Jesenický maratón

Vlak zastavil na malebném horském nádražíčku s cedulí Ramzová a vyplivl pár cestujících. Ti se sportovním batohem zamířili tentokrát většinou přes koleje ke stanici horské služby. Vstupní branou do Jeseníků se pro účastníky 1. ročníku Jesenického maratónu tentokrát stala Ramzová.

U stanice horské služby už panoval nezvyklý ruch. Tentokrát to ale mělo zcela jiné důvody než obvykle. Prezentace účastníků závodu byla v plném proudu. Kdo byl odbaven dělal poslední přípravy. Balil povinnou výstroj, k překvapení jí byl pouze mobil. Zkušenost však velí zabalit láhev s pitím, bundu, čepici, rukavice, sušenky, čokoládu, mapu, sůl, carbonex a hodinky, není divu, že mobil se už do ledvinky nevejde.

Poučení o trati, poslední chvilka před startem a pohledy běžců k obloze. Předpověď se asi naplní. S výstřelem startéra začalo mžít. Deštík byl zprvu osvěžující. Supící a většinou pochodující had ho nevnímal. Zato bylo nutné vnímat záludnosti terénu. První smolař kulhal zpět na start. Úzká horská stezka plná kamení čekala běžce většinu trati. Zdolávali počáteční výstup na Obří skály.

Na hřebenech už se proháněly těžké mraky. Déšť střídavě ustával a zase začínal. K němu se přidala hustá mlha. To už je tu Šerák, a teď již potrhaný had běžců míří na nejvyšší vrchol první části, Keprník. Seběh po stezkách plné kamení přes Červenou horu do Červenohorského sedla byla běžecká lahůdka.
Pak přišla odpočinková část. Stoupání na Švýcárnu, střídavý běh a chůze podle profilu trati a závěr stoupání na nejvyšší bod trati, Praděd. Tam ale vedla běžce pohodlná silnice. A hory dávaly běžcům znát, že z jejich krás si tentokráte užijí ponejvíce vítr, déšť a mlhu. Občas se vynořil předbíhající běžec a po chvilce zase zmizel v mlze. Orientace zejména pro osamělé běžce byla dost ztížená. Bylo dobré ptát se protijdoucích turistů. Smyčka na Praděd, nekonečnou mlhou k vrcholu, orientační bod, věž, nikde, ani při jejím obíhání ji běžci pro mlhu nespatřili.

Krátké klesání silnicí z Pradědu a znovu odbočka na kamenité stezky. Běžce čekala poslední část trati, na které se ukáže, kdo kolik našetřil a zbývá mu sil, zvláště, když na ní už nečeká žádná občerstvovačka. Výstup na Vysokou holi a pak již převážně zvlněné klesání na Ztracené kameny. Spíše zatracené a hlavně nekonečné. Déšť zesílil a dost se ochladil. Bunda přišla vhod, síly tak rychle neubývaly. V prohlubních stezky se začaly tvořit kaluže. Jeden více vyčnívající kámen a tělo se skládá do horizontální polohy. Naštěstí z pohybu třecího přechází do valivého. Odnesly to jen odřené ruce.

Poslední fáze, prudké klesání po kamenech. Běh se mění ve skoky, místy v let. Kamenitý úsek není dlouhý a následuje proti němu příjemný závěr po poměrně dobré lesní cestě, končící asfaltovou rovinou. Mokří až na kůži a unavení Skřítka rašeliništního všichni přehlížejí a míří ke Skřítku-motorestu.

22. 8. 2008
Jan Dolejš

Běhejte na běžeckém pásu kdykoliv z pohodlí domova.

Tma a častá nepřízeň počasí nutí mnoho běžců pověsit běhání přes podzim a zimu na hřebík. To je velká škoda. Řešením může být běh na běžeckém pásu.

Přinášíme vám několik tipů na kvalitní běžecké pásy od jednoho z největších prodejců fitness vybavení v ČR – Insportline.cz, který na běžecké pásy navíc poskytuje prodlouženou záruku 10 let.

Dostupné běžecké pásy do 15 000 Kč

Běžecké pásy s vyšší výbavou do 30 000 Kč

Napsat komentář – zatím žádný komentář, buďte první!

11. 9. 2009 / Reportáž / Autor: Jan Dolejš

Napsat komentář

*

Přečetl/a jsem si Zásady ochrany osobních údajů a odesláním komentáře s nimi souhlasíte.*

Závody »

Diskuze »

Nejnovější reakce

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Mám to uplně stejně a s těma Nike, určitě lepší tím jak jsou širší ale...

Zkušenosti se sporttestery při běhání
05. 08. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Záleží na co jiného je budete chtít nosit a co všechno budete chtít mě...

Běžecké boty – jakou značku preferujete?
13. 07. 2020 / Nejnovější reakce: Martin

Jo jsou to běžecké boty a takový základ. Takže časem určitě doporučuju...

Nejnovější témata

Bolest břišních svalů při běhu
20. 4. 2020 / Založil: TS10

Ahoj všem, prosím o radu k problému, který mě začal...

Kde koupit běžecké boty v době pandemie koronaviru, když jsou sportovní obchody zavřené?
1. 4. 2020 / Založil: Zuziq

Ahoj, chtěla bych si nechat poradit, kde koupit běžecké boty...

Běh s přítelem
2. 12. 2016 / Založil: Beastie

Ahoj. Mám dotaz, jak trénovat s přítelem a sesynchronizovat...

Nejkomentovanější témata

Běh a začátky
2. 7. 2008 / Založil: Amina

Hlásím se k začátečníkům, věřím, že se brzy někdo...

Jak na hubnutí běháním
3. 8. 2008 / Založil: barcelona

Právě jsem za tři měsíce shodil 13 kg, kdybych nepotřeboval...

Pozdrav pro všechny nové běžce
13. 10. 2011 / Založil: market

Ahoj nováčci, koukám, že se nás tu zaregistrovalo teď...