Skřítek – Praděd a zpět

Skřítek – Praděd a zpět

Máte chuť na pořádný výběh nebo pěší tůru v Jeseníkách? Pak určitě doporučuji hřebenovku vedoucí od turistické chaty Skřítek na Praděd. Čekají na vás krásné výhledy ze Ztracených kamenů, můžete se občerstvit vodou z Jelení Studánky, dojít na nejvyšší vrchol Moravy, a pokud vyjde počasí, tak se pokocháte úžasnými výhledy na celou Moravu i dominanty Jeseníků. Třeba Dlouhé stráně, Slezskou hartu, Velký Roudný a spoustu, spoustu dalšího.

Mapa trasy: zdroj „Mapy.cz“.

Pokud tuto trasu poběžíte, jedná se o obtížnou trať s cca 1213 nastoupanými metry a je vhodná spíše pro zkušenější běžce. Je však možné si tuto trasu projít pěšky v rámci celodenního výšlapu, i tak si skvěle zatrénujete.

Mapa trasy: zdroj „Mapy.cz“.

Start trasy je od horské chaty Skřítek, kde můžete zaparkovat na velkém parkovišti (v sezóně bývá za menší poplatek pro celodenní stání). Na vaše kroky na hřebenovce bude dohlížet soška Skřítku hned u parkoviště :-). Po krátkém běhu po asfaltce na začátku lesa se brzo dostanete na náročné kamenité stoupání.

Toto stoupání vás však velmi brzy zavede na první z turisticky atraktivních cílů – Ztracené kameny. Jedná se o velkou masu skal a balvanů, z nichž je nádherný výhled na celou hřebenovku, Malý i Velký Pecný, Vysokou holi, na obec Loučná nad Desnou. Malý tip: ze Ztracených kamenů můžete pozorovat nádherný východ slunce, pokud si přivstanete a počasí nebude proti :-).

Jakmile projdete Ztracené kameny, běžíte pak již až k Vysoké holi mírně zvlněným profilem, tato část trasy patří k nejméně náročným a skýtá také nejvíce výhledů.

Dalším důležitým bodem na vašem výletu kousek od Ztracených kamenů bude Jelení studánka, kde se můžete napít, případně schovat v přístřešku, pokud vás zastihne nějaký déšť. Při mém výběhu bylo celý den krásně, takže po mírném osvěžení hurá pokračovat.

Co by ztraceným kamenem dohodil, brzy budete na vrcholku Vysoké hole. Odtud následuje pozvolné klesání k Ovčárně, odkud poběžíte po velké asfaltce vstříc nejvyšší hoře Jeseníků.

V mém případě jsem si dal právě u Ovčárny nejdelší odpočinek v průběhu celé trasy. V malinkém bufetu kousek od této restaurace jsem poobědval výbornou čočkovou polévku a pokračoval dál. Sice byla velká část výletu za mnou, ale čekala mě ještě více než dvojnásobná dávka kilometrů do cíle.

Po krátkém klusu po velké cestě vedoucí až k Pradědu se dostanete na rozcestí nazvané Pod Pradědem. Pokud budete chtít, jděte až na Praděd a pak se k rozcestí vraťte zpátky. Čeká vás zde poměrně prudké klesání podél modré trasy „Divoký důl“, které je pro běh hodně náročné. Asi na cca 3 kilometrech klesnete o více než 400 metrů. Jelikož trasa vede podél říčky, naskytne se vám několik úžasných pohledů na vodopády a všude prostupující skály a balvany.

Pozor: tuto modrou trasu dává smysl jít jen za velmi příznivého počasí, pokud není sníh, námraza ani silný déšť! V opačném případě je lepší vrátit se zpět na Skřítek po stejné trase, jakou jste přišli.

Nakonec dorazíte k rozcestí U kamenné chatky, kousek od dolní nádrže Dlouhé stráně. Odtud je velmi důležité dobře rozvrhnout síly, protože po náročném klesání, na němž si vůbec neodpočinete, vás čeká stoupání až k Františkově myslivně. Od kamenné chatky vede několik kilometrů po asfaltce, což ale není na škodu – vaše nohy si na chvíli odpočinou od složitého terénu a poběží se vám dobře. Od Františkovy myslivny je pak důležité pokračovat po zelené trase, která vás vrátí zpět na hřebenovku, kousek od Jelení studánky. A odtud následuje zasloužená spíše lehká trasa zpátky ke Skřítku.

V létě má člověk možnost na horách zažít hned 3 roční období. Když vyrazíte brzo ráno, čeká vás příjemné jarní svítání. Odpoledne pak přijdou velmi vysoké teploty, silné slunce a dusno, a k večeru naopak studené podzimní teploty. Na zpáteční cestě se trochu zatáhlo a začalo mi pršet, teplota vzduchu rychle klesla, takže jsem měl možnost tuto velkou proměnlivost zažít také.

Pokud se rozhodnete běh nebo výlet po této trasy absolvovat, dejte pak vědět do komentářů, jak se vám líbil :-). Šťastnou cestu!

Běhejte na běžeckém pásu kdykoliv z pohodlí domova.

Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím pouze jeden komentář

10. 8. 2020 / Trasy a výlety / Autor: fv-admin

Skřítek – Praděd a zpět – Jeden komentář

  1. Martin napsal:

    Divokým dolem je to celkem záhul i pěšky tak jestli někdo poběžíte tak bacha na to.. nezdá se to ale je to mazec

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...