Zasněžené Česko – jak běhat ve sněhu a ledu

Zasněžené Česko – jak běhat ve sněhu a ledu

Tak nám krásně nasněžilo, že jsme to možná už ani nečekali. Letošní zima obecně je po řadě teplotně nadprůměrných zim opět pořádná a milovníkům tepla zbývá jedině zalézt pod peřinu a čekat na jaro…

Že to není tak špatné a v zimě lze běhat taky, rozebereme v dnešním článku.

Chci běhat i na sněhu a ledu za každou cenu

Tento přístup „za každou cenu“ většinou nedoporučuji, protože není vhodný pro začátečníky, ale naopak pro pokročilejší běžce, kteří mají pokročilejší motoriku v malíku a jen tak je něco nerozhází.

Lepší však i v tomto případě si osvojit takový přístup, kdy běháte na sněhu a ledu jen tehdy, pokud jsou podmínky vyhovující: např. víme o stezce, která je upravovaná (vyhýbáme se hlubokému sněhu v terénu), pokud máme patřičné oblečení a vybavení (trailové boty či speciální návleky).

Při běhu na sněhu a ledu se totiž musí počítat se značným bezpečnostním rizikem – zkrátka a jednoduše s sebou „fláknete“, pokud zrovna nevidíte pod deseticentimetrovou vrstvou sněhu namrzlou plotnu. Ještě když tomu přičteme nesprávnou obuv do takových podmínek, běhat ve sněhu je pro většinu nezkušených běžců-začátečníků problém.

Tipy, jak na běh na sněhu

Když už chcete běhat a odtrénovat si alespoň 2–3 udržovací jednotky týdně, vybírejte si místo terénu raději asfalt a odklízené chodníky či stezky v parku. Tento povrch je většinou dobře zvládnutelný i ve standardních silničních botách. Pokud je trochu namrzlo, doporučoval bych trailové boty s pogumovanými hroty pro větší stabilitu na tomto povrchu.

Když je kolem nuly, pak není co řešit – běžet se dá a to dokonce velmi dobře i přes mírnou sněhovou pokrývku, může se však lehce stát, že se domů vrátíte promáčení a odnesete si na svém krásném funkčním oblečení nějakou památku. Soli z chodníků a silnic působí na oblečení velmi agresivně. Doporučuji proto při tréninku při těchto podmínkách nosit raději starší běžecké oblečení.

Jak se oblékat do zimy jsme již probírali podrobněji v několika článcích, takže se k obecným bodům vracet nebudeme.

Dnes zdůrazníme jen potřebu výbavy, na kterou se často zapomíná, přičemž při její absenci dochází k největšímu procentu úniků tepla z těla: kvalitní čepice, rukavice a ponožek – hlavně na ochranu chodidel (kotníků), protože na ty se zapomíná nejvíce. Jsou pro běžce však naprosto stěžejní! Většina silničních bot má kolem kotníků nechráněný prostor. Pokud k tomu přičteme nošení jen tenkých ponožek, je tato část nohou nejvíce zranitelná. Při běhání v mokru lehce navlhnou a již při mírném mrazu to pro vás bude opravdu problém pokračovat v běhu dále.

Jaké je řešení? Samozřejmě využít 2 páry ponožek – jedna vrstva tenkých funkčních ponožek a druhá vrstva ponožky tlustší, zateplené. Pokud panují venku opravdu extrémní podmínky a budete běhat i v několikacentimetrové sněhové vrstvě, doporučoval bych i speciální návleky na nohavice, případě běžecké kalhoty, které chrání kotníky (a ponožky se oblékají přes ně). I proto je dobré mít běžecké boty o trochu větší – abyste mohli v zimě běhat pohodlně ve dvou párech ponožek a nikde vás nic netlačilo.

Speciální vybavení do sněhu

Při běhání ve sněhu a na ledu – pokud plánujete takto běhat celou zimu nebo bydlíte na horách – si pořiďte speciální návleky na podrážky bot, určitě se vám vyplatí. Zakoupíte je v každé speciálce s běžeckým vybavením. Potřebujete si pohlídat jen jejich velikost (boty samozřejmě s sebou na odzkoušení).

Zimní běžecké návleky na boty jsou takovými „sněhovými řetězy“ pro běžce. Hodí se hlavě při tenčí vrstvě sněhu nebo lehkém náledí. Musíte však myslet na to, že vás před zrádnou plotnou vždy plně neuchrání, takže stejně musíte dávat pozor jako při normálním běhání bez návleků. Díky návlekům však získáte mnohem snazší odpich a stabilitu.

V případě vyšší vrstvy sněhu, který se pod chodidly boří (až několik desítek cm) – využijete sněžnice. Existuje více druhů sněžnic, s větší styčnou plochou na chůzi, ale i na běhání. Sněžnice doporučuji jen pokud opravdu chcete často běhat v hlubokém sněhu.

Běhání ve sněhu je mnohem náročnější, uberte na tempu

Berte v potaz pro plánování tempa do tréninku při takovém počasí, že budete zákonitě pomalejší, pokud se nechcete strhat. Tření mezi chodidlem a povrchem je na sněhu mnohem nižší, takže bez nadsázky každý krok bude stát nějaké úsilí navíc. Běhání ve sněhu také více namáhá třísla a všechny svalové skupiny nohou. Můžete se tedy po běhání v zimě cítit mnohem unavenější než obvykle a bude to také vyžadovat dávku regenerace navíc.

I běh v zimě (bez ledu a sněhu) je pro organismus mnohem náročnější, protože jej nutíte do aktivity v ne zrovna příznivé teplotě pro náš organismus. Zásobárny tepla a energie se tedy budou spotřebovávat rychleji. Pokud plánujete delší běh, vemte s sebou nějakou menší svačinku navíc, ať nedostanete „hlaďáka“ a v pořádku se vrátíte domů. Nezapomínejte při delších výbězích a po celý den na pitný režim! Potíte se v zimě stejně, proto zachovejte doporučený příjem 2–3 litry vody.

V dalším článku se podíváme na to, kdy je lepší místo běhání zvolit jinou aktivitu.

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »