Krkonošský půlmaraton – 21. 6. 2014


června
2014

21

Krkonošský půlmaraton – 21. 6. 2014

Krkonošský půlmaratón je terénní horský běh, který startuje v nejvýchodnější  části Krkonoš, ve městě Žacléř, a po uběhnutých jednadvaceti  kilometrech a překonaných šestsetdvaceti výškových metrech zde má i svůj cíl. Jde o náročný, nikoli však extrémní půlmaratón. Celá trasa je vedena po zpevněných lesních cestách. Hned po dvou kilometrech, v Prkeném dole, čeká běžce nejtěžší část celé distance. Pětikilometrové stoupání až k Rýchorskému pralesu dá zabrat i elitním běžcům. Další komplikací pro každého, již pěkně v tempu běžícího účastníka, je prudký výběh k Rýchorskému kříži na přibližně patnáctém kilometru. Pak následuje už jen příjemný „seběh“ zpátky do Žacléře. Celkově se jedná o členitou a dobře vyváženou trať.  Ti, kteří mají čas se trošku porozhlédnout, jistě ocení celou řadu překrásných výhledů, ať už na Sněžku a Studniční horu, nebo na druhé straně přes údolí na Vraní hory.

Běh proti utíkání

„a je to tady“ – druhý kilometr a asfaltová cesta se stáčí ostře doprava, následuje prudké stoupání, které se po sto metrech lehce zmírní, každopádně do kopce to bude dalších pět kilometrů. Po kilometru neustálého stoupání, tam, kde už není úhledná asfaltová silnička, ale drsná kamenná cesta, uvidíte napravo v mlází kamenné základy domů obce Vernéřovice.  Bude to skoro sedmdesátpět let, kdy v pohraničí museli lidé utíkat ze svých domovů do vnitrozemí. O šest let později utíkali ze stejného pohraničí zase jiní lidé opačným směrem (mezi nimi třeba právě ti z Vernéřovic).

A právě když jsem probíhal touto zaniklou obcí,  mě napadlo upozornit prostřednictvím našeho běhu na skutečnost, že je na světě ještě mnoho míst, kde musejí lidé opouštět své domovy z politických, národnostních, náboženských nebo rasových důvodů. Od začátku jsme chtěli dát našemu závodu i jiný než jen sportovní rozměr. Proto se bude tento, i každý následující ročník Krkonošského půlmaratónu, konat u příležitosti Světového dne uprchlíků (20. června). Bude upozorňovat na určitou zemi nebo oblast, kde  pro lidi není běh zábava, ale v přeneseném slova smyslu vlastně útěk. Trochu se obávám, že bude vždy z čeho vybírat…

V Sýrii, od roku 2011, muselo své domovy opustit již více než 2,5 miliónů lidí. Jedná se o největší humanitární katastrofu současnosti. Na místě zatím funguje malý počet humanitárních organizací. Jednou z nich je Člověk v tísni. Této organizaci věnujeme výtěžek z charitativního startovného a ta jej použije výhradně na utečenecké tábory v Sýrii.

Přijďte si zaběhat do Krkonoš, a když už toho budete mít dost, klidně se na chvíli zastavte a porozhlédněte se po krajině. Však Vás nikdo nehoní!

Více informací na www.krkonosskypulmaraton.cz.

Autor: O. Dobiáš

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

25. 4. 2014 / Závody / Autor: Běháme.cz

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
23. 03. 2021 / Nejnovější reakce: Petr

Ahoj, já ěhám smíšené cesty v okolí Olomouce a používám goretexové LaS...

Běh a začátky
10. 03. 2021 / Nejnovější reakce: fv-admin

A co takhle ze začátku jen zařadit rychlejší procházky (buď sama nebo ...

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
10. 03. 2021 / Nejnovější reakce: fv-admin

Běh v blátě může být opravdu nepříjemný, docela vás chápu. Nenechte se...

Nejnovější témata

Běhání v bahnitém terénu a výběr bot
10. 3. 2021 / Založil: LaPeregrina

Potřebovala bych poradit s běháním v bahnitém terénu a...

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...