Zdravá střeva, zdravý život – pomocník při cestě ke zdraví

Zdravá střeva, zdravý život – pomocník při cestě ke zdraví

Knihu Zdravá střeva, zdravý život s podtitulem Chraňte si centrum svého zdraví napsal německý autor Joachim Bernd Vollmer, který se věnoval studiu přírodních věd a zabýval se celostní medicínou. To již dává tušit, že autor zastává názory a přístupy celostní medicíny. Zde se někteří čtenáři možná s nedůvěrou zarazí. Vollmer však patří ke skupině zahraničních autorů, kteří přírodní náhled na zdraví dokážou spojit s nejnovějšími poznatky biologie a medicíny v opravdu komplexní a moderní přístup.

Střeva jako základní pilíř zdraví

Zdravá střeva, zdravý život – obálkaCelistvé pojetí medicíny pracuje s přírodními prostředky a bez nadsázky s dávnými postupy našich prababiček, které často člověku pomohou, aniž by se musel uchylovat k antibiotikům či operacím. Vollmer poukazuje na fakt, jak se v dnešní době těchto rádoby „nezbytných“ nástrojů nadužívá, což může být pro člověka nebezpečné. Moderní medicína se soustředí většinou jen na léčbu symptomů, ale neodstraňuje příčiny, což je naopak hlavním cílem celostní medicíny. Zároveň autor zdůrazňuje, že v některých případech jsou postupy moderní medicíny nezbytné a nezatracuje ji jako celek.

Kniha nemá ambici být studnicí kompletního poznání o lidském zdraví, nýbrž se soustředí z autorova pohledu na to nejdůležitější – zdraví střev. Tato selekce není svévolná, protože na mnoha místech kniha předkládá, co všechno s funkcí/dysfunkcí střev souvisí. Věděli jste třeba, že imunitní systém se nachází z velké části právě v nich? Vollmer rozpracovává ideu „druhého mozku“ ve střevech, jenž nás ovlivňuje více, než bychom tušili.

U dietních doporučení pro zdraví střev mnohé překvapí, že není jen důležité, co jíme. Většina lidí si v dnešní hektické době neudělá na jídlo čas, pořád spěchá a porce rychle hltá. Trávení však začíná v ústech, a pokud stravu dobře nerozžvýkáme, pak už to naše střeva „nedoženou“. Kniha se také zaměřuje na méně probírané aspekty. Proč není nadbytek vlákniny zase tak zdravý, jak se všude rozhlašuje? Problematika škodlivosti kravského mléka je také podložena snad nejpreciznější argumentací, s jakou jsem se setkal.

I pro naprostého laika je skvěle popsána cesta sousta od úst, čím vším si při putování musí projít, jak dlouho se kde tráví a podobně. Všechny pochody jsou vyobrazeny na milých kreslených ilustracích, které korespondují se způsobem autorova psaní a odlehčují odborné zaměření knihy.

Zdravá střeva, zdravý život – ilustrace z knihy

Zdroj obrázku: Zdravá střeva, zdravý život. Grada.

Cenné zkušenosti z každodenní praxe, ze života pacientů

Autor píše čtivě a podněcuje čtenáře ke změně. Stává se citlivým motivátorem, který nevnucuje své metody, jen je vhodným způsobem demonstruje. Na pomoc si bere vědecky podložená fakta a také velký triumf – teoretické závěry spojuje s příběhy pacientů, kterým dokázal pomoci. V tom tkví silná stránka této knihy, dává nahlédnout své praxi pod pokličku. Některé nemoci klientů a řešení jejich příčin rozebírá více do hloubky, například přemnožení kvasinek ve střevech (Candida Albicans), cukrovku, atopický ekzém, chronickou zácpu.

Také rozebírá škodlivost průmyslově vyráběných potravin, například destruktivní vliv glutamanu. Nadbytečný příjem průmyslově vyráběných potravin dává do souvislostí s narůstajícím počtem potravinových alergií, rovněž polemizuje nad užitečností a prospěšností všelijakých výživových doplňků, které bere stále více lidí, ale s nulovými výsledky. Ukazuje a na příkladu svých klientů demonstruje, jak se lze obejít i bez nich.

Potraviny jako léky, léky jako potraviny

Toto spojení se stává leitmotivem prostupujícím celou knihou. Po objasnění mechanismu zažívání a odhalení nebezpečí, které na naše střeva číhají, pochopitelně následuje závěrečná část. Jak se vlastně stravovat tak, aby se na nás střevo nezlobilo?

S ohledem na celkové zdraví se autor přiklání k plnohodnotné stravě sestávající z potravin v průmyslově neupravené podobě. V tom se shoduje s mnoha našimi články z rubriky Zdraví a výživa, kde důležitost základních surovin neustále zdůrazňujeme. Proč převážně doporučuje stravování rostlinnou stravou, objasňuje na konceptu zásadotvorných a kyselotvorných potravin a látkách, které vznikají při trávení určitých potravin jako odpadní produkty. Pokud se vám líbila kniha Jez a běhej, Zdravá střeva, zdravý život vám bude určitě sympatická – dozvíte se, jak svůj jídelníček odlehčit či obohatit.

Poslední část knihy je spíše výčtová, ale o to více užitečná – co jíst, co pít při různých nemocech a intolerancích včetně návrhu „šetřicí diety“. Navrhované několikadenní půsty se mohou zdát extrémní, potěší však další tipy, jak se do případné šetrné detoxikace pustit. Vollmer není ani zastáncem drahých superpotravin. V jeho doporučeních převládají ty nejběžnější, které lze pěstovat i u nás – jablka, brambory, česnek, černý rybíz. Dokonce doporučuje pěstování ovoce a zeleniny svépomocí jako ideální zdroj kvalitních živin včetně rozumného využití volného času na čerstvém vzduchu.

Závěr

Knihu považuji za velmi užitečnou a hlavně aktuální. V době plné umělých a nekvalitních potravin či doplňků stravy představuje dobrou cestu, jak neustále a trpělivě pracovat na svém zdraví a nečekat na zázračná řešení. Záleží především na pozitivním přístupu k sobě samému a k celkovému zdravému životnímu stylu. Naše čtenáře určitě potěší, že pravidelnému pohybu včetně běhání kniha přikládá pro celkové zdraví i zdraví střev také stěžejní význam. Spolu se správnými stravovacími a životními návyky patří k tomu nesnadnějšímu, co pro sebe můžeme udělat.

Kniha Zdravá střeva, zdravý život vyšla v německém originálu v roce 2010, u nás ji vydalo nakladatelství Grada v roce 2016. Knihu si můžete zakoupit v e-shopu nakladatelství zde.Sponzorováno – placená spolupráce

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

Zdravá střeva, zdravý život – pomocník při cestě ke zdraví – Jeden komentář

  1. Marička napsal:

    Vypadá to velice zajímavě. Určitě si knihu přečtu! Myslím, že stravování je prostě základ… bez správného stravování se můžeme třeba uběhat k smrti a stejně to nebude ono… znám to z vlastní zkušenosti.
    Já se ráda inspiruji nápady na zdravé recepty. moc doporučuji, pokud to někdo myslí se svým zdravím vážně… mám to vyzkoušeno na sobě a vyvážené jídlo je fakt lék na všechno – mě se zlepšila pleť, netrpím už na mykozy atd.

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »