátek běhání podle 9 týdenního běžeckého plánu pro začátečníky

  Tak jsem se rozhodl začít běhat. No sezona na kolo je pryč a tak musím improvizovat. Inspiroval jsem se plánem, který je zde na tomto webu, kdy se začíná chůzí proloženou během a postupem času se přechází pouze k běhu. Od jara do podzimu jezdím na kole, ale běh je něco jiného. Začal jsem na 3 týdnu protože jako úplný začátečník se necítím. Budu sem podávat průběžné info jak jsem na tom jak fyzicky tak psychicky 😀 Třeba se mnou někdo nechá inspirovat a také začne, protože to je nejdůležitější donutit se a začít!!! Pokud někdo budete něco mít dotaz, připomínku klidně se zapojte.

  • Jirka napsal:

   3.týden

  • Jirka napsal:

   1.den
   Poprvé vybíhám.Celkem v pohodě 3 min běhu, 5 min chůze 4x opakuji.Ubíhám v pohodě ke konci mi těžknou nohy.Po skončení mám dobrý pocit

  • Jirka napsal:

   2.den
   S chutí začínám druhý den běhu.Ke konci nemohu sejít kopec jak mám namožené nohy.Ale to přejde do týdne snad…. 😀

  • Janule napsal:

   Ahoj. Přeji Ti v tvém odhodlání běhat hodně síly a hlavně to nevzdat. Já běhám asi půl roku a děsně mě to chytlo. Jinak od jara do podzimu jezdím na inlinech. Já jsem také chtěla běhat podle vepsaného plánu, ale nějak mi to nevyhovuje a tak běhám podle svého pocitu. Myslím, že se mi to daří. Dočetla jsem se na netu, že asi polovina lidí běhá podle plánu a polovina podle sebe. No, dnes uběhnu v pohodě 10 km i něco víc a začnu si pomalinku přidávat vzdálenost. Určitě jsou běžecké plány dobré, ale prostě mě to nesedne. Běhám 3 x týdně, v létě 4 x. Začátky byli taky těžké, ale chce to vydržet a nevzdat to. Mám strašně ráda běh a vždycky se na to těším. Koupila jsem si i krokoměr, ať si to můžu měřit. Skvělá věc. Tak Ti držím palce ať vydržíš.

  • Jirka napsal:

   díky Janule,jak jsi na tom byla ze začátku?Také jsi po uběhnutí 3 min měla dost? 😀

  • Janule napsal:

   No jasně, že jsem měla dost. Myslela jsem, že vyplivnu plíce. Bolelo mě na pravém boku a vůbec jsem neuměla dýchat. Ale nevzdala jsem to a když jsem začala pravidelně a dobře dýchat, tak se to výrazně zlepšilo. Včera jsem si dala 7 km a v sobotu si dám svoji 10. Už teď se na to moc těším.

  • Jirka napsal:

   3.den
   včera jsem si musel dát pauzu.Boleli mě stehna a lýtka.Dnes běh úplně v pohodě.Že by zlepšení?Začal jsem běhat s doprovodem muziky a lépe se mi dýchalo tolik jsem se na to nesoustředil.

  • Jirka napsal:

   4.den
   dnes vše v pohodě sice mi v půlce šponovali lýtka,ale vše povolilo postupně a běhalo se fajn.

  • Jirka napsal:

   4.týden

  • Jirka napsal:

   1.den
   napadl nám sníh no vyrazil jsem jasně…. 4min chůze 4 min běh 4x
   pohoda zasněžená krajina nikdo nikde to mám moc rád…běželo se dobře

  • Jirka napsal:

   2.den
   dnes jsem po 2 denní pauze opět vyběhl.V lese už je bláto budu se muset přesunout na asfalt (to budou kolena trpět).Jinak běží se mi dobře ale začaly mě bolet holení kosti (okostnice)snad je to jen nemoc začátečníků budu mazat gely a uvidím co to přinese dál

  • Jirka napsal:

   3.den
   bolest holení je po vyběhnutí silná až křečovitá…ale zatím jedu podle plánu.Problém už nemám s tím uběhnout nebo udýchat ale vydržet křeč….snad se to zlomí k lepšímu….

  • Jirka napsal:

   4.den
   dnes opět bolest holení hned po výběhu ani jsem před koncem nemohl dojít domů.Dávám si týden pauzu a poté naskočím do 5.týdne

  • Claudia napsal:

   Ahoj Jirko, držím palce, ať bolesti poleví a můžeš bez problémů pokračovat pátým týdnem 🙂
   Taky jsem před nedávnem využila tohohle plánu na devět týdnů. Dost mi vyhovoval, do jednotlivých týdenních levelů jsem postupovala vcelku bez problémů. No, devět týdnů už mám za sebou (začla jsem v srpnu) a teď už běhám podle sebe. Zatím se držím na souvislých zhruba 35 minutách, ale rozhodně chci ještě nastavovat a dostat se alespoň na 10 km.
   Tak dopřej nohám odpočinek a za týden… 😉

  • Jirka napsal:

   díky claudie měla jsi taky takový problém?už 4 dny neběhám včera jsem zkusil klusat pomalu při cestě domů a bolí to pořád …

  • Claudia napsal:

   Tak s tím jsem problémy neměla, jsem ale zvyklá dlouhá léta hodně (a rychle) chodit. Asi bych na Tvém místě zkusila větší přisun minerálů, hlavně hořčík a vápník (dej občas magnesii a máš to 😉 ) a taky dát občas strečink. Cvičím ho hlavně ve dnech, kdy nejdu běhat. Když budeš chtít, pošlu Ti link na strečink, zaměřený hlavně na běh 🙂

 8. xtra01 napsal:

  Zdravím, chci využít tohoto fóra, abych dostal pár rad ohledně začátků s běháním. Dříve jsem aktivně sportoval, hlavně MTB, ale po úrazu ramene na snowboardu, následnou roční léčbou a rehabilitací, jsem strašně zlenivěl, zakrněl, přestal sportovat a přibral na váze 10 kg.
  Pro zhubnutí a zlepšení kondice jsem si koupil (kvůli nedostatku času kvůli sedavé práci a rekonstrukci bydlení a kvůli nevhodnému okolí domu na běhání) běhací pás i sport tester se senzorem tepu…už jsem nekolikát začal a vydržel i 2-3 týdny, pak jsem ale buď byl na týdenní služebce v zahraničí, přerušil jsem trénink a už jsem se k tomu nevrátil nebo (a to bylo horší) se mi zřejmě kvůli nevhodnému oblečení (tričko, obyč. kraťasy se síťkou) se mi často rozedřely vnitřní strany stehen.

  Moje první otázka zní, zda ta rozedřená stehna by vyřešily kraťasy z upnutého elast.materiálu, který by snížil vzájemné tření.

  Zadruhé: jaký je doporučený plán pro začátek? já obvykle začínal 1 hod. chůzí 5 km/h, tu jsem pak další týdny zrychoval a zkrátil chůzi na 45 min a zbývajících 15 min. jsem zkoušel vydržet poklus (dle trenažeru 9-11 km/h).

  Zatřetí: Rozhodně jsem pozoroval, že se mi třeba po 2-3 týdnech při chůzi do kopce nebo do schodů lépe dýchalo, ale třeba co se týká hubnutí, tak efekt žádný, alespoň co se počtu kil týká, i když jsem se snažil držet tep v rozmezí 55-65% maxima, v mém případě kolem 115-120 tepů za min. při závěrečném 15 běhu až 185 (těsně před smrtí 🙂 ), upravil jsem samozřejmě i přísun potravin, ne až tak složení…možná ale rostla trochu svalová hmota, proto nebyl úbytek na váze

  Začtvrté: teď koukám na 9 týdenní plán a chci se zeptat, jestli je proti něčemu běhat třeba až 5x týdně, jelikož by asi svaly měly taky relaxovat a jestli je možné před tento plán vsadit třeba 40 min rychlé chůze kvůli hubnutí?

  Díky za odpovědi a rady.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Další témata v diskuzi

10. 3. 2021 / Založil: LaPeregrina

Potřebovala bych poradit s běháním v bahnitém terénu a výběrem bot. Běhám dlouhé roky, ale vždy jsem běhala především po asfaltovém povrchu nebo zpevněných cestách. Před časem jsem se přestěhovala, mám teď k dispozici spoustu krásných tras v přírodě a konečně možnost běhat po měkkém. Jenže má to i...

Nejnovější reakce:

23. 03. 2021 / Petr
Ahoj, já ěhám smíšené cesty v okolí Olomouce a používám goretexové LaSportivy-Kaptiva za r...

10. 03. 2021 / fv-admin
Běh v blátě může být opravdu nepříjemný, docela vás chápu. Nenechte se tím ale odradit a p...

20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal nedávno trápit. Od útlého věku se věnuji fotbalu, ke kterému jsem mimojiné přidal před cca osmi lety i běhání. Běhám poměrně pravidelně, v poslední době okolo 30km týdně, v tempech okolo 4:30/km, u kratších běhů spíše ke 4:00. Při několika posledních...

Nejnovější reakce:

1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty teď, v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené. Nejsem úplný začátečník s běháním, ale s nákupem dobrých bot ano. Začala jsem běhat na rodičovské, kdy jsem si nemohla dovolit koupit kvalitní boty. Teď se mi povedlo nějakou korunu...

Nejnovější reakce:

2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat rytmus. Běháme vcelku čerstvě, chvíli jsme běhali v létě, pak na podzim než nás skolila nemoc, ale teprve od nového roku pravidelně dvakrát týdně. Já jsem spíš jogger, nemám výdrž, tepovka na infarkt, když běžím dlouho v kuse, takže běhám pomalu a...

Nejnovější reakce:

03. 05. 2016 / Ali
Ahoj :-) možná jsi už mezitím přítele s fyzičkou dohnala, ale jestli né tak mám jeden tip....

16. 5. 2015 / Založil: miquel.jacquel

Ahoj všem, začal jsem běhat 11. 5. a chtěl bych se podělit s ostatními běžci o pocitech, trablech, radostech při běhání a po něm. Nikde jsem žádný pokec nenašel, tak píšu a zkouším to tu. Snad se někdo přidá. Poprvé jsem byl běhat před cca 15 lety s kamarádem a poprvé jsme dali 10 km. Pak jsem byl asi 5x a...

Nejnovější reakce:

14. 07. 2015 / Nataliaa
Ahoj ve spolek, začala jsem běhat poměrně nedávno... zprvu se jednalo spíše o rychlochůzi ...

14. 07. 2015 / Ali
Nějak tu ta diskuze utichla :-) běžci se zdraví! A jestli se to vytrácí, tak to udržte, pr...

16. 11. 2013 / Založil: Akam

Ahoj všem, začal jsem před měsícem trochu běhat, hodně mě to chytlo, ale po cca 14 dnech mě začalo bolet koleno, ale hlavně mě otekly oba kotníky, hlavně na vnitřních stranách. Bolest je dost silná, pajdám jak Žofré a o běhánísi můžu nechat jen zdát. Kotníky teď leduji a mažu Voltarenem. Je mi 36 let, dřív...

Nejnovější reakce:

14. 12. 2013 / sladekz
čauky Žofré, před během ze zahřej: klusání na místě, při vlastním běhu: postav se na sta...

25. 11. 2013 / balounka
Ahoj, já sice nejsem jedna ze zkušenějších, ale teď nedávno jsem na jednom serveru četla ...

24. 9. 2013 / Založil: chandler

(Snad to v názvu skloňuji správně.) Zdravím, začal jsem běhat asi před 3 týdny a od té doby běhám pravidelně asi 5-6x týdně, kromě 3-4 denní pauzy, kde jsem to časově nezvládal. Zatím stále kombinuji běh a chůzi. Začínal jsem na trase cca 1,5 km a postupně zvyšoval na současných cca 4,5 km, současně s tím se...

Nejnovější reakce:

02. 12. 2013 / sladekz
ahoj, těmito problémy jsem také trpěl. Vcelku ale jen krátkodobě zabíraly cviky jako např...

30. 09. 2013 / Valheru_KOKr
Doporučuji hlídat si LIDL. Mají pulsmetr od Crivitu za málo peněz hodně muziky 350Kč není...

20. 8. 2013 / Založil: Bilbuska

Ahojte, s běháním jsem začala cca před 3 měsíci. Běhám převážně každý den ráno 25–45 minut. Trápily mě přebytečné tuky, a tak jsem se jich chtěla zbavit. 🙂 Dietoložka mi řekla, že mám tuky pod průměrem, ale zato moc svalové hmoty. Měřím 167 cm a vážím 67 kg. Máte někdo zkušenosti se zbavováním...

Nejnovější reakce:

24. 07. 2014 / jenny
Ahoj, Tento problém u sebe pozoruji také a nejsem z toho nadšená. Kdyby jste měl někdo ra...

31. 03. 2014 / syas
Zdravím, jsem naprostý začátečník, běhám asi 3. týden 3-4x týdně, zatím stále jakýmsi indi...

17. 5. 2013 / Založil: silacek

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jakou mobilní aplikaci pro běhání jste vyzkoušeli, případně jestli nějakou používáte nebo se spokojíte s nějakým sporttestrem? Já vyzkoušel Runkeeper a oblíbil si Runtastic, ten je hodně promakaný, nicméně mi vadí, že musím mít mobil… Je to těžký a dobíjet tomu pořád...

Nejnovější reakce:

13. 07. 2020 / Martin
Ahoj, já používám endomondo ale asi spíš jen ze zvyku. Taky používám Shealth od samsungu a...

25. 06. 2020 / Hanna
Aplikaci mám taky. Je suprová... Řekla bych jedna z nejlepších. Jinak já jsem si ještě na ...

12. 5. 2013 / Založil: martinujec

Ahoj. Chci se zeptat, kam s pitím a ostatními věcmi (mobil, peněženka, klíče). Chápu, že pokud běhám 30 minut, nepotřebuji mít pití u sebe a mobil už vůbec. Ale doklady a klíče snad musím. To mám i při 30 minutovém běhání v parku běhat s batohem nebo ledvinkou? Nehledě na to, že je to...

Nejnovější reakce:

02. 12. 2013 / sladekz
je to docela jednoduchý, pořiďte si "CAMEL BACK" skvělá věcička kromě pití tam dam šrajtof...

25. 11. 2013 / balounka
Ahoj, já většinou běhám v legínách a sportovním nátělníku, když se ochladí jako teď, tak m...

Závody »