Krkonošský půlmaraton – 21. 6. 2014


června
2014

21

Krkonošský půlmaraton – 21. 6. 2014

Krkonošský půlmaratón je terénní horský běh, který startuje v nejvýchodnější  části Krkonoš, ve městě Žacléř, a po uběhnutých jednadvaceti  kilometrech a překonaných šestsetdvaceti výškových metrech zde má i svůj cíl. Jde o náročný, nikoli však extrémní půlmaratón. Celá trasa je vedena po zpevněných lesních cestách. Hned po dvou kilometrech, v Prkeném dole, čeká běžce nejtěžší část celé distance. Pětikilometrové stoupání až k Rýchorskému pralesu dá zabrat i elitním běžcům. Další komplikací pro každého, již pěkně v tempu běžícího účastníka, je prudký výběh k Rýchorskému kříži na přibližně patnáctém kilometru. Pak následuje už jen příjemný „seběh“ zpátky do Žacléře. Celkově se jedná o členitou a dobře vyváženou trať.  Ti, kteří mají čas se trošku porozhlédnout, jistě ocení celou řadu překrásných výhledů, ať už na Sněžku a Studniční horu, nebo na druhé straně přes údolí na Vraní hory.

Běh proti utíkání

„a je to tady“ – druhý kilometr a asfaltová cesta se stáčí ostře doprava, následuje prudké stoupání, které se po sto metrech lehce zmírní, každopádně do kopce to bude dalších pět kilometrů. Po kilometru neustálého stoupání, tam, kde už není úhledná asfaltová silnička, ale drsná kamenná cesta, uvidíte napravo v mlází kamenné základy domů obce Vernéřovice.  Bude to skoro sedmdesátpět let, kdy v pohraničí museli lidé utíkat ze svých domovů do vnitrozemí. O šest let později utíkali ze stejného pohraničí zase jiní lidé opačným směrem (mezi nimi třeba právě ti z Vernéřovic).

A právě když jsem probíhal touto zaniklou obcí,  mě napadlo upozornit prostřednictvím našeho běhu na skutečnost, že je na světě ještě mnoho míst, kde musejí lidé opouštět své domovy z politických, národnostních, náboženských nebo rasových důvodů. Od začátku jsme chtěli dát našemu závodu i jiný než jen sportovní rozměr. Proto se bude tento, i každý následující ročník Krkonošského půlmaratónu, konat u příležitosti Světového dne uprchlíků (20. června). Bude upozorňovat na určitou zemi nebo oblast, kde  pro lidi není běh zábava, ale v přeneseném slova smyslu vlastně útěk. Trochu se obávám, že bude vždy z čeho vybírat…

V Sýrii, od roku 2011, muselo své domovy opustit již více než 2,5 miliónů lidí. Jedná se o největší humanitární katastrofu současnosti. Na místě zatím funguje malý počet humanitárních organizací. Jednou z nich je Člověk v tísni. Této organizaci věnujeme výtěžek z charitativního startovného a ta jej použije výhradně na utečenecké tábory v Sýrii.

Přijďte si zaběhat do Krkonoš, a když už toho budete mít dost, klidně se na chvíli zastavte a porozhlédněte se po krajině. Však Vás nikdo nehoní!

Více informací na www.krkonosskypulmaraton.cz.

Autor: O. Dobiáš

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

25. 4. 2014 / Závody / Autor: Běháme.cz

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Jak na hubnutí běháním
17. 02. 2020 / Nejnovější reakce: Pavel

Ahoj Jirko, myslím, že na to ten stahovák nemá vůbec vliv. Jak dlou...

Jak na hubnutí běháním
02. 01. 2020 / Nejnovější reakce: jirkah

Dobry den. Mam mozna hloupy dotaz. Beham dvakrat tydne 20km a nedari s...

Jaká sluchátka na běhání?
16. 05. 2019 / Nejnovější reakce: Ali

Tak nakonec jsem koupila sluchátka lamax beat prime. Kdyby někdo sháně...

Nejnovější témata

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Motivace k běhu
16. 5. 2015 / Založil: miquel.jacquel

Ahoj všem, začal jsem běhat 11. 5. a chtěl bych se podělit s...

Oteklé kotníky
16. 11. 2013 / Založil: Akam

Ahoj všem, začal jsem před měsícem trochu běhat, hodně mě...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...