V třídílné sérii článků, která se bude týkat luštěn a obilovin, se v první řadě podíváme na co jiného než naprostý základ do této problematiky – klíčení luštěn.
Mnoho z nás si pravděpodobně pod pojmem „pokrm s luštěninami“ představí pouze vařenou černou čočku s moukou a smaženou cibulí, v tom horším případě ještě s levným párkem a kyselým nakládaným okurkem. Toto jídlo je i dnes velmi oblíbené hlavně v různých stravovacích zařízeních jako jsou jídelny všeho druhu (školní, zaměstnanecké, …). Není pak divu, že k těmto potravinám mají automaticky odpor i děti, když jsou jim servírovány pouze v tomto, nebojím se říci otřesném, stavu.
Vždyť luštěniny je úplně nejlepší jíst jako hlavní jídlo jen s minimem potřebných úprav! A buď je pouze uvaříme (fazole a všechny další luštěniny) nebo je necháme naklíčit. Vařenými luštěninami se dnes zabývat primárně nebudeme, protože na těch byste si už měli pochutnávat pravidelně – odborníci na výživu doporučují konzumovat tyto potraviny minimálně 2x týdně.
A co slibované klíčení luštěnin? Zapomínáme, že metodu naklíčování využívali naši předci už před stovkami let (jinde ve světě to však znali už několik tisíc let) a v našich zemích tvořily hlavně v zimě velmi vítaný zdroj živin. Důvod, proč tuto metodu nazývám „ozvláštněním“, je právě v tom, že si je třeba znovuoživit tento postup a zařazovat je do jídelníčku pravidelně i dnes.
Luštěniny jsou v suchém stavu z principu semínka, a jako ze všech semínek i z nich lze vypěstovat novou rostlinu. Když jsou semínka suchá, jsou „deaktivována“ – spí, nerostou, protože pro svůj růst a vývoj nemají vhodné podmínky. Teprve ve chvíli, kdy se semínko ponoří do vody nebo navlhne, se aktivuje poměrně složitý biochemický proces, při kterém vniká obrovské množství cenných látek, které semínko v suchém stavu neobsahuje. A neobsahuje jej ani po uvaření! Vařením se cenné látky zničí a z luštěniny dostaneme ve většině případech „jen“ sacharidy a bílkoviny.
Při klíčení totiž vznikají enzymy, ale hlavně vitamíny A, B, C, rovněž nejcennější vitamín E (nejdůležitější antioxidant v těle), rostlinné hormony, bioflavonoidy a další užitečné látky. Z minerálů se jedná zejména o vápník, hořčík a draslík. Při tomto procesu se rodí život a tudíž jsou všechny látky v dokonalé rovnováze, jen je sníst!
POZOR: klasické fazole (bílé, červené, černé, jakékoliv) se nenakličují, ani se syrové nekonzumují! Obsahují totiž pro lidský organismus nebezpečné látky, které se zničí jedině vařením. I fazole však naklíčí (viz obrázek k tomuto článků) a je možné je nechat pár dnů naklíčit a pak teprve povařit. Stejně je musíte minimálně přes noc namočit před vařením. Získáte po uvaření naklíčených fazolí objemově i chuťové odlišné luštěniny, které si oblíbíte.
Luštěniny na klíčení se vyplatí kupovat v BIO kvalitě a mnoho lidí to tak preferuje. Luštěniny totiž pouze promýváte a konzumujete vlastně tak, jak jsou. I chuťově BIO luštěniny rozeznáte. Zlatá střední cesta je kupovat jeden pytlík BIO luštěn na klíčení a jeden neBIO pytlík na vaření, pokud chcete ušetřit.
Postup je velmi jednoduchý. Buď si můžete koupit různě sofistikované klíčící misky a zařízení, nebo to zkusit hezky po staru. Sám také postupuji tím nejjednodušším způsobem. Potřebujete jen obyčejnou plastovou misku, milimetrové sítko a luštěniny.
A to je vše! Není nic jednoduššího, viďte? Můžete pak experimentovat s dobou klíčení. U některých luštěnin stačí velmi krátká doba (mungo fazolky), u některých je čas pomalejší, ale velmi rychle si navyknete na tuto denní rutinu – oblíbíte si ji. Pokud jste moc vytížení a nechcete na to myslet, prostě je propláchněte jen 2x denně vodou – při první návštěvě kuchyně ráno a při poslední večer. Samozřejmě můžete vedle sebe klíčit kolik misek chcete najednou.
Konzumní délka klíčku je 5–10 milimetrů. Pokud jsou klíčky delší a klíčí dlouho, zhořknou. Musí se podchytit okamžik, než začnou tvořit kořínky. Ideálně naklíčené luštěniny pak stačí umístit do ledničky – klíčení přestane a v lednici vydrží až 5 dní.
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se naklíčené luštěniny hodí téměř ke všemu. Můžete je dokonce chroustat u televize místo brambůrků. Ze suchého stavu narostou luštěniny i více než o polovinu, takže s tím počítejte při umisťování do misek. Pokud nejste na klíčené luštěniny zvyklí, zařazujte je do jídelníčku opatrně, rozumně a postupně. Rozhodně byste z nich neměli hned udělat své největší jídlo dne. I proto mluvím jen o určitém ozvláštnění naší stravy. Využijte vlastní zdravý rozum a na optimální množství snadno přijdete.
Cílem tohoto článku bylo představit pro někoho možná zcela neznámou a „divnou“ metodu, na kterou lidé zapomínají, protože přece mají spoustu jiných „dobrot“. Pokud se někomu tato metoda zalíbí, vyzkouší ji a bude si pravidelně dopřávat naklíčených luštěnin, pak tento článek splnil svůj účel. Dobrou chuť!
Znáte nakličování luštěnin a jaké jsou Vaše nejoblíbenější? Nebo o tom slyšíte poprvé? Napište do komentářů Váš názor!
Další článek bude o typických a nejzdravějších obilovinách.
27. 2. 2015 / Zdraví a výživa / Autor: fv-admin